Francouzské volby a … hrozící řetězová reakce

Nedávno proběhly parlamentní volby v Nizozemsku, nyní jsou na pořadu dne prezidentské volby ve Francii. I když se konají na přelomu dubna a května, kampaň již jede na plné obrátky. Průběh kampaně a výsledek voleb bude velmi pozorně sledován.

Jsou součástí celého řetězce… K čemu všemu může dojít? Dopady budou záviset na tom, kdo se stane prezidentem. Pokud by jím stala M. LePen, může to být divoké. Marie LePen má velké šance v prvním kole, v druhém je to velká otázka.

Jako první – Marie již přece oznámila, že v případě vítězství bude usilovat o odchod Francie z eurozóny a o znovuzavedení franku. Většinu dluhů by poté byla „překlopena“ do této nové měny. U některých by to nebylo možné, ale ty jsou jen zlomkem. U těch, co mohou být překlopeny, staří následná devalvace franku a ztráty věřitelů nebudou malé.

Nezapomeňme, že největším věřitelem Francie je Německo. To by se v první řadě snažilo minimalizovat dopady na sebe. Respektive by v první řadě muselo zachraňovat Deutsche Bank, která mimochodem byla nucena v březnu navýšit kapitál. Bundesbanka by měla plné ruce práce.

Proto mají finanční trhy takové obavy z jejího možného vítězství. Brexit by byl slabý odvar, Takováto devalvace by na druhou stranu posílila konkurenceschopnost francouzského průmyslu. A to i za stavu vyšších úrokových sazeb.

Bude také zajímavé sledovat spread mezi německými a francouzskými bondy, aktuálně je na čtyřletých maximech. Čím větší šance M. LePen, tím větší spread nejspíše bude.

 

 

Komentáře

Přidat komentář