Co je pro budoucnost Německa klíčové? Jsou to volby?

Toto je článek, který by byl od října dostupný pouze předplatitelům

Zdá se, že pro nejbližší budoucnost Německa jsou nejdůležitější parlamentní volby, které se budou konat příští neděli, a tak je jim věnována stoupající pozornost.

Dlouhodobě se CDU/CDU + FDP drží kolem 45-46% (za rizika, že FDP je na hranici vstupu do parlamentu), SPD + Zelení se pohybují těsně pod 40%. Stávající kancléřka Merklová má tak stále i přes řadu skandálů šanci udržet se u moci. Zahraniční politika Německa včetně jeho postupu v ekonomické oblasti by se v takovém případě výrazně neměnila. Merklová by i nadále bránila politiku záchrany jiných zemí eurozóny před bankroty za peníze německých daňových poplatníků. Takže význam voleb není  zásadní.

Mimo volby je zde ještě jeden faktor schopný významně ovlivnit budoucnost Německa. Pokud se do problémů dostane Deutsche Bank, výsledek voleb bude podružný. Tato banka je tikající časovaná bomba schopná otřást celou Evropou.

Před rokem opustil (velice rád?)  nejvyšší post v bance J. Ackerman, následován (podle řady signálů dobrovolně) řadou vysokých manažerů. Původně měl odejít již v roce 2009, ale po spuštění krize mu byla smlouva prodloužena do roku 2013. Nedávnou se Deutsche Bank dostala do centra pozornosti německých finančních úřadů, spekuluje se o vyšetřování vedeném Interpolem. Samé špatné signály.

Co se týče výsledků, Basel III povede k požadavkům na vyšší kapitálovou přiměřenost, Deutsche Bank již proto zveřejnila úmysl směrem k menšímu objemu aktiv. O navyšování kapitálu zatím ani slovo, ačkoliv Deutsche Bank je banka s jednou z největších pák na světě. Minimální požadavek na navýšení kapitálu podle finančních výkazů a pravidel Basel III se pohybuje mezi 10 a 15 miliardami dolarů, tedy podobný jako u Barclays. Tato čísla pracují s předpokladem, že čísla publikovaná bankou jsou pravdivá a správná.

Tak tomu bohužel není. Aby čísla alespoň trochu opticky zlepšila, snažila se zakrýt transakce o objemu několika stovek miliard euro. Při vlastním kapitálu necelých 60 miliard euro to může být pro banku smrtelné.

Klasický krach typu Lehman Brothers u banky této velikosti a provázanosti s dalšími finančními institucemi si dnes globální finanční systém nemůže dovolit. Dopad krachu Deutsche Bank by byl řádově větší než u Lehman Brothers, systém by se zhroutil v řádu hodin.

Takováto banka projde podle všeho procesem „bail-in“ tak, aby dodržela své smluvní závazky na kapitálových trzích a neodstartovala nekontrolovatelnou řetězovou reakci nepředvídatelných následků. Neumím si ale představit, co za kroky by bylo nutné, aby se udržely nad vodou derivátové závazky banky takto velké banky. Snad jen převzetí jinou podobně velkou bankou za 1 euro, a to ještě jen za podmínky rozsáhlých vládních záruk.

P.S.

Pokud tedy Němci hledají kritéria, podle kterých se rozhodnou v nadcházejících volbách, neměli by zapomínat na postoj stran k bail-out, respektive bail-in.

 

Tagy:
Komentáře
 1. diego004 napsal:

  – tak nebo tak to zaplati nemecky danovy poplatnik
  – a urcite ho media zmasiruji dostatecne, ze se mu to bude zdat nakonec strasne vyhodne – jako dary Recku 🙂

 2. Oracle napsal:

  Stane sa bail in, Ekonomika EU a Nemecka de facto zaniknú, mediálna masáž zas nepomôže, banky sú obľúbené ako osina v zadku, stane sa to, a budú nasledovať masové protesty a krach Nemeckého štátu, kto jej pomôže neviem.

 3. Toxic napsal:

  Já si myslím, že DB nekrachne, pokud jsou tam nějaké problémy s deriváty, tak se to nějak odepíše, nějak se to udělá, kliček a triků na to mají více než dost.. A pokud by došlo na nějaký ten záchranný balík, přikláním se k názoru diega004 – Němci budou tak zmasírovaní, že dobrovolně a rádi přispějí..:)

 4. Oracle napsal:

  Ďalšia „príjemná správa“ na ZH sa objavil tento prevzatý článok z GoldCore: https://www.zerohedge.com/contributed/2013-09-12/gld-etf-investors-unable-get-physical-gold

  -spôsobí to krach nejakej banky?

 5. diego004 napsal:

  Toxic: – jsem si jeste vzpomel na zpravicku z doby nedavno minule, kdyz se recnilo o bankrotu Recka
  – Nemecko uz tou dobou melo v jakemsi fondu na zachranu bank 0,5 bilionu Ojro 🙂
  – buh vi, kolik tam maji dnes

 6. Oracle napsal:

  Priemerný nemecký volič nie je blb, a dávno prišiel na to, že záchrana PIGS je záchranou bánk, takže ďalšiu záchranu Grécka ešte pretlačia ALE pochybujem či pretlačia záchranu Španielska, Portugalska či Talianska:
  https://www.zerohedge.com/news/2013-09-12/italian-housing-market-faces-ongoing-collapse
  https://www.zerohedge.com/news/2013-09-09/monti-paschi-faces-bail-capital-needs-point-nationalization
  https://www.zerohedge.com/news/2013-09-12/draghis-termination-berlusconi-explained-sylvio-threatened-leave-euro
  -nezabúdajme posledný ťah od Berlusconi bol že keď ho parlament nepodrží jeho poslanci odídu a vláda rozpadne:
  https://www.zerohedge.com/news/2013-09-08/will-berlusconi-be-responsible-another-european-crisis
  -tentoraz nemusí to skončiť tak dobre ako minule

 7. Jan Dvořák napsal:

  Pokud jde o volby, jsem zvědav na výsledek Alternative für Deutschland (AfD). Ta se svoji zahraniční politikou hlásí k Bismacrkovi a jeho vztahům s Ruskem.

  Tak uvidíme.

Přidat komentář