Článek týdne – 29. ledna

clanky_tydne

Rusko jew země, která významným způsobem zasahuje do evropksých dějin, ať tak či onak. Před pýr dny jsem četl výbornou analýzu Ruka, proč se chová tak, jak se chová.

Aby nezapadla, dávám ji sem jako jediný článek tohoto týdne.

 

 

Tagy:
Komentáře
  1. Pet napsal:

    Pro osobu žijící v sovětském bloku není v analýze nic nového. Nakonec i zde se několik přispěvatelů vyjádřilo v podobném duchu – západní hranice Ruska je nedotknutelná a čím blíže k Německu začíná, tím lépe.
    Chtěl bych upozornit na rozumnou analýzu situace na ropném trhu – Nová realita ropného trhu: Proč jsou Rusko a OPEC vlastně irelevantní… ( Patria)
    „Podle oficiálních dat tak sice Saudská Arábie vyprodukuje 10,3 milionu barelů ropy denně, Rusko dokonce 11,1 milionu barelů denně a USA „pouze“ 9,3 milionu barelů denně. Pokud ale k produkci surové ropy přičteme vše, co vypadá jako ropa, je cítit jako ropa nebo se používá jako ropa, je z USA rázem se 14,8 miliony barelů denně největší světový producent. Pro srovnání saudské království takových produktů vyrobí 11,7 milionu barelů denně a Rusko 11,5 milionu barel denně. Světová hierarchie se tak rázem otočí.
    Nový ropný světový pořádek se nese v duchu tří hlavních producentů, kteří v konečném součtu vyrobí asi 40 procent světových ropných kapalin. Zatímco v Saudském království o utahování ventilů rozhoduje jen jeden a v Rusku je sice situace o něco komplikovanější nicméně nakonec je to vláda, která má poslední slovo, americký trh stojí na stovkách rozhodnutí nezávislých producentů. Ti navíc po 40 letech zákazu exportu nyní mohou prodávat ropu stejně tak doma jako i v zahraničí. „

Přidat komentář