D. Řehulek: Čínské banky – příliš vysoké riziko?

Tento měsíc je tu další článek dubnového kola soutěže čtenářů roku 2014.

 

Největší čínská banka Bank of China se obchoduje za 4,5 násobek čistého zisku předpokládaného v roce 2014. Dividendový výnos činí 7,5%. Rentabilita aktiv na solidní úrovni 1,2%. Počet akcií v oběhu se nemění. Rozvaha silná. Akcie se obchoduje podle p/e 2,5x levněji než americké banky.

V čem může být problém? Celý problém nízké valuace bude nejspíš způsoben čínskou nemovitostní bublinou….

Ze serveru pro srovnání životních nákladů (numbeo.com) jsem zjistil průměrnou cenu nemovitostí v Číně za metr čtvereční mimo město 50 000 Kč a v centru 100 000 Kč. Průměrná čistá mzda činí 14 300 Kč. Pro porovnání s ČR, kde mimo město stojí metr čtvereční přibližně 33 000 Kč a v centru 50 000 Kč při průměrné mzdě 21 200 Kč. NPL (non performing loans) má Erste bank (Česká spořitelna) v ČR 4,7%. Čína oficiálně uvádí 1% NPL. Lze tomu věřit? Domnívám se, že nelze. Čínský spotřebitel pobírá nižší čistou mzdu v průměru o 30%, navíc platí za metr čtvereční nemovitosti přibližně 2x tolik. Při realitě v ČR, kde je NPL ratio kolem 5% a většina lidí splácí hypotéky obtížně, je dost nereálné, aby v Číně měli banky NPL ratio 1%. Průměrná úroková sazba je v ČR kolem 3% a v Číně 6%. Kolik může být reálné NPL čínských bank, o tom můžeme jen spekulovat.

Investování do bank představuje vždy vyšší riziko, protože banky jsou pákový byznys. Současná valuace Bank of China nemusí být příznivá pro investici právě z výše popsaných důvodů. Zdá se, že právě taková investice, ač vypadá velmi dobře, může být nejvíce riziková. Nemluvě o nereálných a zkreslených číslech…

Komentáře
 1. Koudak napsal:

  Myslím, že u Číny je situace trochu jiná, než u nás a naší optikou neuchopitelná. Průměrná mzda v Číně je nic neříkající údaj, neboť její rozložení nebude zrovna gaussovské (srovnejme Ginniho koeficient pro Čínu a USA – ano, blíží se, nebo EU). Psát o cenách nemovitostí, které jsou v Číně vyhnané bublinou na nesmyslné výše, je na tomhle serveru podobné nošení sov do Athén, ale stejně je to i s platy. Nevěřím, že lidé ve vnitrozemských provincií používají pro financování bydlení hypotéky, jsou rádi, že mají na jídlo a základní potřeby. Stejně tak si nemyslím, že by se ceny tamních nemovitostí byť jen blížily průměru Na druhé straně, bohaté oblasti kolem velkých měst jsou dnes už na minimálně srovnatelné úrovni, jako nejbohatší oblasti Evropy a tam je bez problémů možné mít drahé nemovitosti i lidi, schopné je splácet. Mne osobně na čínském finančním sektoru děsí to, že je z půlky regulován a z druhé půlky jede v režimu shadow bankingu, přitom je jasné, že pád v jednom sektoru způsobí obrovské problémy i v druhém. První krachy se už objevily, další budou, zcela nepochybně následovat, nepřijde-li výrazné navýšení objemu stimulace ekonomiky, o které se delší dobu mluví.
  Proto bych se u bank v Číně, kromě Vámi uvedených ukazatelů, zabýval i tím, kde banka působí a v jakém sektoru má své aktivity. To může být ještě mnohem důležitější, než tyto poměry. A do rozhodování určitě zakomponovat i zprávy o maturujících dluhopisech trustů, které mají vždy potenciál, že byly rozkradeny a nebudou splaceny.

 2. Oracle napsal:

  @ Koudak
  Keby len to, lebo keď sa Čínsky finančný systém rozsype udejú sa minimálne 2 veci:
  -Čína ako pokus o svoju záchranu potopí US$ a tým pádom aj celú ekonomiku západu;
  -vypukne krvavé povstanie v Číne.
  Aj keby 1. bod nenastal celkom tak ako to vidím, aj tak pokles Čínskej spotreby by vyvolalo bankrot nejednej veľkej firmy.

 3. Koudak napsal:

  @ Oracle
  Druhou věcí jsem si jistý také, podle mého by jako první padl celý technologický sektor, který by s sebou stáhl mnoho dalších (otázka je, jak by se s takovou věcí vyrovnala třeba Jižní Korea a co by pak dělali kluci v severně od 38. rovnoběžky. U toho druhého si nejsem jistý. Za prvé si myslím, že by tomu Američané výrazně pomohli a byli by připraveni a za druhé by si tím pod sebou Čína podřezala vlastní větev, protože by rázem přišla o luxusní status světové montovny všeho možného, který jí umožnil celý ten ekonomický zázrak a zabránil by jí v obnovení ekonomiky – s rozvojem robotiky se, velmi pravděpodobně, přestěhuje výroba zpět do míst odbytu (taková solárními články a větrnými generátory napájená fabrika, fungující skoro autonomně někde v poušti v USA musí být hodně lákavá představa

 4. Oracle napsal:

  @ Koudak
  Znie to síce logicky, ale len do doby keď si uvedomíte niekoľko vecí:
  -USA už nie je najväčším obchodným partnerom Číny, sú to práve rozvojové ekonomiky, hlavne z BRICS;
  -svet chce zmenu finančného systému;
  -vybudovanie produkčných kapacít nejaký čas potrvá, či je to 100% robitozovaná továreň alebo nie (pri takom školskom systéme aké má USA to by trvalo 2 krát viac než niekde inde);
  -ako by sa financovalo nákup produktov, keď prakticky nikto nemá prácu. Zaviedlo by sa komunizmus (na čo som aj ja alergický)? 🙂
  Mimochodom mal som na mysli kaskádovitý efekt spôsobený bankrotom ťažobných spoločností.

 5. Koudak napsal:

  Myslel jsem to tak, že v Číně vyrábí svou produkci americké firmy. Nevím, jestli je čínský průmysl schopný převzít i inovační potenciál a schopnost ty produkty prodat po celém světě (a hlavně si nejsem jistý, jestli by se neposkládal celý trh se spotřební elektronikou a nevzniklo vakuum, které by neměl kdo nahradit – Sony v troskách a zbytek firem vlastněných US nebo korejským kapitálem – obojí hodně ohrožené). Bez nich se ekonomika zastaví po vyprodání zásob (vzpomeňme na situaci po povodních ve Vietnamu, které vyplavily továrny na výrobu HDD) a je celkem jedno, jestli je největším partnerem Číny BRICS nebo blok Evropa – USA. Nejsem si navíc jistý, jestli to chce opravdu celý svět. Zájem mohou mít BRICS, ale co ostatní státy? Japonsko, Austrálie, Evropa…? Ten Západní blok bude velký a síly, zejména pokud bude Austrálie stát po boku Západu, mohou být celkem vyrovnané.

  Co se škol v USA týče, souhlasím s tím, že tam šla úroveň dolů, ale myslím, že elitní školy dále poskytují elitní vzdělání a jsou schopné vyprodukovat kvalitní lidi. Z toho bych asi úplně strach neměl – takovou fabriku stačí postavit a pak už jede (ale mluvíme o blízké budoucnosti a hlubokém průšvihu)

 6. Pet napsal:

  předpovídání budoucnosti je dost náročná disciplína a není na škodu si připomenout pravidla při jejím vytváření.

  „Chystáte se na dráhu analytika, nebo dokonce věštce? Pak budou predikce vaším denním chlebem. Jak se z toho nezbláznit, i když tématu vůbec nerozumíte, prozrazuje Wesley R. Gray z Turnkey Analyst.

  1. Předpovídání je velmi obtížné, hlavně pokud se jedná o budoucnost.

  2. Ten, kdo důvěřuje křišťálové kouli, na to brzy tvrdě doplatí.

  3. Už ve chvíli, co se o predikci pokoušíte, si můžete být jisti tím, že se zmýlíte. Jen nevíte, kdy přesně nebo v jakém ohledu.

  4. Vždy buďte ve svých předpovědích precizní. Své odhady uvádějte s přesností na desetinu procenta. Alespoň projevíte, že máte smysl pro humor.

  5. Pokud fakta nepotvrzují vaši teorii, zamlžte je.

  6. Když svou predikci prezentujete, uveďte číslo, nebo datum, ale nikdy obojí.

  7. Pokud danému tématu vůbec nerozumíte, postavte svou předpověď na průzkumu na pečlivě vybraném vzorku tří stovek dalších, kteří o tématu nic nevědí.

  8. Nikdy svou předpověď nevysvětlujte. Tím byste jen odhalili, jak málo o tématu víte.

  9. Nejlepší obranou je dobrý útok. Pokud je vaší pracovní náplní predikování, dělejte to co nejčastěji.

  10. Pokud se vám náhodou někdy podaří trefit správně, nedovolte, aby váš úspěch upadl v zapomnění.“

 7. larry napsal:

  > -Čína ako pokus o svoju záchranu potopí US$
  > a tým pádom aj celú ekonomiku západu;

  Přesně naopak. Na záchranu bank bude třeba vytisknout čínskou měnu a způsobit vyšší inflaci. Prodání USD by bylo deflační a srazilo čínu do kolen. Produkční kapacity by se přesunuli.

  Oracle, když lépe porozumíte ‚fyzice‘ centrálního bankovnictví, tak Vám svět začne dávat větší smysl a nebudete generovat tak smutné články. 😉 Chce to ovšem kus studia a schopnost přehodnotit svoje názory.

 8. Oracle napsal:

  @ Koudak:
  USA sú v nepríjemnej situácií čo sa týka inovácií, dôvody:
  -odsávanie mozgov z celého sveta, teda väčšinu inovácií tam robila 1.-2. generácia imigrantov, keď mágia US$ pominie, tak tok mozgov sa obráti resp. sa už obracia;
  -keď vynesiete z krajiny produkciu, vynesiete z krajiny aj inováciu, presne situácia Francúzska, USA a v menšej miere celého západu (čiastočne je to problém financovania, čiastočne ide o to, že optimalizovať výrobu a produkty môžete len tak, že geograficky ste k tomu blízko);
  -BRICS je 40% populácie a Austrália je závislá na exporte surovín do Číny, teda jej ekonomika je priamo napojená na Čínu a Afriku skupuje Čína, India a Rusko, pričom Latinská Amerika má po krk panovačnosti USA. A keby tieto dôvody nestačili celý svet sleduje ako FED robí tapetu z US$ v priamom prenose len tým, že tlačí ich (QE). Ergo sledujú ako ich US$ rezervy strácajú na hodnote.

 9. VoDo napsal:

  Pořád nechápu jak někdo může donekonečna obhajovat diktatury číňanů či dokonce rusáků, kteří mají na svědomí nejvíce vražd v historii lidstva a už vůbec ne proč to někdo tahá přes hranice, oracle řekni mamce o kapesný a jeď se podívat jak se tam žije pak možná přestaneš plácat blbosti pořád dokola.

 10. Pet napsal:

  2 VoDo – není potřeba sem zatahovat boj za lidská práva – soudný člověk si tvoří názor sám. Shrnutí, které je napsáno na : https://proinvestory.cz/clanky-tydne-18-dubna/comment-page-1#comment-8244 – 23.4.2014 v 11:18 – to mi přijde jako názor, který je možno jen zkopírovat a vložit jako odpověď na některé příspěvky. Cesta reakce a předložení argumentů nezaručuje, že je druhá strana čte. V označeném příspěvku je označena cesta, kterou by se mohl tento web ubírat – „tento web jsem chápal tak, že si toto vše uvědomujeme a hledáme investiční cesty jak to buď změnit, investicí do firem který dělají to správné v očích investora s cílem výdělku, nebo se na tom prostě jen podílet investicí do firem který za to vše můžou a pobírat dividendy. Za nějaký čas se sem nahrnuli lidé, teoretici, s kdyby a možná a až a oni za to můžou a z webu Pro investory se stal web pro filozofující teoretiky.“

  Je jen na přispěvatelích kam budou své komentáře směřovat a zda budou konstruktivní, nebo filozofující a především, zda si z pohledu každého zaslouží reakci, která směřuje k teorii možného, nebo konstruktivnímu nápadu, postupu,radě.

 11. Oracle napsal:

  @ VoDo:
  1. vec) USA a ostatné „západné demokracie“ majú na svedomí aspoň toľko a možno aj viac vrážd ako komunisti zo Sovietskeho zväzu a z Číny (Marx bol synom rabína a Bronstein alias Trockij vyhlásil, že utopíme Rusko vo vlastnej krvy-už vieme odkiaľ fúka vietor) a teraz nerátam financovanie Hitlera (Jeb Bush otec a dedo prezidenta robil počas vojny s nacistami obchody-predával mazivo do ponoriek- a Henry Ford dostal nacistické vyznamenanie).
  Len tak mimochodom USA zinscenoval zvrhnutie asi 300 demokraticky zvolených vlád napr. v 1953 v Iránu alebo Číle-Pinochetova diktatúra, podporuje Al Quaidu napr. v Sýrií a vyvolal v posledných 10 rokoch 2 vojny na základe klamstiev a teraz k tomu treba prirátať aj koncentráky napr. Guntanámo a tajné mučiarne a väznice po celom svete (odporúčam Vám ich navštíviť ako väzeň :)).
  2. vec) Vzor demokracie, slobody a ľudských práv, USA priatelí aj s režimami ktoré sú autoritatívne, používajú týranie, trestajú homosexualitu a nepriznávajú základné práva ženám napr. Katar a Saudská Arábia alebo majú genocídne tendencie napr. novo inštalovaný režim Kyjeva (posledné vyhlásenie Tymošenkovej o bombardovaní atómovými bombami Ruskej menšiny v Ukrajine) alebo Izrael (nechcem tu rozvádzať čo sa tam deje).
  3. vec) Hovoríme o biznise, keď Čína a Rusko je taká hrozná, prečo ich prijali do WTO, prečo od nich vôbec niekto kupuje niečo a prečo odišlo toľko (Americkej) výroby do Číny? Už viem, „money talks“.
  4. vec) Myslel som, že ste dospelý muž resp. od poslednej hádky s PG ste sa dospeli a že toto je miesto faktickej diskusie pre dospelých kde nepatria emocionálne výlevy. Evidentne som sa mýlil. 🙂

 12. DEERRICK napsal:

  no chlapi,kdyby se to poctivě počítalo,vsadil bych si,že největší počet mrtvých na svědomí má církev.Ve jménu boha začali dělat nepokoje už dřív,než rusko,usa,komunisti i fašisti.a dělali to pás stovek let.a kdyby mohli,pokračují v tom dál.teď pro změnu mají restituce u nás,tak je klid,až jim dojdou prachy,nebojte,najdou způsob,jak si další ukrást.nikdo mi nevymluví,že dostávají zpět majetek,který předtím v minulosti ukradli.ten nezískali prací.a vůbec,nemám rád církev,fašisty a komunisty.Verbež ideologické to je.stručně napsané.

 13. DEERRICK napsal:

  a navíc,když to shrnu,tak stejně tady všichni jen teoreticky mluví,ale co obchodují a co drží,sem stejně nikdo nenapíše.Já to nechápu,protože na trhu se válí tolik prachů,že to není hezké.a pokud to děláte šikovně,tak musíte vydělat.banky mají jen tu výhodu,že když jim dojdou prachy,tak si další nechají natisknout a pak zaplatit od lidí.kdyby měli opravdu obchodovat za své,tak už dávno nejsou.A abych jen teoreticky nežvanil,třeba teď držím short put opci na zlato.80 Oz,strike 1259,75,expirace 7.5.2013.9000 Kč v kapse,opce už v plusz,víkend před námi,proč to nevzít,když to trh nabízí.

  XAUUSD 1 259,75 07-5-2014 Krátká pozice Put 80 5,79 4,24 -339 124 USD 2 472 26,77

 14. Oracle napsal:

  @ DEERRICK:
  Krásne ste nám vynadali. 😀
  Čím dlhšie, tým viac mám Vás rád.

Přidat komentář