Články týdne – 6. prosince

clanky_tydne

Akcionáři ve tmě – editorial The New York Times.

O tom, že Austrálie bude zvedat limit zadlužení jsem psal před deseti dny. Zajímavé je, že první komentář na toto téma jsem našel na ruských stránkách.

Příští týden se bude ve Spojených státech projednávat pravidlo omezují banky v spekulacemi s jejich vlastními prostředky. Iniciátorem je bývalý předseda Fedu  Paul Volcker.

Komentáře
 1. Oracle napsal:

  Lobisti resp. banky to nedopustia, takže asi z Volckerovho zákona nič nebude, znížilo by to ich profit, na druhú stranu keď sa niečo prihodí, tak problém sa ešte zhorší.

 2. Jan Dvořák napsal:

  Díky za link

 3. Jan Altman napsal:

  Trochu offtopic: v Německu jsem se bavil s pracovníkem jedné velké firmy prodávající investiční Au/Ag (firma s pobočkami v mnoha DE městech i mimo DE).
  Ptal jsem se ho, jak na ně (jejich obraty) dopadne „harmonizace“ DPH (tedy zvýšení ze 7 na 19%) a on mi tvrdil, že to je jinak, než jsem si myslel:
  DPH se na 19% zvedne jen u Ag mincí VYRÁBĚNÝCH v EU (chudák rakouská státní mincovna, filharmoniky už nikdo kupovat nebude) a u dovozových mincí (tedy z USA, Mexika, Kanady, Číny, JARu a Austrálie) to bude jinak: 19% DPH se bude platit pouze z přidané hodnoty (marže) evropského obchodníka/prodejce, ale z nákupní ceny stále bude jen 7%.
  Tzn. když Německý prodejce mincí doveze JavorovéListy po 15ti EURo a prodávat je bude za 16, tak zaplatí 7% z 15ti (při dovozu) a 19% z toho jednoho EURa marže (při prodeji).

  Přišlo mi to zvláštní. Jednak jsem to ještě nikde neslyšel. Jinak by šlo ze strany EU o střelení se do vlastní nohy (znevýhodnění domácích mincoven). Ale je i možné, že to takto ani nebylo „zákonodárci“ zamýšleno, že jde jen o právní kličku na hraně zákona, kterou prodejci hodlají provozovat (protože jinak by jich půlka zkrachovala).
  Pak je ale otázka, proč tato „klička“ nefunguje i v jiných zemích EU…
  Každopádně pro toho prodejce to nebyla teorie, on to tak zkrátka od Nového roku bude provozovat.
  Víte někdo nějaké podrobnosti?

Přidat komentář