Články týdne – 1. června

clanky_tydne

Cena zlata posledních pár týdnů významně poklesla. Současná konstelace naznačuje možný rychlý pohyb jeho ceny až o 250 dolarů. Na podobnou notu je naladěn i analytik Morgan Stanley, který tvrdí, že růstový super cyklus komodit je na svém konci.

Konci se chýlí i status dolaru jako rezervní měny.  Jak ukazuje tento graf, nic netrvá věčně, ani status globální rezervní měny.

 

K tomu si uvedomme, že v Řecku se již naprosto otevřeně mluví o opuštění eurozóny. Podle všeho by to pro něj bylo nejlepší možné řešení.

Evropské banky jsou totiž zřejmě bez peněz. není se co divit, že podle firmy Sprott se bankovní krize akorát rozjíždí.

Jako perličku an závěr si projděte prezentaci od Global Macro Investor. Opravdu stojí za to.

 

Archiv – Předchozí články týdne

 

Aktuální investiční trilogie:

 1. Rýsuje se nový finanční systém
 2. Volby ve Francii jako katalyzátor dalšího vývoje
 3. Devizový trh se změnil k nepoznání

Hledáme nejlepší články čtenářů:

 

 

 

 

 

Komentáře
 1. Jan Altman napsal:

  Už aby to zlato opravdu prudce kleslo (a to i v CZK), už s nákupem čekám dost dlouho – cash je sice king, ale všeho s mírou… A ta potvora místo toho vyletí o 60 USD nahoru a koruna dál klesne 🙁
  https://www.kitco.com/images/live/gold.gif

 2. xbrucek napsal:

  @ Jan Altman- osobně se domnívám, že zlato si v CZK i USD sáhlo v uplynulých měsících na dno a teď nás čeká několik týdnů růstu (ne tak dramatického jako dnes, ale zase ne nic hlemýždího =) )

 3. Jan Altman napsal:

  @ xbrucek : Tak to já si netroufám predikovat naprosto nic 🙁 Možná bych si nesměle troufl, pokud by rozhodovaly ekonomické fundamenty. Ale ony rozhodují spíše výsledky voleb, výroky politiků a činy centrálních bankéřů.

 4. xbrucek napsal:

  @ Jan Altman- sice se na investičním trhu nadále považuji za začátečníka (je mi 23, o investování se zajímám 5, 6 let), takže možná ta má troufalost pramení z mladické nerozvážnosti =)) Nicméně, když se podívám na data, jež přicházejí z Evropy či USA, nic moc jiného mi nevychází. Buď půjdou trhy dolů a zlato tak půjde nahoru, nebo FED a ECB znovu rozjedou QE a nahoru půjde vše. Pro mě osobně je jediná neznámá- jak budou investoři reagovat na data z Číny – dle oficiálních dat se sice index PMI drží ještě nad 50, ovšem neoficiální index PMI od HSBC (zveřejněný zde v 8.18 am https://www.guardian.co.uk/business/blog/2012/jun/01/eurozone-crisis-global-slowdown-irish-referendum ) říká, že průmysl prochází kontrakcí už víc jak půl roku…! A zde je otázka, zda převáží to, že na investice do zlata Číňané prostě „nebudou mít“, nebo naopak všechno zbývající jmění vrhnou do „safe haven“ (osobně tuto teorii neuznávám, protože aktivum, které vzroste o stovky procent za několik málo let prostě podle mého nemůže být „safe haven“, ale aspoň zatím se mi zdá, že této málem kacířské myšlence není trh „nakloněn“..). Uvidíme, zatím se mé finanční prostředky nepohybují v takových výšinách, aby mě nějaký pád o 10-20 % zabolel, takže uznávám- jdu „trošku“ do rizika s tím, že když bude dluhová krize Evropy dál „řešena“ současným stylem, vydělám na tom slušné peníze.

 5. Jan Dvořák napsal:

  Já se obávám, že tato tento obrázek, ač je s nadsázkou, ukazuje na směr, jaký se bude zřejmě vývoj ubírat.
  https://www.proinvestory.cz/wp-content/gallery/cache/237__500x_qe56.jpg

 6. Jan Altman napsal:

  No já doufám, že Řekové se zachovají pragmaticky a volby skončí „dobře“ (převaha ND a PASOK). Zlato i USD by mohly na chvíli zlevnit a bylo by tak možné jednak přikoupit fyzický kov a jednak přesunout nějaké CZK do dolarových necyklických dividendových akcií.
  Ještě by to tedy chtělo, aby Španělsko vydrželo aspoň měsíc nekolabovat (nepožádat o záchranu), dál by to chtělo trochu špatných zpráv o Čínském zpomalení (hlavně Ag by mohlo zlevnit) a proboha už žádné další zprávy o problémech v USA (viz naposledy vývoj na trhu práce), aby si co nejméně investorů myslelo, že QE3 je daleko. Pokud to klapne, v druhé půlce června půjde nakupovat…

  Toto mi prakticky na 100% mluví z duše:
  https://zo.trimbroker.com/financne-analyzy/Do-akych-mien-investovat-20120603

 7. velkamedvedice napsal:

  Nebude spíše zlato zdražovat,pokud bude dolar zlevňovat a obráceně??

 8. Jan Altman napsal:

  velkamedvedice : Ne nutně.

 9. xbrucek napsal:

  Přesně tak, po pádu Lehman Brothers taky rostly současně..
  @ Jan Altman- Osobně se domnívám, že ikdyby skončily řecké volby jak vy říkáte „dobře“, tak by se situace na trhu stejně neuklidnila.. Španělsko na tom je- z mně dostupných zpráv- evidentně zle- banky se bojí reálně ocenit nemovitosti, města a autonomní regiony zadlužené po uši, stále se horšící pracovní trh..
  Co se akcií týče- osobně to vidím na nákupy až v momentě, kdy „poteče krev“, jak říkal Rotschild =)
  Ale to je můj pohled, co člověk, to názor.. =)

Přidat komentář