Finsko a nepodmíněný základní příjem

Asi řada z vás slyšela o finském pilotním programu, kdy na náhodně vybraném vzorku nezaměstnaných testují tzv. nepodmíněná příjem. Nebudu se teď zabývat detaily, systém je popsán například na webu Hospodářských novin.

Nejsem zastáncem něčeho takového, a proto mě překvapila reakce ze strany, odkud jsem něco takového nečekal. O co jde? Jde o reakci největší finské odborové organizace. Ta prohlásila, že tento systém není životaschopný a že je zcela zbytečný.

Co ji k tomu vedlo? Podle této organizace jde o krok špatným směrem. Podle nich systém sníží ochotu lidí pracovat. To je v přímém rozporu s očekáváními autorů. Já se nedivím, když si představím to množství lidí co si řeknou „mně to stačí“. Zejména poté, co by mezní míra zdanění každého eura vydělaného navíc byla extrémně vysoká.

Odbory mají obavu, že by matky zůstávaly déle s dětmi doma a nevracely se tak rychle zpět od práce. Druhou obavou je pokles zájmu vykonávat nepopulární relativně málo placené profese.  Kombinace těchto faktorů by tlačila na mzdy a následně na růst inflace. To jsou obavy, co říkáte?

Dovedete si představit, že by něco takového řekly odbory v České republice? Já ne.

 

 

Komentáře

Přidat komentář