Fed jako bublifuk

Autor článku: 13. 9. 2012

Americká centrální banka oznámila spuštění QE3. Fed oznámil, že bude nakupovat státní dluhopisy a dluhopisy ručené státem za 40 miliard dolarů měsíčně. Podrobnosti o očekávané době trvání nebyly sděleny.

Dále Fed uvedl, že sazby budou drženy blízko nule nejméně do poloviny roku 2015. K tomu potvrdil, že bude pokračovat operace Twist spuštěná před rokem.

Přičteme-li nedávné oznámení Evropské centrální banky o nákupu státních dluhopisů, fiskální stimuly Číny, máme to GQE 1, neboli první kolo globálního kvantitativního uvolňování. Zdaleka však nebude poslední.

 

Cena dlouhodobých obligací bude v nejbližších letech držena jen a jen Fedem. Mějme na paměti, Fed a další centrální banky dnes fungují jako jeden velký bublifuk.

Investoři by se měli podle toho zachovat.

 

Aktuální investiční trilogie:

 1. Rýsuje se nový finanční systém
 2. Volby ve Francii jako katalyzátor dalšího vývoje
 3. Devizový trh se změnil k nepoznání

Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Další vybrané články:

Komentáře

 • diego004 napsal:

  Bernanke: Kritika QE je neopodstatnená... Vidíme negatívny efekt na sporiteľoch, no nízke sadzby podporujú rast cien nehnuteľností a akcií. Má teda výhody... QE nie je inflačné. - situace zacina byt tragikomicka, skoro az neskutecna... - uz jen ten vyvod, jak nakup dluhopisu za penize ze vzduchu nastartuje ekonomiku a zamestnanost ??!! :-):-)

 • lulinak napsal:

  "investori by se podle toho meli zachovat" - tedy vyhnout se statnim dlouhopisum soustredit se na komodity, akcie, zlato atd. atd., a dale zacit velmi vazne uvazovat v jake hmotne statky premenit sve uspory, aby to stihli drive, nez se z nich stanou bezcenne papirky... stale me prekvapuje jak tohle vsechno v klidu prochazi a sporilci a ostatni ovce se nechavaji online odrbavat, lid je proste blba ovce odsouzena k ostrihani a mlcenliva akceptace vsech techto silenosti to jen a jen opakovane potvrzuje... Nashle u QE4 zase za rok, SP500 budeme kotovat na 2000 a zlato na dvojnasobku, hiphip hura

 • plukin napsal:

  lulinak: na jedne strane pises soustredit se na akcie a na druhe ze SP bude za rok 2000? Se vylucuje, zvlaste kdyz vezmes v uvahu ze bez dluhopisu, az to tem investorum dojde, bude v obehu velky objem penez.. US dluhopisy jsou nejak 3x vetsi nez US indexy..takze akcie by mohly mit o dostatek kupcu postarano. Protoze zatimco miliony muzes mit doma v matraci, ve zlate ci v nemovitosti, miliardy uz ne, takze velci hraci to nekam parknout proste musi.. Aktualne me to prinde ovsem prehrate a Nasdaq ted zacal lagovat, takze jestli ted nemame korekci za rohem..

 • martin52 napsal:

  chcel by som doplniť k článku: - Fed nebude nakupovať hocaké štátne dlhopisy, ale konkrétne MBS (Mortgage Backed Securities) čiže hypotéky a súvisiace cenné papiere vrátane tých od štátnych agentúr - operácia Twist predĺžená do konca roka (nepovedali ktorého, asi 2012 ?) - oba kroky dohromady budú znamenať zvýšenie držania dlhodobých dlhopisov o $85 mld mesačne (takže Twist by z toho mal byť asi 45mld mesačne a v tomto objeme musia predať krátkodobé dlhopisy) zdroj: https://www.federalreserve.gov/newsevents/press/monetary/20120913a.htm

 • martin52 Problém je v tom, že FED už žádné krátkodobé dluhopisy nevlastní. 2 mld. USD co drží v dluhopisech se splatností do 1 roku budu považovat za nic :-)

 • martin52 napsal:

  Napadlo ma že to asi môže byť po celoročnom twiste problém. Ale nejaké krátkoobé predsa predať musia, inak by to už nebol Twist? Čo začnú shortovať dlhopisové indexy ? :)

 • martin52 U splatnosti 1 až 5 let drží FED US vládní dluhopisy v objemu cca 488 mld. USD. Pozici v těchto dluhopisech snížil o cca 230 mld. USD a vyměnil je za splatnost 5+. Takže je pravděpodobné, že bude dále likvidovat pozice ve splatnosti 1 až 5 let. Celkem FED drží US vládní dluhopisy v objemu 1 651 mld. USD.

 • diego004 napsal:

  - realne bude mit toto QE opacne dusledky na konecneho spotrebitele/ovcana - mozna o to jako vzdy jde, zisk jde bankam, ovcan jen plati - pri zachovani korelace bilance ECB+FED mame do roka ropu za 150$ a USD urcite tolik neoslabi - jako vzdy to nebudou jen akcie+zlato, veskere komodity se svezou, tim padem uz ted napjate potraviny!

 • Jan Dvořák napsal:

  Japonsko se přidává k QE. Jeho životnost, měřená kurzem jenu vůči dolaru, se však měřila jen v hodinách

Napsat komentář