Co znamená „junk“ Brazílie

Autor článku: 24. 9. 2015

Jsou to zhruba dva týdny, co jedna z největších světových ekonomik spadla nedávno do „junk“ pásma. Jde o Brazílii, jejíž rating snížila agentura Standard & Poors. Její obligace tak nuceně vyřazuje řada fondů, které mají zákaz takovéto cenné papíry držet ve svém portfoliu.

Protože rating té které země je vždy stropem pro rating společností z dané země, „schytaly“ to i akcie společnosti Petrobras. Její akcie spadly od té doby téměř o čtvrtinu, ze svého vrcholu závěrem roku 2009 ztratila firma přes 90 % své hodnoty (pro porovnání, akcie společnosti Exxon Mobil je na stejné úrovni jako byla před 6 lety).

K tomu to ale schytaly i obligace. I těchto obligací se musí fondy investující do „high yield“ bondů zbavit. Tato společnost je jedním z největších dlužníků z rozvíjejících se zemí a velkou část svých dluhů má v amerických dolarech. Konkrétně jde o částku přes 55 miliard dolarů. To může cenou obligací pěkně zatřást.

Ale kdyby šlo jenom o to. Jde o to, že pokles ceny automaticky implikuje růst výnosu a to ovlivní celý trh. Nové obligace na refinancování starých dluhů Petrobras jen tak nevydá, investoři budou požadovat splacení.  A pokud se mu nějaké to refinancování přece jenom povede, investoři budou požadovat významně vyšší úrok. Ve svých finančních plánech s refinancováním jistě počítal.

Petrobras  se může dostat do existenčních problémů. Doufejme, že k tomu nedojde. Ale  i takovéto faktory je třeba zohledňovat ve finanční analýze společností.

 

Fundamentální analýza:

EBOOK ZDARMA
ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

 • – Růstové akcie
 • – Dividendové akcie
 • – Tajné informace
 • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

Komentáře

 • kubik napsal:

  https://aeronet.cz/news/skandal-volkswagenu-a-rusky-trumf/ platina a paladium

 • Lucif napsal:

  Korporatny fasizmus v akcii. Este ze sa zavermi tychto "nezavislych" ratingovych agentur neriadia v krajinach BRICS. Davno pochopili ten mechanizmus a maju svoje ratingovky.

 • Ale houby korporátní fašismus :) Vždyť je to jasný důsledek dlouhodobého vývoje, podívejte se na graf EWZ: https://stockcharts.com/h-sc/ui?s=EWZ Prostě to hoši brazilský vedou od deseti k pěti. Snížení ratingu je logické, ne?

Napsat komentář