Čínská města v problémech

Autor článku: 13. 11. 2012

Čínská velkoměsta se dostávají na hranu bankrotu. Jedním z takových kandidátů je město Dongguan v provincii Guangdong, na které bylo ještě nedávno pohlíženo jako na příklad prosperujícího a rostoucího města. Nyní to vypadá přesně opačně, toto město se blíží bankrotu.

Provincie Guangdong ležící u jihočínského moře v blízkosti Hongkongu. Zároveň je největší čínskou provincií s více než 100 milióny obyvatel, HDP na úrovni 1 biliónu dolarů – tedy přibližně 13% čínského HDP, rovincie sama o sobě by byla 16. největší světovou ekonomikou. Provincii tak lze nazvat dynamem čínského rozvoje.  Město Dongguan má kolem 10 miliónů obyvatel. Podle nedávného článku v South China Morning Post je však na pokraji bankrotu, i když to není klasické „město duchů“, jak se někdy přezdívá prázdným městům, které byly v Číně postaveny.

Co to znamená? Ani Čína na tom není nijak extra dobře. Nová generace čínských vůdců, která se dostává k moci na celonárodní úrovni v nejbližší době, bude muset značnou pozornost věnovat i problémům na lokální úrovni. Jinak skončí dříve, než se stihnou v nových funkcích pořádně rozkoukat.

Štítky: ,

Komentáře

 • diego004 napsal:

  - jo komunismus cinskeho typu je nadherna vec, zvlaste pro tzv. "obycejne lidi" :-) - najem na spelunku 13k CZK, jedine dite bez trvaleho pobytu nema narok na statni skolku/skolu, soukrome jesle stoji pouze 250k rocne :-) - dite tedy hlida babicka, je ji to fuck, protoze od statu stejne nedostava zadny duchod - matka, kojici dite na chodniku v poledni prestavce, aby usetrila za umele mliko, utrati skoro vsechny penize za plinky, jizdne a trochu jidla aplikovat tenhle nadherny komunismus na ceske Pepiky ... populace by byla do roka polovicni... mozna ani to ne :-)

 • michal napsal:

  https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2197315/menovy-pakt-medzi-cinou-a-australiou.html

 • Jan Dvořák napsal:

  O tom jsem psal už v červenci :-) https://proinvestory.cz/cina-posiluje-pozice-juanu

 • michal napsal:

  aha :-) tak tu je este vyjadrenie tureckeho premiera https://english.sabah.com.tr/economy/2012/11/10/erdogan-suggests-shift-from-dollar-to-gold

Napsat komentář