Další jednání německého Ústavního soudu se blíží

Eurozóna se (opět) v tichosti přibližuje k dalšímu velkému testu. Za pár dní, konkrétně 12. června, zasedá německý Ústavní soud a rozhoduje o budoucnosti eurozóny. Na to, jak je toto rozhodnutí důležité, je mu věnována prakticky nulová pozornost.

Evropský stabilizační mechanismus byl v loňském roce schválen německým Ústavním soudem za dodržení řady podmínek.  Nyní, zdá se, se schyluje ke druhému kolu.

Nyní Bundesbanka informovala německý Ústavní soud, že ECB (v čele s bývalým zaměstnancem Goldman Sachs) porušuje zásady obezřetnosti. Podle Bundesbanky záchrana zadlužených zemí není náplní činnosti Evropské centrální banky, ECB se má starat o měnovou stabilitu a ne bojovat za stávající strukturu eurozóny.

Jsem zvědav, jak soud 12. června rozhodne. Ať tak či onak, je vidět, že němečtí finančníci mají na evropskou integraci zcela odlišný názor než němečtí politici. Protože peníze rozhodují, dlouhodobě eurozóna nepřežije.

Ať už Německo vytlačí z eurozóny Francii spolu s dalšími jižními národy, nebo zda vystoupí spolu s dalšími severními zeměmi samo, ekonomický výsledek bude tentýž. Ze dne na den bude třeba v Německu a dalších na něj napojených zemích vykrýt vzniklé kurzové ztráty, s tím musí počítat.

Rozdílný kurz „severního“ a „jižního“ eura bude ku prospěchu všem. Kroky nutné při jeho zavedení také nejsou žádným tajemstvím.

 

TOP 5 letošní vybrané články


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Komentáře
 1. Jan Altman napsal:

  Tak k tomu bych se tedy neupínal.
  Německý soud je součástí STÁTu, establishmentu, současné vládní moci.

  Je to jako bychom za minulého režimu doufali, že opozicí ke KSČ bude třeba Svaz československo-sovětského přátelství.

 2. Oracle napsal:

  P8n Altman nechajme sa prekvapiť.

 3. Toxic napsal:

  Jsem si naprosto jist, že soud rozhodne, že je vše v pořádku, tak jako rozhodl již při minulých jednání. Je to opět stejná písnička, není v zájmu těch, kteří jsou u moci, aby současné přerozdělování skončilo..

 4. Sid napsal:

  Možná, že jsem naivní a zaslepují mě poslední iluze, ale ústavní soud je něco čemu bych mohl ještě trošku věřit. Nezdá se mi, že by ústavní soudci mohli být nějakým způsobem motivovaní v tomto sporu někomu stranit. Pokud přeci, tak „žalobu“ podává bankovní lobby, která by jistě dokázala nabídnou atraktivní benefit. To je ovšem konspirace, které sám nevěřím. Nebo kalkulovat s tím, že se ústavní soudci BOJÍ rozbít status quo, se mi taky nezdá.
  Nevím, uvidíme.

 5. VoDo napsal:

  Situaci bych prirovnal asi takhle, decko se pta mamky jestli muze na diskosku ta rekne jo, ale zeptej se tatky, tatka rekne co rekla mamka, prej muzu, no tak jdi. 🙂

Přidat komentář