Citi: kde všude jsou bubliny? Na dost místech.

Je to pár dní, co Citi vydala zajímavou analýzu.

Podle nich je důležité mít na paměti, že podmínkou téměř nutnou pro vznik bubliny „příběh“, tedy něco, co naláká investory. To musí být doprovázeno růstem objemu úvěrů, potažmo likvidity (QE je přímo ideální nástroj pro vznik bubliny) a oblíbeností (módou) daného segmentu mezi investory a nesouladem nabídky s poptávkou.

Bublina se může objevit na různých trzích, žádné dvě však nejsou stejné, je proto vhodné rozpoznat vznikající bublinu co nejdříve, a to včetně specifik. Čím více se bublina nafoukne, tím více se projeví její splasknutí.

Kde jsou podle Citi největší bubliny? Na celé čáře vítězí obligace, i když na technologickou bublinu z přelomu tisíciletí zatím nemá.

Bublina

 

Podle ní se tyto bubliny blíží k finálním fázím. Propíchnout je může zvyšování úroků ve Spojených státech. Pokud nám napoví historie, pak bubliny praskají po třetím zvýšení úrokových sazeb. Kdy se třetího zvýšení sazeb dočkáme? Pravděpodobně někdy v druhé polovině příštího roku.

Pokud jde o akcie, pak se v sektoru bubliny jeví pár z nich (zajímavé, že největší bublina je na potravinářských akciích):

Bublinaakcie

Podle Henryho Paulsona se bublin zbavíme, až se úrokové sazby ve Spojených státech dostanou na dříve obvyklou úroveň. Podle B. Bernankeho to bude trvat nějaké to desetiletí…

Paradoxně na bublinu mohou doplatit a portfolio manažeři, kteří ji odhalí včas. Takoví totiž raději s předstihem vystoupí z rozjetého vleku a „nevezou“ se v závěrečné fázi bubliny. Pokud ta trvá rok, dva či tři, pak jejich výsledky zaostávají za konkurencí či benchmarky… se všemi z toho plynoucími dopady. Záleží, jak moc je nafouknutá bublina je a jakou má váhu na trhu jako celku. Jak moc se na ní investoři dívají optikou “Too Big To Fail”

Díky tomu je vznik bublin nyní pravděpodobnější. Bohužel.

 

P.S. Pokud vás zajímá trading, více informací najdete zde

 

 

E-BOOK ZDARMA
Průvodce burzou a investicemi

  • – Akcie
  • – FOREX
  • – Indexy
  • – Futures
  • – Opce a další

Ke stažení ZDE

Komentáře
  1. Oracle napsal:

    Mne ale „experti“ povedali, že zlato je 6000 ročná bublina.
    Samozrejme sú to tí istý experti ktorí tvrdili v roku 2000, že máme novú ekonomiku a v roku 2007, že FED to udrží.

Přidat komentář