Čínský dopis zadlužené Evropě

Tento článek vyšel na serveru China Daily.  Zaujal mě, tak jsem připravil český překlad. Originál najdete zde.

Vážené dámy, vážení pánové,

Vím, že jste v problémech a chcete po Číně, aby vám pomohla. Zaregistroval jsem řadu proseb, zda bychom nemohli koupit dluhopisy evropských vlád. Vaše naléhání nepřišlo vniveč.

Minulý týden čínský premiér prohlásil, že Čína se bude více angažovat při řešení krize, podobně jako guvernér centrální banky. Chceme, aby si Evropa uvědomila, že jsme vaši přátelé v časech nouze.

Neustále rostoucí vzájemná obchodní výměna náš čím dál více přibližuje, Čína je jedním z nejvýznamnějších evropských obchodních partnerů a naopak. Kolaps eurozóny proto nijak čínským zájmům nepomůže. To ale neznamená, že byste měli brát naší pomoc jako něco samozřejmého.

Ano, Čína má dostatek peněz, naše devizové rezervy jsou 3,2 bil. dolarů a jsou největší na světě. Byly vybudovány v průběhu několika desítek let krok za krokem. Jsme na spodních příčkách světového dodavatelského řetězce a o každý cent musíme tvrdě bojovat. Musíme prodat 800 miliónu triček, abychom si mohli dovolit jeden Airbus A380.

Pop pravdě řečeno, řada lidí zde nechápe, proč nás bohatí Evropané žádají o peníze. Vždyť jejich bohatství a mzdy jsou pro běžného Číňana nepředstavitelné. Čínští dělníci pracuji 12 hodin denně bez víkendů a dělníci ve Francii mají 2 měsíce placené dovolené apod. Pokud my jsme schopni šetřit 50% naši mezd, určitě by pro vás nebyl problém šetřit byť i 1%.

Příčina krize je jednoduchá: utrácíte více, než vyděláte. Pokud my uložíme naše těžce vydělané peníze do řeckých, irských nebo italských dluhopisů, vy zase musíte ukázat vůli zamést si před vlastním prahem. Přestaňte se hašteřit, vyhrňte si rukávy, pusťte se do práce a chovejte se podle výše vašich příjmů.

I když je mi jasné, že každá investice nese s sebou určité riziko, doufám, že se zaručíte, že naše peníze nevyletí oknem. Do dolarové pasti jsme se už chytili, zde můžeme podle P. Krugmana čekat ztráty 20-30%.  Ačkoliv z právního pohledu nejste povinni garantovat bezpečnost našich peněz, věříme, že nechcete chytit Čínu so eurové pasti.

Čína dnes prokazuje dobrou vůli tím, že evropským zemím půjčuje. Na oplátku čekáme projev dobré vůle i z vaší strany. Věřím, že co nejdříve uznáte Čínu za zemi s tržní ekonomikou. Sice tento status  podle Světové obchodní organizace získá Čína už pár let tak jako tak, ale bude to projev dobrého gesta výměnu za poskytnutou pomoc. Dobrá vztahy by měli být vzájemné.

Vše nejlepší a hodně úspěchů

 

 

10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Tagy:
Komentáře
  1. Toxic napsal:

    Hodně dobrý a pravdivý dopis. Nelogické by bylo, kdyby Číňané nalili peníze do Evropy a nic za to nechtěli..

  2. johndow napsal:

    Evropské banky dnes (ve středu) obdržely rekordní množství tříletých úvěrů od ECB – 529.5 miliard EUR.

Přidat komentář