Euroclear – proč drží americké bondy? Možné scénáře

Nedávno jsem zmínil, kdo se největší pravděpodobností skrývá za „Belgií“ kupující velké množství amerických bondů. Nyní se podívám na možné scénáře, jeden z nich s potenciálem otřást finančním systémem.

Americké bondy jsou jen na jméno zprostředkovatele. V takovém případě mohou být takto vykazované obligace prakticky kohokoliv. Respektive budou někoho, kdo nechce být, ať už z jakéhokoliv důvodu, znám jako majitel amerických obligací. Třeba mohou být i Fedu, který tak maskuje pokračování snižování QE… Přece jen tak nepřizná, že politika selhala, že bez QE americká ekonomika nemá moc šancí.

Dalším kupujícím může být Mezinárodní měnový fond. Může být v pozici posledního věřitele nebo může akumulovat bondy za účelem budoucí záchrany stávajícího měnového systému přes SDR. O velké změně finančního systému mluví o šéfová Mezinárodního měnového fondu. Takže to není úplně nemožné. Mimochodem, o využívání SDR pro změnu systému, mluvila i Čína.

Pak je tu ještě jedna možnost, proč je takové množství US bondů drženo v Belgii – ta s největším potenciálním dopadem.

I v tomto případě jsou obligace uloženy u belgické společnosti Euroclear ne jako nakoupené cenné papíry, ale jsou zde uloženy jako záruka na margin. Že nikdo nemá nejmenší problém s tím, přijmout americké bondy jako záruku.Soukromý investor to zřejmě nebude. Ten by nedohazoval desítky miliard záruky měsíčně. Ten by měl striktně nastavené stop loss a ztráty rychle realizoval.

Jako možnost se proto jeví třeba Čína nebo Rusko, možná další země. Mohou mít derivátové kontrakty na nákup zlata třeba na 1300-1400 dolarů za unci. Nerealizují ztráty a drží, jenom doplňují americké bondy, kterých se beztak chtějí zbavit. Částka cca 300 miliard dolarů držená Belgií by odpovídala 230-240 miliónu uncí zlata, tedy 7-7,5 tisícům tun zlata. Bundesbanka má polovinu tohoto objemu.

Na nastartování BRICS banky, jejíž kapitál bude kryt zlatem, by to stačilo. V kroku dva by následovala měna krytá zlatem.

 

Komentáře

Přidat komentář