Co se děje v Číně?

Před pár dny se dění v Číně věnoval ve svém komentáři p. Lembák. Já bych doplnil jeho článek odkazem na několik zajímavých událostí, ke kterým došlo v poslední době, tak jsem se sepsal do jednoho článku. Jde o:

 

Uzavření Memoranda o porozumění mezi čínskou centrální bankou a americkou FDIC

Je to asi měsíc, co čínská centrální banka uzavřela s americkým fondem pojištění vkladů (FDIC) Memorandum o vzájemném porozumění. Jeho cílem je vzájemná výměna informací, její formalizace. Působí to na mě, ačkoliv Čína nemá se Spojenými státy zrovna v lásce, zde se obě strany sichrují. Ani ne tak jedna proti druhé, ale zřejmě pro případ pádu některé globální banky.

 

Úrokové sazby v Číně jsou velmi vyso

Výnosy čínských dluhopisů jsou na desetiletých maximech. To není samo o sobě jen tak, příští rok se může Čína dočkat výrazného zpomalení své ekonomiky. Pokud chcete spekulovat na toto zpomalení, zvažte nákup čínských CDS, jak nedávno svým klientům doporučila Bank of America.

 

Uzavření dohody o ropné spolupráci mezi Ruskem a Čínou

Na spadnutí je smlouva o rozsáhlé energetické spolupráci mezi Čínou a Ruskem.  Jde o 25 –letý kontrakt na dodávky zemního plynu mezi Ruskem a Čínou. Rusko by se časem stalo jedním z největších dodavatelů surovin Číně. Výměnou za dodávky surovin se Čína bude podílet na na financování rozvoj infrastruktury na Sibiři.

 

Používání juanu v mezinárodním obchodě narůstá

Od doby, kdy Čína začala používat juan v mezinárodním obchodě (tedy od léta roku 2009), byly s ním provedeny transakce za přibližně 1,5 biliónu dolarů a celkem Čína uzavřela přes 20 měnových swapů včetně Brazílie, Velké Británie, Francie, Německa či Švýcarska nebo Evropské centrální banky.

 

Čína skupuje zlato – viz komentář z před pár dní

Za letošní rok skoupila Čína minimálně 80% světové těžby. To je enormní podíl. Něco takového se jen tak nevidí. Dokud tedy se Čína bude snažit kumulovat zlaté rezervy, bude jí vyhovovat tlak ne cenu zlata směrem dolů. V okamžik, kdy se rozhodne uvést na svět zlatem krytou měnu, její zájem se otočí.

 

Dolarové půjčky

Bank for International Settlement (BIS) vydala oficiální zprávu zaměřenou na Čínu. Varuje v ní před krizí typu asijské krize 1997-8. Důvodem je velký objem dolarových půjček čínských subjektů dosahující 900 miliard dolarů (nejvíce půjček je od britských bank). I když, na druhou stranu, dolarů je v portfoliu čínské centrální banky ažaž.

 

Dění v Číně doporučuji podrobně sledovat všem a sledovat jej co nejméně zaujatýma očima.

Tagy:
Komentáře
  1. Miroslav Piták napsal:

    Pokud Čína má zájem zavést zlatem krytou měnu, tak než se ji to podaří, potrvá to spoustu let. Nesmíme totiž zapomenout, že USA nejsou jediným státem na světě, kde rostou měnové agregáty, ale i v Číně roste oběživo za poslední rok 8% tempem, M1 roste meziročně o 8,9% a M2 dokonce o 14,3% meziročně k 31.10.2013

    Zdroj: The People’s Bank of China

    Pokud budu aplikovat metodiku z dob zlatého standardu v USA tak i bez dalších detailních výpočtů lze předpokládat, že v nejbližších letech by China musela navýšit své zlaté rezervy na minimálně 10 000 tun.

Přidat komentář