Čína se snaží prosazovat čím dál víc

Je to týden, co jsem publikoval Čínský dopis předlužené Evropě. Čína vystrkuje drápky čím dál více. Nyní se snaží ovlivnit výběr šéfa jedné z nejvýznamnějších světových institucí  – Světové banky. Od druhé světové války platilo nepsané pravidlo, že Evropa obsazuje pozici šéfa Mezinárodního měnového fondu a Spojené státy pozici šéfa Světové banky.

Protože v polovině února stávající šéf Světové banky překvapivě oznámil, že ke konci června ve své funkci končí a nebude kandidovat na druhé funkční období, Čína větří příležitost, rozhodně bude chtít mluvit do výběru jeho nástupce, a to i v případě, že by byla dodržena tradice a nový šéf byl Američan. V tomto snažení není sama. O slovo se hlásí i Brazílie, podporu čínskému postoji vyjádřilo i Rusko. Toto vše souvisí s probíhající změnou rozložení sil v globální ekonomice.

Nebo že by to dokonce byl Číňan? Nemyslím si, i když jeden nikdy neví a Spojené státy by za vzdání se této pozice jistě požadovaly od Číny něco na oplátku. Třeba by to pro ně bylo dnes výhodnější než pozice šéfa Světové banky.

 


Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Komentáře
  1. VoDo napsal:

    Co takhle Americkej Cinan?

  2. Jan Dvořák napsal:

    To není špatná úvaha

Přidat komentář