Co dojednala EU

Co vlastně dojednali lídři EU? Tři hlavní oblasti.

 • Pakt o rozpočtové disciplíně – kromě ČR a Velké Británii jej podepsali všechny členské země EU. Tento pakt nepovoluje výrazně deficitní hospodaření zemí. Strukturální deficit (čili výpadek příjmů v důsledku recese se sem nezapočítává – elegantní manévr jak povolit deficity) nesmí překročit 0,5%.
 • Podporu růstu a snížení nezaměstnanosti – podpora malých a středních firem, podpora vědeckotechnického pokroku, snaha o snížení nezaměstnanosti, hlavně absolventů (i když tím, že když neseženou místo, tak půjdou dále studovat, se nezaměstnanost řeší jen papírově).
 • Vyzvali pomoci pro Řecko, aby byl připraven druhý záchranný balík. Důležitým faktorem bude, jak velké ztráty budou nakonec ochotni akceptovat soukromí investoři.


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Další vybrané články:

Komentáře
 1. VoDo napsal:

  Nezaměstnanost velká neni. Lidé třeba ve Španělsku dělají na černo a berou k tomu podporu, hlavně co se týče restaurací a podobných služeb. Takto si mladý člověk přijde na slušný příjem. Podobné to je ve Francii kde je podpora v nezaměstnanosti dva roky, opakuji dva roky, 80% přijmu. Dále má nezaměstaný Francouz nárok na řidičský průkaz zdarma, nemusí se vůbec dostavovat na úřad a mnoho nezaměstaných tráví svůj čas v Karibiku což je Francouzká kolonie. Dále mají tito nezaměstnaní nárok na půlroční kurz angličtiny, zdarma zajisté. Abych to shrnul tak průměrný francouzký nezaměstnaný dostává €1500 měsíčně. Neni tomu jinak ani v UK ani nikde jinde v západním světě. Nejhorší na tom je že oni, lidé, to berou jako normu.

 2. Kolda napsal:

  S tím nepřistoupením k paktu o rozpočtové disciplíně mne Nečas překvapil.
  Očekával jsem, že odmítneme dát prachy IMF a k paktu přistoupíme, když už si současná vláda říká vláda rozpočtové zodpovědnosti. A stal se pravý opak …, jsem zmaten …

 3. Richard Richtermoc napsal:

  Jen drobná poznámka:-)

  Výpadek příjmů v důsledku recese není strukturální, ale cyklický deficit.

  Strukturální deficit je typický pro mnohé země v Evropě, včetně ČR. Situace se dá jednoduše popsat tak, že i v době ekonomického růstu vláda hospodaří se schodkem.

Přidat komentář