Dvě malé společnosti profitující na LNG

stock_analysis

Před týdnem jsem věnoval článek o LNG jako takovém, dále o jedné velké společnosti. Dnes půjde o dvě společnosti. Akcie obou tržní kapitalizaci v řádech jednotek miliard dolarů a obchodují se a NYSE. Jedna společnost je klasický těžař, druhá společnost se zabývá podpůrnými službami pro těžaře. Tato druhá společnost není mezi investory tolik známa, protože se na akciových trzích obchoduje teprve první rok (i když má více než dvacetiletou historii).

První těžař zemního plynu – společnost Bellatrix Corporation.

Je to menší společnost, pracující v Kanadě, kapitalizace cca 1,5 miliardy dolarů, aktuální P/E = 13,5, očekáváné pro P/E je 9,5.

Přitom je pro letošní rok nárůst obratu v letošním roce na více než dvojnásobek: Tržby 2013… 231 mil USD, tržby 2014…cca 550 mil USD (růst obratu je díky růstu těžby v barelech). K tomu ještě informace o růstu zisku – provozní zisk (EBITDA) 2013…125 mil USD, 2014…cca 350 mil. USD.

Tato společnost je rizikovější než Apache, ale zároveň v případě pokračování těžby je možný ještě větší růst tržby a zisku.

Druhou zajímavou společností je Civeo. Tato společnost poskytuje podpůrné služby těžařům. Specializuje se na ubytování jejich pracovníků, pronajímá přes 22 tisíc pokojů. Obsazenost v loňském roce byla 87%, což je něco neuvěřitelného a tyto služby, vygenerovaly více než tři čtvrtiny tržeb – z Kanady, Austrálie a Spojených států, přičemž Kanada je zdaleka nejvýznamnějším trhem a proto tam společnost plánuje vybudování dalších 16 tisíc lůžek.

Mezi největší zákazníky patři ExxonMobil, Devon a  Suncor.

Kapitalizace společnosti je 2,8 miliardy USD, forward P/E pak 24. EBITDA 2013 = 427 mil USD (v roce 2012 792, v roce 2011 353 mil USD).

Konkurenční společnosti se obchodují za 8,5 – 11,5 násobek EBITDA. Podle tohoto kritéria jsou akcie společnosti podhodnoceny o cca 20 %.

Jako bonus se nabízí úvahy o transformaci společnosti na REIT. Výsledkem by bylo výhodnější zdanění a stabilnější dividendový příjem pro akcionáře.

Podívejte se na tyto akcie.

Komentáře

Přidat komentář