Články týdne – 21. března

clanky_tydne

Měsíčník Erica Sprotta čtu pravidelně, ale tentokrát hy zdůrazňuji. Opravdu je americká ekonomika ve fázi oživení? I když pominu shadow stats, řada standardních ukazatelů svědčí o něčem jiném.

Německý ústavní soud potvrdil legálnost evropského záchranného mechanismu

Dále předkládám vybraný komentář k situaci na Krymu, tentokrát z dílny New York Times. Opravdu doporučuji jeho přečtení. Ruské expanzi a jejím limitům se věnuje i server Patria.

Opravdu jsou velké banky „too big to fail“ a budou za každou cenu zachraňovány? Jaký je postoj Bank of England? Banky mění své postupy. Mimochodem, ve Spojených státech prošlo stress testy 29 z 30 bank. Ještě více mě zaujalo, že JP Morgan se zbavuje businessu na komoditních trzích.

 

 

Komentáře
 1. Lime napsal:

  K článku ze serveru Patria

  „Jedinou obranou je ekonomicky prosperující Ukrajina, která dokáže zajistit zvyšování životní úrovně svým občanům a tím odvrátit separatistické tendence některých ukrajinských regionů. Problém je fakt, že ekonomický úspěch Ukrajiny z velké části závisí na Rusku. Rusko je největší obchodní partner Kyjeva, Ukrajina je závislá na ruských dodávkách energií, zemní plyn kupovala donedávna s výraznou slevou. Rusko tedy může přes svoji obchodní politiku ztěžovat hospodářský vývoj na Ukrajině a připravovat si (ekonomickou) půdu pro další expanzi.“

  Myslím, že ty separatistické tendence již jsou a nechce se mi to hledat, ale ještě před převratem v Kyjevě jsem psal, že Ukrajina je rozdělena na Východ a Západ. Problém je v tom, že věřím , že Rusko se o ten Východ postarat dokáže, ale EU o Západ ne. Proč?
  Protože MMF již úřaduje.

  UKRAJINA NAVRHUJE NOVOU DAŇ NA VKLADY PŘESAHUJÍCÍ 100 000 HŘIVEN
  NÁVRH UKRAJINSKÉ DANĚ BUDE OBSAHOVAT 1,5% ZE VŠECH VKLADŮ

  Tohle vypadá na opatření zkonstruované ke stabilizaci rozpočtu pro potenciální vyjednávání s MMF a perfektně to zapadá do toho, co MMF neustále naznačuje, že by mělo přijít jako další krok u mnoha národů.

  To navíc ke zprávám z minulého týdne, že se uvažuje o 25% „dani“ z vkladů…

  Co se pak s Ukrajinou stane? Vše zaplatí obyčejní ukrajinci, kteří už teď nemají za co žít. Jejich důchody se mají snížit na polovinu.
  Navíc, Rusko po Ukrajině požaduje 11 miliard USD za plyn + těch 5 , které již Ukrajině půjčila. Plyn pro Ukrajinu Rusko zdražilo.
  Co nabízí MMF a EU? Pár miliard které nemá do několika let.Kdo drží trumfy v ruce? Odpověz si každý sám. Ukrajina , aby prosperovala těch miliard potřebuje asi 150.

 2. Lime napsal:

  Ukrajina podle Jaceňuka proto potřebuje urgentně vyřešit například spuštění zpětného toku plynu z EU na Ukrajinu.

  Je podle něj zásadní, aby Evropa mluvila jedním a silným hlasem a nedovolila nikomu, včetně Ruska, využívat energii jako „novou nukleární zbraň“.

  https://www.novinky.cz/ekonomika/331096-rusko-rusi-ukrajine-slevu-na-plyn-navic-chce-zaplatit-11-miliard.html

 3. Oracle napsal:

  Jaceňuk je idiot, odkiaľže má EU ten plyn? Z Nórskeho mora resp. zo Severného ľadového oceánu, tam vŕtajú Briti a Nóri, lenže tie zásoby sa stenčujú, a z južných krajín ako Izrael či Katar tiež nedostaneme dosť plynu. Jediná dlhodobá možnosť je Rusko a jeho plynovody (ostatné alternatívy Rusko úspešne blokuje- frakovanie v USA je zas energeticky a finančne náročné a terminály sú v nedohľadne).
  Ďalšia vec je, EU ten plyn tak zdraží, že ani ďalšie 40% navýšenie ceny pre Ukrajincov nebude stačiť.

 4. Lime napsal:

  Břidlicový plyn. Co je to hydraulické štěpení? Ani se neptejte!

  Jedná se o metodu těžby tzv. břidlicového plynu, což je zemní plyn, který je zachycen v malých komůrkách v hornině hluboko pod zemí. Po vyvrtání několikakilometrových svislých vrtů se budují vrty horizontální. K narušení horniny se používají výbuchy a následně se do vrtů vhání pod tlakem milióny litrů vody, písku a desítky tun nebezpečných chemikálií (jedy, rakovinotvorné či mutagenní látky).

  VoDo : Jaceňuk není idiot. Je pouhou loutkou.

 5. Lime napsal:

  Cena ruského plynu pro Ukrajinu může stoupnout přibližně na 500 USD za 100 krychlových metrů., prohlásil úřadující premiér země Arsenij Jaceňuk.

  Poznamenal také, že se Ukrajina nemůže vzdát nákupu ruského zemního plynu, „protože za posledních několik let nebylo v oblasti diversifikace dodávek energetických surovin nic uděláno “.

 6. Oracle napsal:

  @ Lime:
  Jaceňuk je idiot, užitočný idiot, ktorý predáva svoju krajinu za bakšiš a keď si myslí, že v USA bude to mať ustlané na vavrínoch, tak sa mýli.
  Frakovanie, práve preto je to energeticky náročný proces, lebo sa do toho pumpuje voda, piesok a chemikálie.
  Keď k tomu pridáme to, že čerpacie vrty sa uzatvárajú rýchlo a výbuchy narušujú aj ostatné vrstvy hornín (hlavne izoláciu) a tým pádom dochádza unikom plynu (zdokumentované), tak frakovanie je veľmi ďaleko od toho aby bola našou záchranou (nech robí tomu VoDo hocijakú reklamu, na fyzikálnych faktoch to nič nemení).

 7. kubik napsal:

  Nejak nam klesaji usa dluhopisy,jestli 10 lete prorazi pasmo 122,76 tak to muze hodne vyklesat.Tak to muze byt ve splojitosti s rusama,mozna to tam hazou po vagonech,nebo s ocekavanym zvysovanim sazeb,uvidime.

 8. Standa napsal:

  johndow: Předchozí ministr zlato skrýval, nový ho posílá do USA: https://janica9.wordpress.com/2014/03/14/darek-stryckovi-za-oceanem/

 9. Oracle napsal:

  @ kubik:
  Iste čítal som o tom, ale všetko naznačuje, že Belgicko je proxy, pretože kupuje v hodnote dvojnásobku svojej HDP.
  Otázka za miliardu pre koho kupuje tie dlhopisy, pre MMF?

 10. kubik napsal:

  Spis mě šlo o to,že rusi a čína začali prodávat dluhopisy,amící dosud držely sazby na nule a najednou je jdou zvedat-asi je to začalo hodně děsit,víc než to,že budou platit větší uroky(víc klikat na klávesnici)

 11. Jan Dvořák napsal:

  O tom, že Belgie masívně nakupuje americké dluhopisy, jsem psal již před dvěma měsíci
  https://proinvestory.cz/kdo-kupuje-americke-obligace

 12. kubik napsal:

  https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/3718-rusko-si-nejdrive-placlo-na-plynove-dohody-s-cinou-ted-rosneft-pripravuje-mega-dohodu-s-indii

  Takže další na řadě je rusko,čili III sv,někde jsem četl,že po celych usa jsou rozmistěny plastove rakve,jsou jich miliony,jsou rozmistěné u velkych měst,dálnic atd,jsou velké aby se tělo obsypalo absorbční složkou,která pohltí záření a mají víko které je těsné,aby se do ní a z ní nedostala voda,kvůli kontaminaci.Tak nevím,jak to dopadne.

 13. Jan Dvořák napsal:

  … a Írán si plácnul s Ománem

 14. kubik napsal:

  https://orgo-net.blogspot.cz/2014/03/zmizely-let-mh370-je-stopou-k-11-zari.html

  Dalsi dil skladacky,na konci si vsimete systema perimetr

 15. diego004 napsal:

  Kubik: velka skladiste plast. rakvi jsou vetsinou spojovany s FEMA campy…

 16. kubik napsal:

  Pro případ zavedení stanného práva jsou připraveny i takové detaily jako obrovské množství rakví pro více osob. Uvádí se, že jen na území Georgie je připraveno 500 tisíc takových rakví (jedna zhruba pro malou rodinu). Uváděným oficiálním důvodem je propuknutí epidemie prasečí chřipky.

  Takže jedna rakev na čtyři lidi,to je 2 mil mrtvých.Stát georgia má 10 mil.,to by při stanném právu byly pěkný jatka,kam se hrabe hitler.

 17. rothschild napsal:

  Jo, zrovna ve státě Georgie stojí ten parádní monument New World Order od pana psudonyma Christiana, takže mě to ani nepřekvapuje. No a dál už raději nebudu komentovat oč tu vlastně běží…

 18. lulinak napsal:

  vlaky smrti, gilotiny, koncentracni tabory, to uz tu bylo nekolikrat, tak kdo nevidel tak par (jak jinak nez zarucene) overenych informaci… 🙂
  https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/2383-k-cemu-americka-vlada-nakoupila-30-000-gilotin

Přidat komentář