Články týdne – 15. srpna

clanky_tydne

V podvodu Madoffa „jela“ zřejmě i banka JP Morgan. Nyní se vyšetřuje, jak vysocí představitelé této banky byly do toho namočeni

Riziko další finanční krize se zvyšuje. Vnímají to i investoři. Výsledkem je rostoucí podíl hotovosti v jejich portfoliích.

Obsazenost hotelů v Dubaji je na 18-ti letých minimech. Že by se přepych tamních hotelů stával čím dál více nedostupným?

Nová pracovní místa vytvářená ve Spojených státech jsou méně placená, než ta, která jsou rušena. Výsledkem je pokles příjmů obyvatel.

Roční výnos německých 10-ti letých bondů poprvé v historii spadl pod 1%

Těžba zlata v Rusku roste 

Komentáře
 1. Jan Altman napsal:

  Růst těžby Au v RU pro Au není moc pozitivní zpráva…

  Další otázka je, co s tím vytěženým Au RU dělá. Prodává (Číně?), nebo syslí? A s jakým účelem? Že by bylo něco pravdy na tom, že ruskočínské spiknutí chce svrhnout dolar z trůnu nejen obchodem ve vlastních měnách, ale nějak i pomocí Au? Ale jak? Nevěřím, že jakýkoli stát dobrovolně podloží svou měnu zlatem.

  Navíc pokud se sankce budou utužovat, tak se RU může dostat až do izolace sovětského typu – a tehdy jim všechny ty Červoňce a zlaté rubly nebyly moc platné.

  https://www.google.cz/search?q=chervonets&client=opera&hs=Ut1&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=OzvuU8TYI6qC4gTv4IA4&ved=0CDIQsAQ

  https://www.mises.cz/clanky/inflace-a-bolsevici-26.aspx

 2. Jan Dvořák napsal:

  Veškerou těžbu zlata v Rusku odkupuje za tržní ceny již nějakou dobu Ruská centrální banka

 3. Oracle napsal:

  @ Altman
  Rusov a Číňanov donútila situácia, veľmi dobre vedia, keď systém padne so základom v nekrytom US$, tak budú potrebovať krytú menu za predpokladu, že chcú vybudovať dôveru za veľmi krátky čas. Inak to nejde, lebo nikto im nebude veriť.

  Objavili sa chýry o zlatom Rubli, 5 rubľová minca bude obsahovať (podľa fám) 4 gramy zlata. A Rusi už teraz predávajú svoju ropu a plyn za Ruble.

 4. Oracle napsal:

  Nové pracovné príležitosti platia o cca 25% menej než tie ktoré zanikli, ALE je to priemer. To znamená, že na cca 3 mizerne platené miesta pripadne jeden dobre či priemerne platené miesto. A že Američania majú peniaze. Vtip desaťročia. 😀

 5. DEERRICK napsal:

  https://www.denik.cz/ze_sveta/francouzsti-delnici-nasli-zlaty-poklad-jsou-obvineni-z-kradeze-20140812.html

  kdyby našli papírové bankovky,měly by ty bankovky hodnotu milionu EUR? Kdyby Rusko dalo do oběhu zlaté rubly,tak milerád vyměním své barevné papírky za zlaté ruble.A ty si uložím doma.

  jsem teď koupil kilo investičního stříbra.Stříbro je levné,možná bude ještě levnější,tak když sem tam něco koupím,za chvíli budu mít třeba 1000 kg.A když vám ještě stát vrátí ze stříbra DPH,tak moc prodělat nejde.Až to praskne,jako že to určitě jednou praskne,tak si za to stříbro třeba koupím ulici domů v Praze.

 6. Petr Gejdos napsal:

  Pro Jan Altman:

  Je pozoruhodné, jak obecně se lidi na tzv. „Západě“ (=zde v Česku, což dnes taky Západ je) staví k Rusku (BRICS)pohrdavě a přezíravě. Ta „dolarová nemoc“, kterou tady na sobě a svých myšlenkách ukazuje většina přispěvatelů do diskuse, to je spektakulární ukázka obsesivního myšlení pod vlivem vlastní propagandy. Holt tak to dopadá, když člověk uvěří vlastním lžím.

  Nikdo mi nedokáže vymluvit, že všelijaké podvody – lhaní a utajené operace s využitím masivní lživé propagandy, jakkoli by to bylo „per huba“ zdůvoddňováno jakkoli ušlechtilými a legalními potřebami toho kterého státu (USA, EU) či údajně nadřazeného a nejlepšího politického zřízení (údajná demokracie) mohou nebýt v konečném důsledku kontraproduktívní.

  Pane Jane Altman !

  Když napíšete „…nebo syslí? A s jakým účelem? Že by bylo něco pravdy na tom, že ruskočínské spiknutí chce svrhnout dolar z trůnu nejen obchodem ve vlastních měnách, ale nějak i pomocí Au? Ale jak? Nevěřím, že jakýkoli stát dobrovolně podloží svou měnu zlatem. …“
  tak ve mě to vyvolá pocit marnosti, marnosti a ještě jednou marnosti. Právě totiž tím o sobě do světa deklarujete, že s vysokou pravděpodobností i Vy patříte k těm, kteří uvěřili vlastní propagandě. Deklarujete navíc takto, kde stojí Vaše zájmy a kam tedy patříte. Nechci to hrotit, ale tato Vaše strana světa je ta strana, která svým notorickým lhaním a propagandou de facto již zničila šanci na rozumný svět. A to ve jménu mrzkého zisku. Nejsmutnější je, když někdo tak douho lže, až tomu stoprocentně věří. Nikdo se pak nemůže domluvit. Zde na Zemi žijí vlastně dva druhy lidí, kteří se nemůžou domluvit – je to jako když se člověk snaží domluvit s delfiny a po neúspěchu tohoto konání pohrdavě mávne rukou „…vždyť je to jen zvíře !“

  To „zvíře“ ale má větší a složitější mozek, než je mozek člověka. Má více strukturovabou šedou mozkovou kůru a podle všech těchto ukazatelů jsou delfíni vlastně inteligenější – alespoň potenciálně, než člověk. Ovšem – delfíni nevyvinuli atomové zbraně a veškerou tu skládku válečného šrotu, jako USA či lidstvo obecně. Jen proto si člověk obecně myslí o delfínech, že „jsou to jen zvířata.“
  Rusko s Čínou zcela evidentně připravují jako zbraň nejhromadnějšího ničení pro propagandou zblblé lidi právě přechod na zlatem podloženou měnu a vytvoření nového světového systému nejen v oblasti financí a obchodu. Vy si patrně vůbec zatím ani náznakem neuvědomujete, jak spektakulárně se mýlite. Vy se snažíte řešit a vylepšovat křesadlo, zatímco jinde v reálu již úspěšně vyzkoušeli a začali vyrábět zápalky. To ale nevidíteúnechcete vidět a tedy kladete takové otázky.

 7. Petr Gejdos napsal:

  Pro J@ :
  Právě v reakci na pana Jan Altman jsem o tom opsal. Ten článek, který jste tu odkázal, to odhaluje naprosto jasně, jaký „uzel na myšlení“ vznikne, když někdo uvěří vlastní propagandě. Mohl jsem si ušetřit psaní, vskutku stačilo odkázat se na tento článek. Ovšem – nutno dodat, že „čistému vše čisté…“ – jak to kdo pochopí, takový je !

 8. Jan Altman napsal:

  Delfíni mají velký mozek (jednoúčelově) kvůli echolokaci (to je výpočetně velmi náročná záležitost), ale jinak jsou hloupější, než šimpanzi.

  Pokud si někdo myslí, že Rusko či Čína neprovozuje lživou propagandu a špinavé praktiky, tak pak chápu, že mu ani delfín nerozumí. A co se týže Au a Ag, tak si myslím, že v tomto lítám déle, než většina zde přítomných. O neodvratném kolapsu nekrytých měn jsem přesvědčen, o tom, že Obama je levicovej píčus také – to ale ještě neznamená, že musím být na větvi z kdejakého kágébáka.

 9. Petr Gejdos napsal:

  ad echolokační mozek delfínů
  Netopýři mají „echolokační mozek“ rovněž a ten je velikosti hrášku – to tudíž jako rozumný argument z Vaší strany neberu, pane Jene ! Uznejte, že létání a lov hmyzu je z hlediska náročností toho echolokačního principu vidění světa pro netopýra nepoměrně složitější, než poklidné plavání a de facto vznášení se delfínů ve vodě, kde vlastně nemusí dělat nic a nikam nespadnou – na rozdíl od netopýrů, navíc netopýří mozek musí kromě echolokace zvládat poměrně složitý způsob řízení leteckého provozu. Dále nezapomeńte, že my inteligenci delfínů posuzujeme podle svých vlastních a patrně dokonale idiotských kriterií. Pokud delfíni taktéž činí pomocí svých kriterií, ani lidstvo zřejmě nebude v top ten nejiteligentnějších tvorů planety na tom delfíním žebříčku nijak vysoko, zaručeně pak nikoliv na prvním místě. Prostě chci říci – nevěřte všemu, co se kde dovíte a zauvažujte nad tím vším vlastníma silama = mozkem.

  ad ruská/čínská propaganda
  Ano ! Každý, kdo stojí tváří v tvář možnosti zkázy a zotročení ze strany žeprý-demokratických prolhanců, se musí nebo alesnoň měl nějak bránit – pokud se tedy nemíní vzdát a podřídit. A zbraně určuje útočník, což v daném případě je nepochybně jasné, kdo to je. Proti lžím je nepraktické se bránit hnedle strategickými mezikontinentálními střelami s mnoha-megatunovými hlavicemi. Vy pane Jene radíte Rusku, aby se prostě vzdalo ? Vy jako Rus byste toto udělal ? Vaši poznámku nechápu, nebo chápu pro Vás ne zcela příznivě.

  ad kagebaci
  Pane Jene, moje dnes již poměrně dlouhá životní zkušenost mi říká, že jestli se někdo tako vymezí vůči kagebakům, estebakům a podobně – nejčastěji se jedná o bývalého, nebo v horším případě stále aktivního kagebaka, estebaka a spol.
  ¨Je velmi zajímavé, že stejní hajzli z USA v CIA, NSA a spol nikomu nevadí. Vsadím poslední trenýrky na to, že ti z USA, GB a podobných center toho hnoje, co chce ovládnout svět, jsou možná o třídu horší hajzli. V každém pořípadě o tom jsou přesvědčeni lidé ve všech těch zemích, kde ciaai a enesaci provádějí své demokratické experimenty . pane Jene – podle ovoce poznáte strom.

  ad zlato stříbro V oboru zlata možná jste celý život. To Vám neberu, Vy rozvažte, zda-li to je v této diskuse sebepochvala, nebo omluva. Já to již promyslel a nechám si to pro sebe.

 10. Sid napsal:

  Pozor Petr Gejdos je troll honorovaný v rublech.

 11. vertigo napsal:

  @Sid – bojím se, že tady tapetuje zadarmo.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Grafomanie

 12. Sid napsal:

  Článek, který postnul JA je velmi zajímavý: https://www.mises.cz/clanky/inflace-a-bolsevici-26.aspx a až teprve teď po jeho přečtení mám vysvětlení pro tu hystericky nenávistnou reakci PG.
  Člověk se totiž musí zamyslet nad tím, co je v současném Rusku jinak.

 13. EUskeptik napsal:

  Názory pana Gejdoše jsou mi v této diskuzi nejbližší. Znamená to, že mi někam na účet také chodí rubly ? Zaslepenost některých lidí mne umí stále překvapovat.

 14. Sid napsal:

  .. ne, to znamená, že pokud si troufnete ohradit se proti agentům KGB, CIA či STB jste jím sám 🙂

 15. Oracle napsal:

  @ j@
  Ten článok je skôr propaganda ako skutočný zdroj informácií.
  US$ dolár sa presadil v roku 1944 v Bretton-Woode kvôli tomu, že Briti prehnali s tlačením svojej meny. Istý čas potrval (cca do suezskej krízy asi v roku 1953) kým US$ de facto sa stal hlavnou rezervnou menou.
  Americké banky tlačili viac US$ na koľko bolo krytie, to samozrejme došlo Francúzom a začali svoje US$ vymieňať za zlato, čo Nixon v 1971 „dočasne“ zatrhol. V roku 1973 Kisinger dohodol so Saudmi (de facto s celým OPEC), že oni začnú predávať svoju ropu len za US$ a tým pádom keď ostatné krajiny chceli kúpiť ropu a plyn, tak museli mať US$, čo jedine mohli získať tým, že svoje produkty a suroviny predávali za US$.
  Lenže USA svoju menu tlačil aby mohol financovať svoj obchodný deficit a svoje dlhy, teda hlavne kvôli Saudom mohli exportovať svoju infláciu. Všetci to videli a niektorí podnikli kroky na obídenie US$ a skončili zle viď Saddam, Kaddáfi atď. QE ale bola tá hranica kde Rusi a Číňania povedali nie a Rusi zvolali 1.zasadnutie BRIC a to bolo začiatok konca US$.
  Začali sa rodiť bilaterálne dohody o obchodoch vo vlastných menách a menové swapy vo veľkom.
  Rusi svoje veci už teraz predávajú za Ruble (síce stále sa to ešte účtuje v US$ ale nie dlho) a Čína obchoduje vo vlastnej mene už asi s 25 krajinami sveta ako Británia, Kanada, Brazília, Rusko, Francúzsko, Nemecko atď (nie sú to malé bezvýznamné krajiny) a toto číslo z mesiaca na mesiac rastie.
  Teda záujem o US$ a ochota držať túto menu je čoraz menšia (a to cítia aj Američania a aj preto rastú ceny komodít).
  Akonáhle Saudi povedia, že berú okrem US$ aj iné majoritné meny, Game Over pre US$ (kúpna sila padne prakticky na 0).
  Kedy to bude?
  Keď získajú naspäť väčšiu časť svojho zlata.

 16. Petr Gejdos napsal:

  Pane Sid !
  Já rovněž nemám rád kagebaky, estebaky, staziaky – ale taky nemám rád ciaaky, enesaky, a spol !! Nikoliv je urputně rozlišuji, že ti z CIA jsou dobří a ti z KGB jsou rození zloduši nafurt. Mi doslova leze krkem ta zaslepenost a vlezdoprdelectví do US-orálů současných „moderních in chlapců“, co neřeknou „JŮŮŮ !!“ ale zásadně „WOW !!“ a tváří se přitom jak mentálně postižení.

  Nevím, zda zrovna Vy k takovým patříte. Třebas ne, třebas jste 75-letý zkušený a komunisty nepříliš milující člověk s pohnutou historií své rodiny z těch „blahých let padesátých“. V tom případě jsem sic o trochu maličko mladší, ale já určitě mám takto velmi pohnutou historii a vězte, že nenacházím ani jeden formální důvod na to, abych komunisty vzpomínal obecně v dobrém. Přesto mi kagebak Putin nevadí, naopak jej za jeho politickou až šachovou obratnost, s jakou chrání zájmy Ruska, obdivuji a držím mu palce. Pokud ale jste pane Sid mladý čistě na západ orientovaný člověk – potom Vás nemůžu než vyzvat – VZPAMATUJTE SE !! ZAVČAS ..

  Bude Vám to prdplatné, až jednou zjistíte hloubku přiblblosti svých omylů, že toho budete litovat. Mi se pak omlouvat nemusíte, nejsem na to v žádném případě zvědavý. Za sebe nemůžu než říci – lezou mi na nervy ti všichni pseudo-úspěšní mladí, snažící se po americkém vzoru keep smiling, bez jákékoliv empatie, s mozky vygumovanými propagandou. Je mi jich zároveň nesmírně líto.

 17. DEERRICK napsal:

  chlapi,co to tady píšete o KGB, Stb, CIA atd.

  To je zase úplně mimo mísu.

  Znovu a pomalu.Mne je fuk,zda fandíte USA či Rusku.Já jsem na straně Ruska,neb mne v současné chvíli sere nejméně.Snad je to napsáno srozumitelně.Ukrajinu rozvrtali USA a EU.Kdyby jí rozvrtalo Rusko,tak jsem proti rusům.Nemám zájem v evropě mít válku atd.Je to snad napsané i pro blbce srozumitelně.

  Kdo se sám nepostaví bezpráví,je stejný,kdo to bezpráví páchá. Za další,mne zajímá,kdo mi znehodnocuje peníze.Já ty peníze musím vydělat,nemám tiskárnu jako banky.A to mne fakt sere.Inflace 0,houby,10% p.a.kdo to nevidí,tak ať radši mlčí.

  takže mne je 100 x milejší zlatý ruský rubl a jasná pravidla,než UDS a EURO,který nejsou ničím podložený.Pokud bude v oběhu,tak budu spořit zlatý rubl,na barevné papírky seru.Z vysoka.A pokud si to řekne víc lidí,tak se fiat měny položí.Chudí to samozřejmě odnesou.

  Jsem si jen tak na aukcích kupoval obyčejné dukáty Františka Josefa I. V té době stály tak 3000,- až 3500,- Kč.Všechny historické roky počínaje rokem 1871 až 1914.Bylo to v letech 2007-2011.V současné době nelze pořídit na aukci v kvalitě 0/0 dukát pod 7000,- Kč.Tak si spočítejte nárůst ceny a ti,kteří se ohání kvalitou USD či jiných pochybných papírků,ať mi vysvětlí,proč je cena o tolik vyšší,než byla v minulosti.Jenže mám obavu,že zase zalezou do díry či případně maximálně napíši něco,co je absolutně mimo mísu s ohledem na položený dotaz.

  Snad tam nemám chyby,nebaví mne to po sobě číst.

 18. Petr Gejdos napsal:

  Pro DEERRICK V zásadě jste méně slovy dokázal výstižněji než já napsat to, co si já myslím taky. Já nejsem a’priori pro či proti někomu. JÁ NEMÁM RÁD LHÁŘE A HLUPÁKY. A takoví se umí „prezentovat“ tak. že mýlka je skoro vyloučená.

  Jako výraz skutečně „do futer třískajícího hlupství“ považuju příkladně názor, že zlata je málo, aby nahradilo všechny ty biliony světem poletujících papírků a’la USD a spol.. A dále bych velmi prosil příslušně se odborně cítícího odborníka, aby vysvětlil, co by jakože příkladně Rusko riskovalo, kdyby svou měnu mělo podloženou zlatem. To by mě moc a moc zajímalo, já nad tím dlouze přemýšlel a asi jsem ekonomický negramota, ale já zde žádné riziko nevidím. Já naopak pro Rusko vidím pouze jen výhody.

  Tady si totiž jaksi řada lidí nonšalantně plete fíky s podobně tvarovanými exkrementy. Touhu zavádět do toho Augiášova chlívu světového dolarového obchodování pořádek pomocí zlatem podložených měn mají totiž právě země, které na tom dolarovém bordelu jednoznačně dnes tratí. Tedy Rusko, Čína, Indie atd čili ve zkratce BRICS a jeho sympatizanti. Jedná se o země, které více vyváží, než dováží. Ten mechanismus, jak by na zlaté měně tyto země dokázaly tratit – to mi jaksi uniká. Země BRICS by se dnes bez USA a EU hladce obešly ! Klidně by si za cenu určitých ztrát země BRICS a jejich sympatizanti vystačili sami. Ovšem Západ = hlavně USA a EU bez zemí BRICS ? Zamyslete se nad tím, jak by Západ dopadnul !

  Dopustím se drobného proroctví: Vycházeje ze smyslu nedávného jaltského projevu Putina se domnívám, že vcelku brzy cca 100 zemí světa demonstratívně opustí OSN a všechny instituce s OSN spojené (=MMF, SB a různé mezinárodní soudy a instituce) a založí si paralelní světovou strukturu, kde bude vše posuzováno podle reality a nikoliv oním prozípadním „dvojím metrem“ podle přání USA, jak je tomu dnes. Mám pro toto prognozování velmi dobré důvody.

  Krize totiž není „ante portas“ … již tu bránu rozkopla !!!
  PS – vy všichni blazeovaní chytrácí se moc moc budete divit až zjistíte, že vaše porozumění světa je prakticky nulové.

 19. Petr Gejdos napsal:

  Pane kubik !
  Těch 17000 miliard USD je zadlužení pouze federální vlády USA – to ale zdaleka není vše ! Proti realitě je to, jak když někdo prdne do lesa, nebo plivne do Pacifiku.. A to ještě pomocí všelijakých triků je to zadlužení jen federální vlády vyšší – s jistotou 100% mnohem vyšší, než těch 17 000 miliard.
  …Na stránkách profesora Kotlikoff – třebas zde https://www.kotlikoff.net/all-posts, nebo s videem tady https://therealrevo.com/blog/?p=93126 si každý může udělat obrázek o té své vysněné Americe. Všelijací rusofilo-vlezdoprdelisti za Husáka radostně používali rusismy a dělali ze sebe směšné blbečky, dneska zase všelijací pitomečci neumí vyslovit kloudnou myšlenku, aby v tom nebylo hned několik amerikanismů. Tak tedy vážení vlezdoprdelistidoamerickeprdele si počtěte, do čeho jste ochotní se namazat a zanořit se až po paty.

  Vskutku interesantní pohled do duše i tady ukazuje řada diskuterů. Ukazují tím „tu úžasnou hloubku plytkosti“ svých skutečných vědomostí o světě.

 20. Pet napsal:

  2 PG – jejky, Peter, Vy jste se zase rozjel, vždyť je to jen diskuse. Proč se reprezentovat v rámci hesla – Podle sebe soudím Tebe! Stojí Vám to za to? V příspěvcích se začínáte zabývat hodnocením chování přispěvatelů více než podstatou tématu. Příspěvek o těžbě ropy, to bylo jiné kafe, to Vám sedí lépe než hodnocení druhých. Jinak díky za drobné proroctví, počkám si jak se naplní ta krátká doba – to je lepší časový odhad než u neproroctví v květnu, červnu, červenci.

 21. Oracle napsal:

  @ Pet
  Každý má bod zlomu, aj ja a aj PG. Žiaľ PG má pravdu v tom, že „mnohý nevidia od samého stromu les“ t.j. vnímajú správy a náznaky zmien, ale nevnímajú tzv. veľký obraz a veľký obraz hovorí okrem iného aj toto:
  -biosféra planéty je v dezolátnom stave (zatiaľ ešte funguje);
  -súčasný finančný systém nielen vykorisťuje ale matematicky je predurčený ku kolapsu, ktorý už de facto nastal v roku 2008 a celá vec ide na zotrvačnosť a na tlačiarenský lis;
  -USA sú de facto bankrot a stále si myslia, že sú pupkom sveta (ako niektorí tu prítomní);
  -US$ je na odchode;
  -PIGS, Francúzsko, Veľká Británia a niekoľko ďalších krajín EU je de facto bankrot (čiastočne aj kvôli Ruskému odpovedi na sankcie voči Rusku);
  -Nemecko je na odchodu z EU;
  -Japonsko je na pokraji kolapsu;
  -západ stratil všetky ekonomické výhody;
  -3. svetová je v plnom prúde asi od roku 2007, našťastie zatiaľ je to hlavne informačno-finančno-ekonomická vojna.
  Podotýkam na ďalšiu „Brettonwoodsku dohodu“ USA a Veľká Británia nebudú pozvaný resp. neboli pozvaný a im sa už len oznámia výsledky.

 22. Pet napsal:

  2 Oracle – jen je potřeba doplnit, že to co předpokládáte, předpokládáte za 10-15 let( podle Vašich slov z 12.8.2014 – „Máte pravdu ale v tom, že potrvá to asi tak 10-15 rokov (optimistický odhad) kým tu budeme mať nový ekonomický systém, ktorého základy sa položili prednedávnom.“) Takže pokud někdo nevidí les, tak to může být proto, že vidí jak stromy dneška dorostou v les, který dnes ještě není – doba se mění, neb změna je život a někdo pochopí změnu dříve, jiný později. Nic to nemění na postupu, kdy hodnotit chování a myšlenky druhých přispěvatelů jen odbočuje od tématu o kterém se diskutuje.

 23. Oracle napsal:

  @ Pet
  Hovoril som o novom ekonomickom systéme, lenže na to okrem iného je potrebný aj nový menový systém za ložená na krytých menách, ale na to je potrebné niekoľko vecí, najprv vybudovať paralelný alternatívny systém hlavne medzi najväčšími hráčmi čo sa teraz buduje závratnou rýchlosťou (posledných 12-15 a nasledujúce 3-4 mesiace).
  Starý systém teoreticky vzato sa položí sám od seba v nasledujúcich rokoch, lenže kým sa to položí medzi tým môžu byť napáchané nezvratné škody, takže Rusi a Číňania tomu určite pomôžu a je to jedno či priamo alebo nepriamo (to je nasledujúci krok).
  Starý systém sa ale bude zomierať dlho, lebo mnohý sa budú snažiť udržať status quo, takže kým sa nový medzinárodný finančný systém skonsoliduje potrvá to 2-3 roky.
  Medzi tým štáty musia skonsolidovať ekonomiku, to potrvá nejaký čas, lebo v podstate bude ísť o staré štruktúry (to potrvá 2-3 roky, čo som už zmienil), prebudovať ekonomiku a skonsolidovať ju potrvá 5-6 resp 7-9 rokov (možno o niečo dlhšie, lebo krízový manažment a zotrvačnosť veci neuľahčuje)a to všetko za predpokladu, že na správnych miestach sedia duševne zdravý, morálny, odborníci schopný kritického myslenia.
  Takže 10-15 rokov je fakt optimistický odhad a to za predpokladu, že nevypuknú ďalšie menšie vojny resp. nevypukne žiadna väčšia vojna, nenastane nejaká väčšia epidémia a nestane nejaká väčšia prírodná katastrofa či séria katastrôf. Také šťastie my ale nemáme, v lepšom prípade nastane 1. z možných nešťastí, v horšom všetky a tým pádom kým sa etabluje a skonsoliduje nový ekonomický systém tak to potrvá 25-35 rokov.

 24. DEERRICK napsal:

  Když v roce 1861 zachvátila Spojené státy občanská válka, ukázalo se, jak předvídavé Robinsonovy investice byly. Aby vláda mohla financovat rostoucí válečné výdaje, omezila směnitelnost dolaru za zlato a ekonomiku zaplavila papírovými dolary (tzv. „greenbacks“) a krátkodobými státními dluhopisy. Cena zlatého dolaru stoupla z 1 greenbacku v roce 1861 na 1,30 greenbacku v roce 1862 a na 2,82 greenbacku za zlatý dolar v červnu 1863.
  Zdroj: https://www.penize.cz/39109-wallstreetska-carodejnice-ve-stopach-cerneho-jestraba

 25. Petr Gejdos napsal:

  Pane Pet!
  Omlouvám se, nechal jsem se skutečně lehce „unést“, tak říkajíc „mnou zacloumal hněv“, což z hlediska věcné debaty je vskutku nanic. Mě lehce rozhodilo to žabomyší vidění světa výhradně skrze „dolarové prizma“. Uznávám, že když člověk v něčem celý život žije, připadá mu to tak samozřejmé, nutné a nenahraditelné, že pokud se cíleně nesnaží abstrahovat od takové předpojatostí, je schopen i bez zlého úmyslu myslet a říkat nesmysly. Což mě v daných kontextech „popuzuje k hněvu“, protože mě to nutně nutí předpokládat tzv. „zlý úmysl“ ! Totiž, že dotyčný člověk nastolené probematice nikoliv že nerozumí, ale ZLOMYSLNĚ NASCHVÁL NECHCE ROZUMĚT !!

  Ve středověku, když na přepravu zboží lidé nepoužili vlastní sílu – použili nějaké tažné zvíře. Třeba pár volů. Je jasné, že nějaký fantasta v té době, když by mluvil o přepravě nákladu vzduchem pomocí nějakých létajících strojů, tak všichni kolem něj si významně ťukali na hlavu s úmyslem naznačit, že to dotyčný „tam nemá zcela v pořádku“. Pravdu – byť v té době velmi abstraktní – však měl onen fantasta.

  Netušil jsem, že by někdo tady – kde alespoň já předpokládám určité minimální penzum znalostí o problematice – dokázal bezelstně diskutovat, aniž by měl jistý pud sebezáchovy a sebeúcty a tvrdil kupříkladu, že „…americký dolar nemůže padnout, protože je v mezinárodním styku nenahraditelný, protože v dolarech se obchoduje naprostá většina všeho …“ nebo že „…zlato nemůže fungovat jako univerzální základ měn světa, protože jej na ty účely je málo …“ ! To totiž je na úrovní tvrzení, že „…červená je červená, protože je červená !“ Nechť mi tedy laskavě mou neomalenou kritikou jakkoli dotčený člověk promine – NECHAL JSEM SE SKUTEČNĚ UNÉST HNĚVEM. Zbytečně. Měl jsem ale dobrý úmysl – někdy, když někdo skutečně nechápe – je nejrychlejší s dotyčným trošku zatřást, aby se probral, tak říkajíc „…kopnout do kostky !“.

 26. lulinak napsal:

  clovek si na par dni odskoci na hory a koukam stale stejne, blazni zustavaji blazny, mozna mezitim nabrali jeste vyssi level a predkladaji vsem ostatnim dal a dal stovky jak jinak nez neprustrelnych „dukazu“ (tj. anonymni clanek odjinud, jehoz grafu jsem veril), a ti co v zivote skutecne nemaji cas na denni bazi resit jejich „kdyby,az,mozna“, tak si vyslechnou jaci jsou to tupci a ovce :-).
  Tak jo, dal nakupujte zlato za 1300 a prodavejte jej obratem za 5000, to je ten spravny byznys, vsechno prej krachuje a kolaps se posunul zase na zejtra, tak to by bylo aby nebylo. A mozna v sobe najit silu si konecne priznat, ze to co tak jak pacient zeru si muze vesele dal zit svym zivotem, a veci muzou byt dalsich 20 let uplne jinak, nez jsem si je vysnil pri slintanim nad postapo servery.
  Ale chapu, ono je to tak vdecne tema v soucasne okurkove sezone…
  Ale uz by to nejakou cernou labut chtelo, je na trzich nuda, tak snad brzy zase neco vymysli a posupajdime tryskem dolu…

 27. plukin napsal:

  Petr Gejdos: pripominate mi sebe sameho pred jistou dobou, taky jsem mel tendenci ostatni „probirat/poucovat/zachranovat/menit“ prakticky za kazdou cenu. Ve finale mi doslo, ze jde jenom o muj uhel pohledu a nejlepe udelam kdyz proberu/poucim/zmenim tak akorat sebe. Uz jenom proto, ze nad sebou tu moc mam. 🙂 A cim vice takhle pristupuju k sobe a ostatnim tim mene me ostatni vubec dokazou vytocit, prekvapive a prijemne. Velmi. Zkuste to taky, jasne, ze vy to mate v nitru srovnane jako nikdo jiny, tim si jsu celkem jisty, uz jenom dle vasich reakci tady. Nicmene, co kdyz opak je pravdou? Protoze kde by se pak ve vyrovnanem cloveku bral ten hnev a potreba ostatni „probouzet“ timhle stylem? To je to co mi totiz hlava nebere.. 🙂

 28. plukin napsal:

  Petr Gejdos: re: „Takže prostě Vy nevidíte žádné příznaky, vše podle Vás zcela OK, vše se vyvíjí dobře, vše je dokonale funkční“
  ..tohle jsem NIKDY, NIKDE, NENAPSAL. Pokud moje prispevky takhle ctete tak klidne napiste ze ktereho prispevku takhle usuzujete, protoze minimalne doslo k velkemu nepochopeni.
  Jedna vec je totiz videt priznaky a druha vec je jak to vlastne nejlepe zahrat. A to je prave to v cem ja nezastavam „klasicke“ reseni „dolar krach, akcie krach, zlato up“. Tenhleten pohled jsem mival drive nez jsem si vsiml, ze trhy maji svoji hlavu a jdou si svou cestou. Nedavalo to smysl, ale casem se ukazalo, ze ne vsechny fundamenty byly tehda znamy, pripadne mely jiny vliv na vyvoj nez se „ocekavalo“. A ja si vsiml, ze tohle vsechno v trhu videt bylo a nebylo nutno cekat tydny ci mesice nez se zverejnil fundament ktery vysvetlil proc vlastne v minulosti trh rostl a neklesal tak „jak mel“..
  Trhy maji svoji logiku, kdyby nemely, vydelaval by tam kde kdo..a proto bez ohledu na to, jaka se situace muze zdat, jedine na trhu zalezi bude-li to nahoru ci dolu. A uprimne, i ti sebeuspesnejsi, a takovych na svete neni moc, kdo jsou na trzich desitky let zjistuji stale znova a znova, ze jsou a stale budou vecnymi skolaky, ktere trh muze vzdycky prekvapit svou reakci, bez ohledu na to jak moc se pripravi a nastuduji to ci ono. Z toho pohledu je dost odvazne „vedet“ kam trh jit „zakonite“ „musi“..jenom proto, ze situace ve svete je takova jaka je. Protoze tohle vsecko zalezi na kvalite vstupnich informaci.

 29. rothschild napsal:

  plukin:

  Moc hezky si to shrnul :-). Peťa je svým způsobem taky borec, nepatří do tupého stáda, kde vládne lenost a kde nechce na sobě nikdo makat. Akorát je někdy až příliš agresivní ve svých projevech, no to dělají ty emoce…Ale jinak v poho, řekl bych, že u něj začínám vidět mírný, ale opravdu zatím mírný pokrok 🙂

 30. Oracle napsal:

  @ lulinak
  Žiaľ ani pobyt na čerstvom vzduchu nech trval akokoľvek dlho nevyliečil zadebnenosť a neschopnosť rozmýšľať. 🙂

 31. Oracle napsal:

  @ kubik
  Západné IT firmy prídu o dosť tučný zisk. Som len zvedavý čo potom spôsobuje rast cien ich akcií, ak to nemá súvislosť s tlačením meny a ZIRP?
  Alebo, že by predsa mali pravdu „blázni“ (medzi ktorých údajne patrím aj ja), ktorí tvrdia, že celý trh je podvod a rastie to kvôli tlačeniu peňazí?

 32. plukin napsal:

  rothschild: diky. Musim priznat, ze osobne se uz nedivim ostatnim, ze delaji to co delaji (i kdyz to vypada, ze leckdy nedelaji nic), at uz jim dame jakoukoliv nalepku. Jsme doslova nauceni vyhybat se bolesti (a neni zrejme rozdil, mezi fyzickou a emocni bolesti) coz je chvalyhodne a akorat ten system potrebuje aktualizaci aby to bylo opravdu celkove prospesne. A tenhle proces sam o sobe dost boli, takze je celkem vyzva tim smerem vubec vykrocit a potom vytrvat nez jeden uvidi, ze neco je opravdu jinaci/lepsi.. Takze z toho pohledu lenost neexistuje, jenom dotycny v tom okamziku nedokaze celit vetsi „bolesti“ a tak dela to co dela coz je cesta nejmensiho odporu (nejmensi bolesti).
  Opravdu si uvedomit, ze kratkodoba bolest muze byt ve finale prospesna (a kratkodoby zisk ze se muze ve finale pekne vymstit), to trva.. Pochopit mi to pomohl M. Douglas: Trading in the zone, kde vysvetluje jak vlastne funguje mysl. Btw si vubec ale vubec nepamatuju, ze bych tuhle kapitolu predtim cetl, jakoby tam pred lety nebyla. 🙂 Nadherna ukazka toho jak selektivne vnimame.

 33. rothschild napsal:

  plukin:

  Víš, ono to už je slovíčkaření jestli lenost, bolest, příčina může být i strach, obavy, informace…..to by už musel posoudit skutečně jasnovidný člověk jaká je skutečná příčina onoho bloku či nechtění. Pak je tu otázka nastavení mysli, což se liší jedinec od jedince, naprogramované různé všemožné myšlenkové vzorce chování…atd. atd. Ale já si trvám na svém je to lenost, protože lidé přímo milují levná a rychlá řešení a úplně nejlepší by bylo, když by to někdo mohl vyřešit a udělat místo nich 🙂

 34. Oracle napsal:

  @ rotschild
  Predpokladám máte na mysli aj rozmýšľanie, pretože hlásanie dobre overených zaručených správ a názorov autorít je vždy ľahšie, než pohnúť vlastnými mozgovými závitmi. 🙂 A pre „istého“ milovníka dobre overených zaručených správ je tu niečo o čo môže rozširovať, keď už na rozmýšľanie je lenivý: https://www.bloomberg.com/news/2014-08-18/yellen-dashboard-warning-light-glows-as-millions-work-part-time.html 😛

 35. plukin napsal:

  rothschild: Jasne, me inspirovala MaxPain u opci.
  Btw ty se lidem divis? Ja teda ne, sam mam taky rad jednoduchost, rychlost, nenarocnost, pohodu a klid. Lisime se jenom tim co kazdy z nas povazuje za dulezite a jak si to v sobe nastavime. A vedomim, ze to vubec prenastavit jde..
  Si tak rikam, ze kdo vynalezl roboty/stroje.. Dric to urcite nebyl..musel to bejt pekne mazanej flakac co se mu nechtelo poradne makat! 🙂

 36. plukin napsal:

  rothschild: btw nechci ted druhym davat zadnou nalepku jako „ovce/stado“ atd..clovek nikdy nevi koho tak vlastne tituluje a jestli nahodou nema on sam za***** bryle kteryma nahlizi na svet. 🙂 Uprimnost a otevrenost je super a dost zabavna, ale leckdy to staci bohate sam pro sebe a neni potreba to ventilovat ven.

 37. rothschild napsal:

  Oracle:

  Přemýšlení, přemýšlení, ano, ano.

  plukin:

  Já už se svým způsobem nikomu a ničemu nedivím, nikoho nesoudím, protože mi to už nedává žádný smysl. Já jsem třeba dospěl k názoru, že je to tu celé jen hra a „vítězí“ ten, kdo umí pracovat a manipulovat s energií tohoto vesmíru a když se tohle s velkým úsilím naučí, tak začíná jít vše jak po másle téměř už bez vlastního přičinění:-) Jen se snažím podělit o své vnímání tohoto současného světa a na rozsáhlé psaní už taky nejsem. To spíš při dobrém vínku, jídlu a někdy i cigárku 🙂

 38. DEERRICK napsal:

  Tady je zase nablito jako aleji.

  Jsem položil otázku a stejně na ní nikdo neodpoví.

  Pokud se nepletu,je to web pro investory.Každý se ohání,že trh nezkolaboval,ok,to vidím,ale to je asi tak všechno,co umíte napsat.To je stejné,jako když já žvaním o USD či zlato atd.Jenže já podle toho obchoduji.Tisknu si papírky přes výpisy opcí a ty papírky měním obratem za aktiva,ať už nemovitosti,mince,fyzický kov.Akcie neberu,počkám,až FED zvýší úroky na cca 3% ročně.Pak akcie padnou.Vytisknu dostatek peněz přes opce a budu kupovat akcie.

  Abych jen nežvanil.Hodím sem nějaké obchody.I když je mi opravdu jedno,jestli tomu věříte.

  nákup rýže.Jen dva kontrakty,zatím asi 1900 USD plus.

  Rough Rice – Sep 2014 12-9-2014 Dlouhá pozice 2 12,675 13,150 1 868 USD 1 868 3,75

  výpis short put opce na bavlnu,minus 80 USD

  Cotton No. 2 – dec 2014 62,00 07-11-2014 Krátká pozice Put 5 1,50 1,50 -3 750 -80 USD -80

  výpis short call opce na pár GBP/CAD,plus 5.850,- USD

  GBPCAD 1,8675 10-9-2014 Krátká pozice Call 2 000 000 0,0042 0,0010 -2 000 6 400 CAD 5 850 76,19

  výpis short call opce na pár USD/ZAR, plus asi 20.000,- USD

  USDZAR 10,9350 09-9-2014 Krátká pozice Call 3 000 000 0,1044 0,0335 -100 500 212 700 ZAR 19 859 67,91

  výpis další opce na pár USD/ZAR,minus cca 1800 USD,je mladá,má lepší vyšší strik

  USDZAR 10,9425 29-9-2014 Krátká pozice Call 1 000 000 0,0521 0,0713 -71 300 -19 200 ZAR -1 784 -36,85

  3 futures na 10 leté dluhopisy,short,minus 153 USD

  10-Year U.S. Treasury Note – Sep 2014 19-9-2014 Krátká pozice 3 126’10,0 126’11,0 -153 USD -153 -0,03

  10 opcí short call opcí na soju,minus cca 2200 USD,to nepustím,expirace v pátek a ta soja prostě nepůjde přes 1120

  Soybeans – sep 2014 1.120,00 22-8-2014 Krátká pozice Call 10 6,250 10,250 -5 125 -2 159 USD -2 159 -64,00

  10 short put opcí na pšenici,plus cca 100 USD

  Wheat – okt 2014 540,00 26-9-2014 Krátká pozice Put 10 11,250 10,750 -5 375 91 USD 91 4,44

  dejte si cigárko a víno,já jdu vymýšlet obchody,než USD definitivně padne na hubu.

 39. Sid napsal:

  plukin, rothschild:
  dám tip na útlou čtivou knížku: Marlo Morganová – Poselství od protinožců. Možná znáte, pokud ne, jsem si skoro úplně jistý, že jí oceníte. Není to o tradingu spíš civilizační záležitost. Pro mě jedna z nej.

  deerrick:
  Soja sep14 na ECBOT už včera píchla do 1121. Budu ji brát přes spread, ale nahoru.

 40. diego004 napsal:

  koukam, ze prevod domeny na proinvestory.ru je bezmala u konce… 🙂 palec nahoru pro tech poslednich par co jeste vzdoruji… 🙂

 41. diego004 napsal:

  Sid: ano, velice dobra kniha…

 42. kubik napsal:

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Nikaragujsk%C3%BD_pr%C5%AFplav

  Tak ono tady jde amíkům o hodně dobrý byznys v podobě panamského průplavu,a jestli se ten nikaragujský uskuteční,tak se budou muset chudáci asi dělit s čínou,nikaraguou a rusama.Další problémy jim nastanou při těžbě ropy okolo kuby a jihoamer států,o to má čína taky zájem.

 43. František Sousedík napsal:

  Pro Oracle:
  Ve 16.8.2014 v 20:53 máte na mysli článek https://www.mises.cz/clanky/inflace-a-bolsevici-26.aspx ?

 44. Oracle napsal:

  @ kubik
  Trochu nepresne ste to napísali. Jeden Čínsky miliardár postaví ten kanál a má z toho koncesie na 100 rokov, pravdepodobne je napojený na súčasný vládnuci klan a preto má podporu vlády a prístup k najlacnejšej čínskej pracovnej sile, k väzňom.
  Kubánska ropa je resp. ropa a plyn v celej JA bude ťažená v konzorcií miestnych ropných firiem a Gazprom/Rosneft.
  Mimochodom konzorciá ruských plynových a ropných firiem má 2 strategické ciele:
  -západné sankcie sa stanú bezzubé a tým pádom Ruská ekonomika bude funkčná;
  -ruské firmy získajú technológie bez toho aby sa museli obávať sankcií.

 45. Oracle napsal:

  @ Sousedík
  Nie, mal som na mysli tento článok: https://www.goldmoney.com/research/analysis/no-escape-from-the-dollar-as-the-currency-standard?gmrefcode=gata
  Mimochodom zlatom kryté meny sa vracajú, pomaly ale isto.

 46. plukin napsal:

  Sid: diky, neznam, vypada zajimave takze ji projedu.

 47. plukin napsal:

  btw „Riziko další finanční krize se zvyšuje. Vnímají to i investoři. Výsledkem je rostoucí podíl hotovosti v jejich portfoliích.“..vzhledem k tomu co se nejen tady pise o bankach a menach, tak osobne nemyslim, ze hotovost je nadale kralem tak jak plativalo doted. Takze otazka za milion.. Kam pujdou velke penize? Nemyslim, ze zustanou v hotovosti, jenom si zatim nejsou jisti kam dal. Pro velke penize to chce velky trh, kolik takovych ve svete je?

 48. lulinak napsal:

  plukin: musis na to nahlizet logikou zdejsich prispevatelu:

  – penize neexistujou, je to uz davno jen car zachodovyho papiru bez hodnoty, zejmena USD, EUR a dalsi nedulezite meny,
  – trhy neexistujou, je to jen matrix s nulovou vypovidaci hodnotou a jen blazen jim priklada jakoukoliv vahu (a nedejboze je obchoduje) 🙂

  Cili se ted podivej znovu na svou otazku, jak je pod tihou techto nezpochybnitelnych dat zbytecna az smesna a dej si za rohem lepaka…. 🙂

  Jinak jak to bude s tou korekci na trzich, odkladame na podzim?

 49. Oracle napsal:

  @ lulinak
  Ani Vy nemusíte chodiť ďaleko pre demagógiu, že by Vás ťahala kariéra politika? 😛 K 2 poznámkam:
  1) Rozvaha FED-u sa za posledných 6 rokov narástla z cca 800 000 000 000 US$ na cca 4 000 000 000 000 US$ t.j. nárast cca o 3,2 bilióna US$ a mimo oficiálnej rozvahy kvôli účtovným trikom je aspoň raz-dvakrát toľko, hlavne v US dlhopisoch. Podobne sú na tom aj BoE, ECB a BoJ. Takže áno, papierové peniaze sú de facto bezcenné.
  2) V časoch programov na spätný nákup firemných akcií, HFT frontrunningu, cenových fixingov a podobných podvodov veriť, že v súčasnosti existujú nejaké „trhy“ (nie to ešte slobodné) môže veriť len človek ktorý je bez aktuálnych informácií, človek ignorujúci fakty a realitu alebo mentálne postihnutý. 😀

  Odpoveď na plukinovu otázku, tie peniaze idú napríklad aj na toto: https://www.bloomberg.com/news/2014-08-19/monaco-400-million-penthouse-secrecy-booms-real-estate.html

  PS: Korekcia nenastane dovtedy kým Rusi, Číňania alebo jeden ich novopečený spojenec nepovie „dosť“, potom ale potečie krv.

 50. Petr Gejdos napsal:

  K poslednímu příspěvku pana Oracle bych maličko přidodal :

  Ukrajinská armáda se rozpadá, dodávky plynu na zimu Ua vyřešené s Ruskem nemá, to jediné, co snad by Ukrajinu přes zimu živilo = výtěžek ze zemědělství, na to letos nebyl jaksi čas ! Přece „…my Ukrajinci něznajem remis, raz maty rodyla …“. Tedy tady se jasně rysuje, že teď na pokraji podzimku se nutně začne fofrovat. Tedy si nemyslím, že budeme dlouho čekat a budeme vědět, jak se to bude vrbit. Zprávy, že údajné ukrajinské letectvo ve skutečnosti létá z Rumunska a piloti jsou z NATO = soudruzi na Západě fakt už spěchají to Rusko do toho definitívně namočit! To znamená, že to bude brzy brzičko a některým zde zmrzne úsměv na rtech a budou anebo měnit své nick, nebo budou cosi blekotat ve stylu, že toto oni přece vědět nemohli a blablabla… Jenže jim to tady říkám nejen já celou dobu. Jenže tomu oni se jen smějí. Tedy … všeho dočasu, pánové !

 51. Petr Gejdos napsal:

  Pane lulinak ! (19.8.2014 v 14:54)

  Nic si z toho nedělejte ! Každý nějak (jinak) blbne…

 52. Oracle napsal:

  @ PG
  Ferguson, tam sa deje viac než sa priznáva a môže to byť v prípade ďalších finančných problémov spúšťačom niečoho škaredého, pretože naznačuje niečo nepríjemné.

 53. lulinak napsal:

  je to porad dokola, to ze trhy jsou uz mnoho a mnoho let manipulovane a nemaji s realitou ani fundamentem nic spolecneho vi i deti v materske skolce, neni potreba to tady donekonecna omilat, opravdu ne.
  Otazka pro investora/spekulanta zni – NO A CO!
  Bud je chci obchodovat a je mi uplne putna jak dnesni cena vznikla, anebo to obchodovat nechci, a pak nechapu proc lezt na tento server a neustale presvedcovat ostatni co maji a nemaji delat.
  Zivot spekulanta je tedy zcela jednoduchy, hraje-li podle nastavenych pravidel, zivot radoby filozofa zijiciho z anonymnich clanku a sve vysnene virtualni reality odpovida tomuto zamereni, ale spokojeni jsou jak vidno oba, a to je nejdulezitejsi.

 54. Oracle napsal:

  @ lulinak
  Tak to znamená 4 veci:
  1) Keď to viete, tak vedome sa spoluzúčastňuje na podvodu. Takéto veci v dlhodobom horizonte končia zle, často tak, že špekulant príde o majetok alebo aj o život, často niekoho blízkeho.
  2) Keď na Vás dôjde, tak nikto Vám nepomôže a nebude Vás ľutovať (možno okrem rodiny a priateľov), lebo ste boli dopredu varovaní.
  3) Tak nemôže byť reč o býčom trhu z oživenia ako to korporátne média nám nahovárajú a „niektorí“ bohorovne tvrdia.
  4) Investovanie NIE JE LEN trading, a možno to je pre Vás novinka. 😉

 55. plukin napsal:

  lulinak: pobavils, hlavne „lepak za rohem“ = like. :)) takze ten muj prispevek uz ted stal za to, nebyl zbytecny, jinak bych se nezasmal. 🙂 No neni na tom svete prece jen krasne? 😉 Jen tak dale a houšť.

 56. plukin napsal:

  Petr Gejdos: budiz, bude to brzo brzicko.. (re Ukrajina)..jenze dulezitejsi nez jestli se to kdy stane, bude JAKY to bude mit efekt na trhy. Je-li dolar stale jeste safe haven, pak to bude jeste vetsi uprk do dolaru i US indy, i US bonds zrejme bez ohledu na jejich rizika. Protoze kam jinam? Mam tuseni, ze konflikty sile meny a stabilite dvakrat nepridavaji.. A kdyz neni stabilita je kapital obezretny jestli se tam vubec ma namocit nebo ne a kdyz ne tam tak kde.

 57. plukin napsal:

  Oracle: „vedome zucastnovani se podvodu“? Opravdu? to zni hruzostrasne..jaktoze ale ja si niceho spatneho vedom nejsu? Sejde se kupec s prodejcem, domluvi se na cene a odchazi oba spokojeni ze dostali tu cenu co chteli. Kdyby ne, neudelaji ten obchod. Nuti je nekdo aby obchodovali? Nuti je nekdo aby akceptovali takovou cenu za jakou obchod probehne?
  ..takhle to dopada kdyz nekdo ma zaprasene bryle kteryma nahlizi na svet a nedokaze si predstavit, ze by to snad mohlo byt jinak. Oukej, kdyz to cloveku prinasi zisky a vubec funguje k naproste spokojenosti a radosti, pak je vse v nejlepsim poradku. 🙂

 58. Oracle napsal:

  @ plukin
  Keď nevidíte v tom problém, že ste sa zapojili do hry s názvom „ober toho väčšieho blázna ktorý dúfa v nekonečný rast cien“, tak to nie je môj problém. Z jednoduchého dôvodu, ja nenesiem žiadne riziko že skončím ako „väčší blázon“, pretože nesiete to Vy. 🙂
  Taká maličkosť ktorá vás určite šokuje, je rozdiel medzi dohodou medzi predajcom a kupujúcim a kartelovou dohodou. 😉
  – A ešte jedna drobnosť, na trhy to bude mať obrovské dopady, lebo ľudia budú mrznúť (vyzerá to na tuhú zimu) a nebude el. energia, keď rusi kvôli Ukrajine zavrú kohútiky tak na 6-9 mesiacov. Mimochodom Číňania a Kórejci na roky dopredu skúpili plyn z Kataru a z Iránu (na ktorého Západ vo svojej nekonečnej múdrosti uvalil embargo). 😀

 59. lulinak napsal:

  to nema smyslu, porad dokola a dokola, kdo se zavrel ve svem matrixu a odmita reflektovat ze existuje i realny svet na ktery se denne da sahnout tak proste bude mlet dokola porad o desti a kroupach i bez ohledu na to, ze aktualne sviti slunicko a deti se opaluji.
  Asi ma ten zivot nekonecne dlouhej na nekonecny ceklani, my ostatni musime zit pritomnosti.

 60. plukin napsal:

  Oracle: no jo, jenze to je prave to nedorozumeni mezi nama. Ja nehraju hru „doufani v nekonecny rust trhu“. Ja hraju hru „zustat v trendu dokud je“ pripadne „nastoupit do noveho trendu“. Coz je na RUZNE na ruznych trzich a ruzne tf. Muzu byt long akcie na daily a klidne short na 1h.. Stejne tak muzu videt long dolar na jedne tf ale klidne shortovat dolar na jine tf protoze tam ta prilezist je aktualni a stoji za ten risk. Kapisto? Tohle neni „nakup, zavri oci a doufej“. No a paklize ten rozdil nevidis, nuz tak nevidis a mej si me klidne za blazna. 🙂 Hlavne, ze nam nase rozdilne pristupy prinaseji nam oboum pekne zisky. 😉

 61. Oracle napsal:

  @ plukin
  Zostať v trendu i keď je produktom podvodu je riskantnejšie než za „normálnych“ okolností, hlavne z 3 dôvodov:
  1) „Niekto“ zakričí, že všetko je podvod a hra skončila (čítaj rozpadne západný finančný systém).
  2) Hra sa rozpadne sám od seba (bankári pred tým budú hromadne opúšťať svoje miestečká, čo sa už začalo).
  3) Manipulátori zmenia trend bez predchádzajúceho varovania a Vy prídete o všetko.

  @ lulinak
  Plukin aspoň si uvedomuje riziká a riadi sa podľa toho, žiaľ nevidím ani náznak toho, že by sa pripravoval na horšie časy. Vy ste sa ale rozhodli, že nielen ignorujete riziká, ale rovno spáchate finančnú samovraždu, len aby ste dokázali, že varovanie nie sú opodstatnené.

 62. plukin napsal:

  Oracle: kdyby bylo tak jednoduche jak pises zmenit trend..tak se najdou takovi kteri by nedelali nic jineho a snazili by se tak vydelavat porad znova a znova a vysledkem by byl akorat neorganizovany chaos, protoze by si tihle „manipulatori“ manipulovali trh jeden proti druhemu v ramci vlastni snahy o zisk. Tohle se v likvidnich trzich nedeje. To by leda musela zmizet likvidita..ale jsme zase u toho, kam ze by zmizela? Do ktereho trhu? 🙂

 63. Oracle napsal:

  @ plukin
  Je to jednoduchšie než si myslíte, objem obchodovaných papierov klesá už pomaličky 14 rok, HFT algoritmy urobia 1000 obchodov za sekundu, Soros vsádza na krach búrz a FED môže ukončiť QE alebo stačí, že o tom hovoria. Mne z toho vychádza, že trend sa môže „znenazdajky“ otočiť. 🙂

 64. lulinak napsal:

  Oracle: ze podle par odstavcu fora si udelas na cloveka nazor jaky prave potrebujes je primarne tvuj problem, nikoli muj, ale asi mi vidis tech nekolik let do obchodniho systemu tj. jak diverzifikuji, jak mam postaveny majetek atd., to jsem netusil ze mas jeste tyhle naprirozene schopnosti…
  Obecne – od roku 2002 do roku 2014 jsme temer nonstop v bullu na indexech, s par nepodstatynmi mesici umelych koncu sveta, coz je ca 12 let, a je uplne ukradeny proc je bull, konecne to pochop, az bude bear (a ze zase brzy bude) tak prehodim vyhybku a podle stejnych pravidel a MM se budu snazit obchdovat dal, jen opacnym smerem.
  Komu prijde ignorovani 12 let rustoveho trendu vzhledem k delce zivota, tedy dobrou 1/3 naseho produktivniho veku, jako dobry napad, at si dela co chce, me to naopak prijde jako velmi podstatna cast naseho velmi kratkeho zivota.
  Rikam asi podesaty, at si krach kolaps a popel prijde treba zejtra, jsem plne pripraven (a verim ze vyrazne lip pripraven nez 95 procent lidi okolo me).
  Ale dal placej o financnich sebevrazdach, chtelo by to vsak uz nejakou novou pohadku, tahle zacina byt dost ohrana…
  Davam si z techto for pauzu, a preju cekatelum na kolaps prijemne mozna i dalsi roky a roky cekani, dulezity ze jim to prijde jako smyslupny…

 65. Oracle napsal:

  @ plukin
  Kam by šla tá likvidita, do reálnych aktív a prejavilo by sa to na cene.

 66. plukin napsal:

  Oracle: velke trendy jsou jako ropny tanker na mori..to neotocis na miste natozpak znenadani a prekvapive.

 67. Oracle napsal:

  @ plukin
  Keď tomu veríte. Potom prečo existujú masívne prepady/korekcie v indexoch búrz a následné medvedie trhy ? 🙂

 68. plukin napsal:

  Oracle: bud konkretni..jaky masivni propad mas na mysli? Drtiva vetsina korekci je v trhu totiz videt a „prekvapive“ se muzou zdat jenom tem co si nikdy nedali tu praci s tim porozumet trhu.. Opravdova prekvapka jsou ta co delaji velke gapy, jako treba asi nejznamejsi/nejbrutalnejsi silver gap (Hunt brothers). Na akciich by se jich tusim taky ze par naslo byt ne tak brutalnich. A vzhledem k tomu co pise Armstrong, ze jina moznost proste neni, ty brutalni gapy dolu na akciich zatim nevidim jako hrozbu:
  https://armstrongeconomics.com/2014/08/21/sp500-still-on-tract-to-test-3000-level/

 69. plukin napsal:

  Oracle: a medvedi trh sam o sobe neni zadny strasak, ale tohle fakt chce zacit rozumet trendum jinak ta diskuze ztraci smysl. 😉 Medvedi trh neni nic jineho nez trend dolu se svymi specifickymi vlastnostmi. Super, mame novy trend (tanker otocen) a muzeme s rozumnym rizikem obchodovat a vydelavat na shortech.. Kdo tomu nerozumi ci nechce rozumet, necht se „tomu kouzlu“ divi..

 70. Oracle napsal:

  @ plukin A čo ten prepad z roku 1987, 2000 a 2007, aj tie boli vidieť z diaľky, alebo sa to zistilo ex-post po vyformovaní jednoznačného vrcholu? 🙂
  Iste mnohý predpovedali, že trh padne 1-2 roky dopredu, lebo je to bublina, ale nikto ich nebral vážne (až na výnimky), lebo „trhy sú rastovej fáze a nič nenaznačuje, že by mal nastať prepad“ a dialo sa to často presne deň pred tým, než sa to prepadlo a prešlo na medvedí trh. 😀
  Mimochodom videli ste vývoj futures S&P za posledný mesiac, ja áno: https://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user3303/imageroot/2014/08/20140821_EOD5.jpg
  Stále tvrdíte, že sa to nemôže „z ničoho nič“ otočiť? 😀
  Keby ste na ten link kašlali, poviem, že graf jednoznačne ukazuje, že trh je v „rukách“ HFT algoritmov. 🙂

 71. plukin napsal:

  Oracle: jiste, ze to bylo videt dopredu..zrovna 2007 jsem obchodoval live a mel jsem to privilegium sledoval live komentovani vyvoje trhu kdy minutu za minutou, den za dnem. Tihle traderi vedeli, kde je support, kde je resist, vedeli kde maji longy smysl, vedeli kde maji shorty smysl..vedeli kdy je lepsi vyckat a nechat tzv sednout prach. Nevedeli co se stane, ale vedeli, ze takova a takova situace dava takove a takove sance..Proste jakoby ty trhy „citili“ a vedeli kdy ano a vedeli kdy zustat bokem. A s nima jsem zazil i ten 900tick Dow crash kdyz se tam ty HFT zblaznily ci co se to tam stalo..a svete div se i ten short byl viditelny.. Sam jsem nejakej ten dolar vyshortoval.. Ony totiz HFT jsou trend followeri..takze nedeleji nic jineho nez nasleduji trend byt v mikrosekundach. Takze sorry, ale vymluvy na HFT atd to jsou jenom vymluvy tech kteri nikdy nepochopili jak ziskove obchodovat..tak se maji aspon na co vymluvit misto aby se neco noveho naucili. V tom grafu taky nevidim nic zahadneho a ani nehodlam. Je mi jedno proc to tak je, hlavni je ze trhy stale porad a porad prinaseji situace ktere mi nabizeji zisk. Porad dokola bez ohledu na to co kde kdo rekne, zjisti atd. A diskuzi se zkusenejsimi tradery zjistuju, ze to tak bylo i drive..proste trhy se vyviji, ale ten kdo ma chut koukat s otevrenyma ocima si tu svou prilezitost vzdycky nande znova a znova. A takhle to funguje od doby kdy pred 2000 lety japonci zacli zakreslovat do grafu ceny ryze..
  Mohl bych pokracovat donekonecna, ale nema to smysl. Je to jako popisovat orgasmus cloveku ktery ho nikdy nezazil a ani nema snahu. A presto by to rad „logicky“ pochopil, ale nechce menit sva zazita presvedceni. 🙂

 72. Oracle napsal:

  @ plukin
  Takže ste sa nepozreli na ten graf, škoda. Pretože vyvracia práve tú druhú časť Vášho príspevku. HFT už dávno nie sú LEN trend followeri, dostatočnou výpočetnou kapacitou a niekoľkými HFT algoritmami môžete poslať trh kam chcete, lebo došlo to tak ďaleko, že algoritmy nasledujú iné algoritmy.

  Ad 2007, varovné signály tam boli, ale koľkokrát sa stalo, že došlo k falošnému poplachu? Preto hovorím skutočne istý ste vždy po prepade a to som tým myslel, že trendy sa môžu znenazdajky meniť.
  – A teraz ani nebudete vedieť čo Vás zasiahlo, pretože trhom „šéfujú“ HFT algoritmy.

 73. plukin napsal:

  Oracle: psal jsem, ze „V tom grafu taky nevidim nic zahadneho..“..a ty z toho usuzujes ze jsem ho „nepozrel“? To myslis vazne? LoL.
  Nepotrebuju si byt dopredu jisty kam trh pujde, nepotrebuju si byt dopredu jisty jestli v tom kterem obchodu vydelam. Staci mi znat svou vyhodu v trhu a byt ochoten riskovat par babek abych kazdou takovou prilezitost zobchodoval. A nepotrebuju vedet co na cenu pusobi, to totiz ve finale nevis ani ty, protoze xy veci nemusi byt jeste pekne dlouho znamo..pokud vubec kdy. Ale presto se mi snazis namluvit, ze v horizontu x let budes 100% v zisku? A pokud to neni 100%, tak kde si ty reknes, ze ses v analyze situace zmylil a uznas ztratu? Ja totiz bych bez ceny/trendu celkem nevedel podle ceho naznat, ze je situace jina nez jsem si predtim myslel a ze je treba se prizpusobit.

 74. Oracle napsal:

  @ Plukin
  Ignorancia hraničiacou slepotou a bláznovstvom je fakt nebezpečná vec a nie nadarmo sa hovorí:
  „Blázon a jeho peniaze sa rozlúčia čoskoro.“
  Napriek tomu vám želám veľa šťastia pri obchodovaní trendu a dúfam, že „náhla“ zmena ktorá prišla „znenazdajky“ vo svete Vás nepripraví o všetko. 🙂

 75. plukin napsal:

  Oracle: Diky. Btw taky mam o Tebe starost..jsi si jisty, ze neradis v prve rade sam sobe? Bylo by fakt dost blbe starat se o druhe a zavcasu si nevsimnout, ze presne tohle sam delas. To bych Ti snad ani nepral. 🙂

Přidat komentář