Fed a úrokové sazby – burza není vše

Burza není vše a Fed může přikročit k na první pohled nelogickému kroku. Ještě loni v létě se považovalo „téměř za jisté“, že Fed letos na jaře (nejčastěji se spekulovalo o dubnu) přistoupí k alespoň symbolickému zvýšení úroků. Nyní se zdá, že toto zvýšení se odkládá „na neurčito“. Co by se stalo, kdyby Fed zvedl sazby teď? Výsledkem by mohla být událost nevídaných rozměrů. O jakou událost že to jde? O margin call.

Co je to „margin call“ asi nemusím vysvětlovat. Už teď jsou sazby na nule, nebo v Evropě dokonce v mínusu a efekt nikde. Právě to by mohlo být impulsem k tomu, aby se Fed rozhodl pohnout sazbami směrem vzhůru. Proč se držet něčeho, co nepřináší žádný efekt, u čeho naopak bojujeme s nezamýšlenými dopady?

Takováto událost by dramaticky otřásla všemi myslitelnými trhy – od devizových, přes trhy akcií a obligací až po komoditní trhy. Dolary by explodoval směrem vzhůru, akcie a obligace by šly naopak ke dnu, vždyť jejich ocenění v sobě zahrnuje očekávání pokračujcí politiky nulových (ne-li dokonce záporných) úrokových sazeb.

Fed by reakci trhů samozřejmě velmi pozorně sledoval a analyzoval. Fed si je jistě zároveň velmi dopbře vědom faktu, že burze není vše, že obchodovatelné akcie ve Spojených státech – to je zhruba pětina tamní ekonomiky (a pochybuji, že by jinde na světě bylo toto procento výrazně větší). Proto může přikročit k nap první pohled nelogickému kroku, tedy ke zvýšení sazeb, i když by to poškodilo akciový trh.

Rada pro investory? Nedělat nic, sedět se založenýma rukama a vyčkat na další vývoj.

 

 

Komentáře

Přidat komentář