Články týdne – 2. září

clanky_tydne

Ve světě se poslední dobou ozývají bohatí, že by chtěli platit větší daně. Co jim brání, poslat dobrovolné dary třeba nadacím? Nic. Vše to odstartoval W. Buffett – z mého pohledu docela pokrytecky. Ukázalo se totiž, že jeho firma Berkshire Hathaway bude nucena opravit daňová přiznání zpětně od roku 2002. Dalšího komentáře podle mě netřeba.

Záchranu Řecka ohrožuje několik zemí. Finové se dožadují zajištění, to by mohlo poslat celý záchranný balíček ke dnu. I Německo se začíná čím dál více stavět na zadní. Uvidíme, jaký bude další vývoj. Příští týden bude velmi důležitý, můžete se těšit na pondělní či úterní  komentář s dalším pokračováním v druhé polovině týdne.

Jak to vypadá ve Spojených státech? Za pozornost stojí skutečnost, že debaty o zlatém standardu do dostávají do mainstreamových médií.  Ještě nedávno něco nemyslitelného. Vždyť průzkum na toto téma dělala i CNBC, což neuniklo pozornosti dalších amerických médii.

Komentáře
 1. johnhartigun napsal:

  „Co jim brání, poslat dobrovolné dary třeba nadacím? Nic.“

  Tyto názory fakt nechápu. Předpokládám, že to, co Buffet chce, je zlepšení americké ekonomiky. Za cenu, že bude mít o něco méně peněz. Takže při vyšším zdanení Buffet něco získá (lepší státní finance) a o něco přijde (odvede státu větší část z příjmů). Potom je zjevné, že jen tak dát státu peníze je holý nesmysl, protože nic nezíská (na státní finance to bude mít nulový vliv) a pouze přijde o peníze.

  To co ty bohatí říkají je podobné jako „Dám na charitu 10Kč, ale jenom když to udělá další milion lidí.“

 2. Jan Dvořák napsal:

  Doplňuji ještě jeden článek:

  https://www.businessinsider.com/goldman-the-worlds-going-to-hell-heres-how-to-cash-in-2011-8

  Jde o info o uniklém interním materiálu Goldman Sachs.

Přidat komentář