Čína se má co ohánět

Často slýcháme, že Čína se v blízké budoucnosti stane největší světovou ekonomikou.

Má to však jeden velký háček. Stávající model čínské ekonomiky je postaven na velkém množství levné práce a velkých zásobách peněz (devizových rezerv) a v posledních několika letech i na hladových zdech.

Dlouhodobě jedním z největších problémů čínské ekonomiky však bude historie. Konkrétně politika jednoho dítěte.

Čína směřuje k významnému  stárnutí populace. To by nebylo nic překvapivého, ke stejnému jevu dochází prakticky ve všech vyspělých zemích včetně České republiky. Problémem bude rychlost tohoto stárnutí, která bude díky politice jednoho dítěte o mnoho větší, nežli ve vyspělých zemích. Podle některých odhadů by počet obyvatel Číny mohl vrcholit během 10 let a od té doby by měl klesat. Počet produktivního práceschopného obyvatelstva však může vrcholit dříve a klesat může rychleji.

Ani práce v Číně již není nejlevnější (i když v porovnání s cenou práce v Západní Evropě levná je). Jakékoliv zmenšování rozdílu je v neprospěch výroby v Číně. Jedině, že by se Čína dostala na špici i v inovacích. Bezpochyby se o to snaží, ale zatím je stále čistým dovozcem patentů (měřeno licenčními poplatky).

Čína v minulosti podle všeho budovala „hladové zdi“ a vydávala to za investice. Podíl investic na HDP se v Číně pohyboval kolem 47%. To je naprosto unikátní číslo, vždyť v případě Japonska či Jižní Koreje toto číslo v době vrcholícího boomu dosahovalo 36 a 38%. Navíc je si Čína vědoma zhoršování makroekonomických ukazatelů.

Fotek nově postavených, avšak mrtvých čínských měst je na internetu velké množství. Jde i o zpracování komodit. Polovina hliníkáren v Číně je ztrátových, v roce 2012 byly využity jenom 2/3  cementářských kapacit.  Nadměrné kapacity (navíc podporované dotacemi lokálních vlád) vedou k dramatické cenové konkurenci a ve svém důsledku je to faktor, který odvětví ničí (tedy do doby než množství bankrotů vyčistí situaci). Zajímavé bude, jaké firmy se budou zavírat. Ztrátové? Zaměstnávající málo lidí? Nebo nějaké jiné? Jaká kritéria budou ta hlavní?

Ekonomický otřes Číny tak prospěje globální ekonomice. Mám na mysli „reálnou“ ekonomiku, ne její finanční část.

Na druhu stranu, je zde určitá mez, kdy by se Číně vyplatil větší otřes, nežli menší. Pokud by vyvolala větší otřes, který by zasáhl i Evropu a Spojené státy, ty by v tom nemohli nechat Čínu samotnou…

Na vytouženou pozici největší světové ekonomiky se však Čína jen tak nedostane. Tohoto je si čínské vedené bezpochyby vědomo, proto se věnuje posilování pozice juanu včetně měnových swapových operací, mluví se o jeho budoucím zlatém krytí, snaží se získat pro čínské zboží další trhy v zahraničí (a tak buduje zóny volného obchodu) atd.

Toto byl dlouhodobý pohled. Jak vypadá pohled krátkodobý?

Ani krátkodobý pohled také není žádná sláva. Jak jsem psal před měsícem, do Číny proudí velké množství spekulativního kapitálu a centrální banka se snaží s daným jevem bojovat. Centrální banka balancuje na hraně mezi hrozbou inflace a podříznutím ekonomického růstu, o kterém již tak existuje řada pochybností – např. výše zmíněné údaje o exportu, které vstupují do dat o HDP.

Nejistou finanční situaci říše středu monitorují i ratingové agentury. Agentura Fitch například tvrdí, že objem úvěrů v čínské ekonomice je nezvladatelný, zvláště množství krátkodobých úvěrů, které je třeba co chvíli rolovat.

Množství úvěrů v poslední době výrazně roste – viz graf, který ve své analýze věnované dluhu v Asii publikoval Martin Lembák.

 

Za pozornost je skutečnost, že objem „klasických“ bankovních úvěrů se za posledních 10 let prakticky nezměnil. Peníze pumpované čínskou centrální bankou se (podobně jako v případě Spojených států) nedostaly do ekonomiky.

Veškerý nárůst jde na vrub extrémně krátkodobým půjčkám v šedé ekonomice, který tvoří třetinu objemu „klasických“ bankovních úvěrů. I kdyby byl bankovní systém zdravý (s 1% klasifikovaných půjček tak vypadá, i když bych těmto veršům moc nevěřil…), šedé úvěry jsou dost velké na to, aby ohrozily celou čínskou ekonomiku, podobně jako subprime hypotéky rozpoutaly finanční krizi před 5 lety.

Wei Yao ze Societe Generale tvrdí, že náklady na obsluhu dluhů čínských společností dosáhly hranice 30%, hranice indikující finanční krizi.

Čínská finanční krize tak může být za rohem. Čínský „Cash crunch“ několika posledních týdnů vyzvedl mezibankovní úrokové sazby na nejvyšší úroveň za poslední dva roky.  I když se sazby opět o něco snížily, fundamentální situace se nezměnila a sazby mohou během letních měsíců opět vyskočit.

Když vylétly v Evropě mezibankovní sazby, zasahovala ECB, Fed také nečinně nepřihlížel. Pokud by k něčemu takovému došlo v Číně, věřím, že ECB a Fed v tom „s radostí“ nechají Čínu vymáchat, co to jen dá a zasáhnou teprve, až by tento vývoj ohrožoval evropské a americké banky.

Čína se má co ohánět. Možná i proto se tolik spekuluje o blížícím se uvedení zlatem kryté měny.

 

TOP 5 letošní vybrané články


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Komentáře
 1. antiNWO napsal:

  Môj laický názor je nasledovný. Číne stačí a ako všetci vieme aj na tom pracuje vybudovať vlastný vnútorný trh v podstate s 1,3 miliardy novych spotrebitelov. Nikde nie je napisane že Čiňan navždy bude pracovat za par dolarov to skor čaká Američanov. A kedže tzv. „zlaté vajcia ekenomiky“ a národná banka sa v tomto prípade nachádzajú v štátnych rukách, štát ako taký bude mať dostatok peňazí aj naďalej na dotáciu aj stratových podnikov. Skor je otázka čo spraviť aby sme neboli za par rokov Čína a Čína v roli tzv. zapadneho sveta.

 2. Oracle napsal:

  antiNWO otázka neznie či Čína chce vybudovať vnútorný trh, ale či to stihne včas?

  Ja si myslím, že s budovaním vnútorného trhu začali neskoro asi pred 5 rokmi(každý si môže pamätať že na kúpu nových spotrebičov a a aut ľudia dostávali až 50% štátnu dotáciu), nie ako India ktorá myslela a myslí na to „čo keď západ prestane kupovať naše produkty?“ pri budovaní svojej ekonomiky.

  Ja si nemyslím, že to stihne včas ekonomické dopady recesie na západe (čo môže kedykoľvek prejsť do kolapsu) zasahujú aj Čínu a môžeme predpokladať že to vyvolá protesty veľkosťou brazílskych či tureckých (v pomere k populácií, samozrejme), ale keď niekto čaká že Čína sa ekonomicky a politicky sa rozsype, ten čaká márne.

 3. VoDo napsal:

  2008 USA
  2011 Evropa
  2014 Asie
  Demografie je problém, součást učení o cyklech, starší lidé míň utrácejí jak za domy tak za cetky, proto deflace tak jak v celém západním světě tak i v Číně a Japonsku, tam je deflace už třetí dekádu. Jeden z důvodů proč vlády na západě preferovaly emigranty odkudkoliv, držet systém pohromadě, peníze musí být v oběhu, Japonsko šlo opačnou cestou a proto ty „ztracený“ dekády.
  Čínu čekají těžké časy.

 4. VoDo napsal:

  Tady je poslední příklad města duchů.
  41 čtverečních mil
  https://www.foreignpolicy.com/articles/2013/06/21/photos_ghost_city_chenggong_china#0

 5. Oracle napsal:

  VoDo a chudobný starší ľudia utrácajú ešte menej, v Číne nie je prakticky žiadna vnútorná spotreba, hoci ju snažia vybudovať nejde im to dosť rýchlo, politika 1 dieťaťa tiež urobil svoje (keby to bola politika 2 detí, tak by to aj mal zmysel vo veci udržania populácie).

  Japonsko, tí sa prestali množiť efektívne pred asi 40 rokmi, „Abenomika“ tiež nepomáha Japonsku (ale pre USA je výhodné-tiež vidieť koho je Abe človek), lebo keby predali tie Americké dlhopisy Japonsko by bolo bez dlhov.
  Japonsko možno tento rok ekonomicky skolabuje, nikam inam táto ekonomická politika nevedie.

  Číne by stačil poriadne zaplatiť farmárov/roľníkov a nechať ľudí nasťahovať do tých miest.

  Čo sa týka Európy, rúti sa na nás ekonomický kolaps (čo považujete za nemožné, tak ako kedysi biológovia existenciu čiernych labutí), jednak nielen španielske, grécke a portugalské banky majú problémy (sú insolventné) ale aj anglické banky:
  https://www.silverdoctors.com/bail-in-of-western-banking-system-officially-begins-as-uks-co-operative-bank-to-bail-in-1-5bn-with-100-losses/
  https://investmentwatchblog.com/international-banking-crimes-theft-continue-unabated-massive-27-billion-hole-in-uk-bank-balance-sheets/
  ale aj Bulharsko má problémy, ide o to že Bulhari si zvykli živoriť po prechode na „kapitalizmus“, ale ľudia už sa cítia byť ohrozený vo svojej existencií a že to politická reprezentácia v dohľadnej dobe to nevyrieši aj to je isté (podľa mňa je len otázkou času kedy sa budú ostatné banky sanovať na úkor vkladateľov a kedy budú občania mať pocit, že majú ohrozenú existenciu-mám na mysli Španielov, Grékov, ostatných občanov PIGS ale aj Maďarov či Čechov).

 6. Lime napsal:

  Ano stárnutí populace je v Číně problém. Ale úplně to stejné, lze napsat o státech Evropy.
  Navíc, problém vidím v systému. To, co je popisováno, jsou krize kapitalismu jako celku, systémové krize. Celý systém neoliberalismu je v krizi. Alespoň to tvrdí 21 našich intelektuálů, jejich názory jsem četl nedávno. Mnoho z těchto lidí učí na UK a jsou vzděláni v oboru ekonomie.
  Osobně souhlaím se skutečností, že jsme stále na počátku krize, protože selhává systém k němuž není doposud alternativa.
  Tak si myslím, že to „nejlepší, nás teprve čeká“.
  To, že nějaký ekonomický ukazatel se krátkodobě lepší, nic v dlouhodobém hledisku neznamená.

 7. Lime napsal:

  Jeden příklad: „Brazílie však – „pod ´pokrokovou´ a ´lidovou´ zástavou Partido dos Trabalhadores (PT)“ – aplikovala „´silnou hospodářskou terapii´ Mezinárodního měnového fondu“. Včetně „úsporných opatření a privatizace sociálních programů“. To vše navíc „konzultovala s brazilskými mocnými ekonomickými elitami, těsně propojenými se Světovou bankou a Wall Street.“ Sama „vláda PT se sice prezentuje jako ´alternativa´ neoliberalismu, odhodlaná vymýtit chudobu a přerozdělit bohatství“. Její „měnová a fiskální politika je však v rukou věřitelů z Wall Street“.

  Chossudovsky není z generálů po bitvě. Již v roce 2003 předpověděl dnešní stav v Brazílii. „Sociální protest, otřásající Brazílií, je důsledkem 10 let ekonomické represe ´svobodného trhu´ pod pláštíkem ´pokrokové agendy´“.

 8. Oracle napsal:

  Lime, čo ste chceli povedať ohľadom Brazílie, že to nesprávnou ekonomickou politikou pohnojili a dostali sa do podobnej ekonomickej situácie kde bola Argentína v 1999-2001?

 9. Lime napsal:

  Nemyslil jsem Argentinu. Myslil jsem, celý ten neoliberální systém, který je momentálně v krizi. A za příklad jsem dal Brazílii dnešních dnů.
  Ale týká se to prakticky všech ekonomik, které neoliberalismus řídí.
  Škrty a ekonomické represe nejsou řešením, dusí sami sebe. ČR je zářný příklad. Škrty a úsporné balíčky se neosvědčily, nic nerozhýbaly, jen přidusily naši skomírající ekonomiku. Proto se v těchto dnech uvažuje o uvolnění….
  Celkově však vidím vývoj v Evropě a ve světě podobně jako Vy….Tj. černě. Jaksi argentinsky.

 10. Oracle napsal:

  Lime aby sme si to ujasnili mal som na mysli sociálno-ekonomickú situáciu, do ktorej sa dostala Argentína za Menemovho prezidentovania.

  Čo sa týka škrtov dokonca aj MMF priznal, že plošné škrty nepomáhajú (mnohý menej známi ekonómovia povedali, že to nepomôže) a predstavitelia BIS-u (akási centrálna banka centrálnych bánk) vyhlásila že QE len zhoršuje situáciu.

 11. Lime napsal:

  Argentínu a Brazílii nesrovnávám. Nepřemýšlím nad tím, jak to dopadne v Brazílii. Na takové úvahy nemám o Brazílii dostatek informací a tudíž nemohu, srovnávat argentinskou krizi, se situací v Brazílii i když se to nabízí.

 12. Lime napsal:

  Jinak, podrobněji o Brazilie jsem čerpal z článku:
  https://www.czechfreepress.cz/latinska-amerika/brazilie-povstala-proti-ulitbam-mmf.html

  Pokud Vás to zajímá, můžete pročíst.

 13. antiNWO napsal:

  Ano je pravda ze Cina je v budovani vnutorneho trhu priblizne pat rokov pozadu. Hold narozdiel od Indie prisli na to neskoro ze zapadna civilizacia je v krachu alebo teda skrachovala a ako odbytisko pre ich vyrobu dlhodobo nevhodna. Ja osobne si nemyslim ze Cinu ako to tu niekto spominal caka to iste ako Braziliu alebo juznu europu nakolko Cinan zil vzdy v chudobe takze vlastne nema o co prist po materialnej stranke takze sa nema ani proti comu burit a vsetci vieme co by sa stalo protestujucim keby skusili protestovat v Cine. Myslim ze Cinska vlada by sa s tym rychlo vysporiadala:) A ze Cina investuje v obrovskom meradle tiez sa nieje co cudovat. Mat devizove rezervy vo velkosti takmer 2 bilionov dolarov tak tomu sa vravi drzat cierneho Petra v rukach:) Zbavia sa dolarov, pride juan alebo co to uz bude krity zlatom.
  Len narozdiel od nas ma Cina a Rusko viziu a vedia kam smeruju a to krok za krokom a viac menej premyslene kym zapad sa snazi udrzat nieco co je neudrzatelne a neudrzatelne sa udrzat neda.

 14. VoDo napsal:

  Cina se jen tak nevzpamatuje, pristi rok ji ceka kolaps. Tam se s tim nejak …. nebudou, bankovni prazdniny>okradeni vsech obcanu>chaos>protesty. Spousta cinanu to vi a proto kupuji nemovitosti na zapade za kazdou cenu, nejdriv to zacne „vypadkem“ internetu a zamezeni bankovnictvi atd… run na banky, tam to pujde rychle

 15. Oracle napsal:

  Lime ten článok som čítal (a nie raz), preto prirovnávam situáciu v Brazílií k Argentíne 1999, lebo má niekoľko spoločných rysov:
  -reformy na základe odporúčaní z MMF, ktoré mali za následok privatizáciu sociálnych služieb;
  -rast DPH (zapríčinené reformami), z ktorého obyčajný ľudia nielenže nemali žiaden úžitok, ale aj sa to dialo na úkor ich životného štandardu (nárast cien všetkého s de facto klesajúcimi platmi).

  Jediný dôležitý rozdiel medzi Brazíliou a Argentínou spred 1999 je to, že Brazílska mena nie je fixovaná na USD, takže sa môže devalvovať.

 16. Lime napsal:

  Pro Oracle: Souhlasím, ale osobně nemám zvyk dělat závěry s jednoho článku i když mu věřím.

  Před chvílí jsem četl o Bulharsku, zajímavé. Ptám se, ve které zemi není krize?

  „Moderní Bulharsko prodělává těžké časy. Ekonomika stagnuje, životní úroveň klesá a mladí lidé opouští zemi ve snaze najít si práci a získat slušnou mzdu. To spolu s politickou krizí zemi neumožňuje vyvíjet se správným směrem. Vyřeší Bulhaři tento problém?“

  https://www.zvedavec.org/komentare/2013/06/5541-bulharsko-na-pokraji-revoluce.htm

  Jen tak k zamyšlení.

  Pro dnešek se odpojuji od netu.

 17. Oracle napsal:

  VoDo u nás (teda v slávnej EU) hrozia bankové prázdniny (nielen v Španielsku a v Grécku, ale aj v Británií) spolu s bail-imy o ktorom je aj 1. link.

  Čo sa týka nepokojov, tie môžu byť, ALE nepovedú k pádu režimu, skôr k radikálnej zmene v niektorých veciach, čo sa týka tých pôžičiek čo ohrozuje Čínsku ekonomiku, jednoducho ich zakážu, a dlžníkov amnestujú a že skrachuje niekoľko bánk aj to je isté.

  antiNWO: nie ste Vy náhodou môj klon? 😉

 18. VoDo napsal:

  V evrope hrozi v cine budou, tam se na lidi nehledi

 19. Oracle napsal:

  Lime, čítal som aj ten článok, preto hovorím, že v našich končinách to prihára a dopadne to extrémne zle. Čína samozrejme „náš“ ekonomický kolaps odnesie najviac (veď je montovňou sveta) a že bude nejaký cirkus aj tam, na to môžeme vsadiť, ale mocenská štruktúra zostane viac menej intaktná asi tam prebehnú kvôli udržaniu sa pri moci aj dôležité reformy.
  India a Rusko zas budú na tom najlepšie v porovnaní s Čínou, alebo celým s tým „slávnym“ západom.

  Západ skrachoval hlavne morálne, ukazuje to hlavne tá nekončiaca kríza.

 20. VoDo napsal:

  Rusko, haha, co bude delat az cena ropy padne na $50?
  Je treba si zjistit kdo prisel na kypru o penize a proc se tomu tak stalo, jabka/hrusky

 21. Oracle napsal:

  VoDo toto hovoríte -V evrope hrozi v cine budou, tam se na lidi nehledi-ako keby na Cyperčanov, alebo na tích Britov bohvieako nehľadela politická a banková mafia.

  Čo sa tíka ceny ropy, keď sa Blízky východ rozhorí (aj bez americkej „pomoci“ tam je vojna takmer na dennom poriadku), ropa nebude 50 USD ale 250 USD hlavne keď Katar a SA, začnú montovať do Sýrie a Irán začne bombardovať ropnú a plynovú infraštruktúru týchto pre Sýriu nepriateľských štátov.

  Mimochodom Rusko má aj iné suroviny čo môže predať napr. Indií a má obrovský trh cca 100 miliónov obyvateľov je predsa len obrovský trh, takže trochu sa to rozvinie a hneď majú pop problémoch. Samozrejme okrem surovín môžu predávať aj zbraňové systémy, takže žiadny väčší problém mu nehrozí.

 22. VoDo napsal:

  komodity jsou v medvedim trhu na dalsich par desitek let

 23. Oracle napsal:

  VoDo iste, hlavne kvôli tomu, že populácia na západe je zadlžená po uši, nemá prácu a kvôli týmto dôvodom ľudia majú minimálnu spotrebu.

  Druhá vec je obchod s Indiou už sa realizuje mimo USD a pravdepodobne aj mimo burzy (možno barterom), takže je to skreslené, Čína detto.

  Tretia vec HDP krajiny vytvárajú hlavne 2 veci vnútorná spotreba a obchodný deficit či prebytok v medzinárodnom obchode. Rusko je exportná krajina ktorá získava naspäť štatút veľmoci vďaka tomu že sa re-industrializuje a jeho CB prestáva byť filiálkou FED-u.

  Takže medzinárodná ekonómia je skôr politická-ekonómia.

 24. antiNWO napsal:

  Oracle: razim teoriu ze Boh nas nerobi cez kopir takze Vas klon nebudem:)Ale mozme byt vzdialeni pribuzni ako sa vravi svet je mali:) Na Cipruse prisli o peniaze akurat tak obycajni ludia:) A v Rusku momentalne dochadza k obrovskej diverzifikacii ekonomiky uz teraz ropa a plyn netvori ani 50% HDP. V sucastnosti je Rusko uuuplne niekde inde ako si vacsina mysli a ako nam je to predostierane mediami. Ak sa clovek rozhodne nieco viac si zistit o sucastnom Rusku bude viac ci menej sokovany.
  Narozdiel od nas sa Cinska vlada rozhodla ze financny system musi viac podporit realnu ekonomiku a cielenejsie podporovat domacu spotrebu to znamena vyroba s pridanou hodnotou a nie ako u nas ja tebe operiem ponozky ty mne umyjes auto a pojdeme spat s pocitom ze dnes som zas raz nevyrobil nic s pridanou hodnotou.
  Ja to vidim takto, Cina este potrebuje nie dlhy cas aby sa zbavila dolaru co potvrdzuje aj to ze uz dnej je juan volne zmenitelny za mnoho miem ako libra a australsky dolar, vytvorit vnutorny trh, rychlo dokupit fyzicke zlato, natlacit menu krytu tymto zlatom, hodit US dlhopisy za 1,5 biliona na trh a zavriet za zapadnym svetom dvere:)

 25. Oracle napsal:

  antiNWO je vaša rodina z Fiľakova, alebo z okolia Košíc? (Toľko o tej osobnej otázke.)

  Čo sa týka ja za to nemôžem, že VoDo píše pravdy minulé, čo tvrdí o Ruskej závislosti na exporte plynu, ropy a iných surovín bola pravda na konci 1. obdobia Putinovho prezidentovania čo bolo pred asi 10 rokmi.

  To že teraz zažíva Čína problémy, je dôsledkom nesprávnej hospodárskej politiky, India takéto problémy nemá.

  Ďalšia vec, burza už nevyjadruje reálny výkon spoločnosti stačí si spomenúť hociktorú bublinu hypotečných spoločností, dotcom bublín atď.

  Najvtipnejšie je že čínska CB odkázala bankám „nebudeme zachraňovať nikoho“, čo to je ak nie je to prejavom skutočného kapitalizmu? Tam nie je heslom „to big to fail“: https://investmentwatchblog.com/the-week-begins-markets-are-falling-interest-rates-are-spiking-again-chinas-shanghai-composite-crashes-and-sp-futures-melt-down-through-key-support-levels/

 26. Kolda napsal:

  komodity jsou v medvedim trhu na dalsich par desitek let

  VoDo, a máš nějaký tip, co bude dalších pár desítek let v býčím trhu?
  Já vím, USD 🙂 Ale ještě něco?

 27. Oracle napsal:

  K samotnému článku, vlastne k prvým odsekom, USA sa stala najväčšou ekonomikou len vďaka 3 dôvodom:
  -počas 2. svetovej jeho výrobné kapacity sa nielen rozšírili, ale aj boli nedotknuté vojnovým besnením;
  -Chruščovove reformy, ktoré rozbili Stalinovský ekonomický model (pripomeniem, že v Sovietskom zväze úplne zrušili prídelový systém v roku 1949, kým na západe to pretrval aj 10 rokov dlhšie);
  -rozpad Sovietskeho zväzu.

 28. Kolda napsal:

  Chruščovove reformy, ktoré rozbili Stalinovský ekonomický model

  Máme tomu rozumět tak, že nebýt Chruščova ničitele, tak je první ekonomikou Sovětský svaz? 😀

 29. Oracle napsal:

  Kolda, NIE, Stalinova ekonomika nebola namierená na to aby vytváral blahobyt pre úzku (kapitalizmus) či širokú skupinu obyvateľstva (socializmus), ani na (nekonečný) rast hospodárstva. Podľa pamätníkov v Stalinovej ekonomike nebola reč o tom, že životným štandardom doženú západ.

  Stalinov ekonomický model bol zameraný na uspokojenie materiálnych potrieb, pričom každý sovietsky občan podľa plánov popri zamestnaní mohol získať titul možno 2-3 v rôznych oboroch(preto sa stavali školy aj v poslednej dedine), podporoval kultúru v tom zmysle, že každý národ mal právo rozvíjať svoju kultúru (ostatne stačí si spomenúť koľko peňazí išlo do kultúry pred plyšákom a koľko ide teraz-očistené o infláciu). Takže budoval spoločnosť ktorá nebola ani kapitalistická, ani komunistická a ani socialistická, razilo sa heslo „každému podľa potreby v dostatočnej miere“.

  Podľa pamätníkov za Stalina existovali 3 podnikateľské subjekty okrem kolchozov (čo vlastne bola občina na steroidoch):
  -živnostník,
  -výrobné družstvo (prvé sovietske rádio napr. vyrobili v Leningrade-EDIT- v takomto družstve),
  -štátny podnik. Preto sa nedá hovoriť ani o komunizme, lebo existovalo súkromné vlastníctvo.

  Ekonomická politika za Stalina bola tak dobrá, že došlo k nárastu obyvateľstva i napriek jednej svetovej a jednej dosť krvavej občianskej vojne, keby bol katom Ruského národa, nenastal by takýto demografický búm (narástlo asi o 60 miliónov).

  Chruščov so svojimi reformami tento systém rozbyl, vytvoril sovchozy z kolchozov (došlo k prepadu produkcií potravín), nakázal sať kukuricu aj na Sibíri (niektorí sa čudovali že prečo potom nesiali kukuricu aj na Čukotke), znárodnil všetky výrobné družstvá a rozpredal zlaté rezervy na podporu komunistických strán (de facto keď niekto v Zimbambwe založil komunistickú stranu, za Chruščiva dostával peniaze).

  Samozrejme Chruščova po týchto ťahoch odvolali asi v 1966.

  PS: Toto na Wikipédií nenájdete, skôr tu:
  https://dolezite.sk/old/ZSSR_za_Stalina_iba_fakty_15.html
  https://janica9.wordpress.com/2012/02/24/921007-stalin-a-podnikatele/

 30. VoDo napsal:

  Kolda: US akcie
  USD nejspíš nebude jen v up trendu, ale příštích cca pět let je to velice pravděpodobné.

 31. VoDo napsal:

  Tohle je zapocteno v trhu uz par let, za par mesicu bude svet prekvapen tim jak na tom Cina doopravdy je, prinejlepsim ji ceka japonskej scenar.
  Docela mne prekvapuje ze si mnozi nevsimli toho co se tam deje, uz i zerohedge o tom pise.
  2008 USA
  2011 Evropa
  2014 BRIC

  https://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user3303/imageroot/2013/06-2/chinawealth.gif

  https://www.bloomberg.com/news/2013-06-23/a-10-step-program-for-india-s-economy.html

 32. Oracle napsal:

  Iste Čínu môže čakať japonský scenár, ale len v tom prípade, keď pomôže skrachovaným bankám (ako to urobili Japonci, Gréci, či Američania), nanešťastie (nanešťastie), Čínska centrálna banka odkázala „upracte po sebe, my vám nepomôžeme“: https://www.businessinsider.com/heres-the-message-from-the-peoples-bank-of-china-that-sent-stocks-cratering-2013-6#ixzz2X8ET5nuK

  Je to vrcholný prejav kapitalizmu. a malo sa to udiať aj v Japonsku, v Grécku, Španielsku atď či v USA, nie je tam žiadny „to big to fail“.

  Ja si myslím, že západ čaká Cyperský scenár a určite aj Argentínsky scenár, a budeme závidieť Číňanom, Rusom a Indom. Hovorím to preto, lebo „bail-iny“ sa už začali, najprv to bola relatívne malá britská banka: https://www.telegraph.co.uk/finance/newsbysector/banksandfinance/10125254/Co-operative-Bank-faces-nationalisation-if-junior-bondholders-reject-haircut.html
  Kedy prídu na čas väčšie banky v skutočnosti nikto nevie (ja tipujem niekoľko týždňov, nanajvýš 2 mesiace), ale jedno je isté mať spoločný schodok v hodnote 42,1 miliárd USD v účtovných knihách bánk neprospeje žiadnemu bankovému systému (obzvlášť tomu britskému): https://www.youtube.com/watch?v=6qp0rp4M4ys&feature=player_embedded

  či v písomnej podobe:
  https://rt.com/business/uk-banks-capital-%20baseliii-991/

 33. VoDo napsal:

  „China govt has no idea how Capitalism works, so they just try to copy what they see“

 34. Oracle napsal:

  Iste VoDo, robí niečo podobné, čo Islanďania, takže tá poznámka toho chlapa, nie je tak celkom na mieste.

  Dodávam Čínska vláda (vlastne členovia zodpovedajúce za ekonomiku), vedia oveľa lepšie čo robia s ekonomikou krajiny ako pán exminister Ing. chemických vied Kalousek za celé svoje obdobie ministrovania (dodávam za neho sa kradlo nehorázne kauzy pandur, grippen atď, takže na rozkrádanie je vyškolený).

 35. antiNWO napsal:

  I personally think, Cina knows what’s capitalist system is better then we, so that’s the reason why they never go only by the capitalist way because capitalism is unsustainable and unviable. It is just about us how long time it gona take we recognise same.

 36. VoDo napsal:

  Zlato uz nikdo nechce a hazej to tam lopatama, asi zacnu chytat kolem tisicovky.

 37. kubik napsal:

  https://www.blisty.cz/art/69084.html Po přečtení článku bude asi každému jasné,co se stane po splasknutí břidlicové bubliny.Nevím kdy to bude,ale smete to jak stávající ceny komodit,tak podle mě i to ještě víc nalomí finanční systém,máme se na co těšit.

 38. VoDo napsal:

  ropa bude za pade, zlato za litr, cina v hladomoru, brazilie v kreci, rusko v pasti, amici se budou smat a dolar posilovat, to byla predpoved na dalsich par let. 🙂

 39. Oracle napsal:

  Iste VoDo a NSA nesleduje amerických občanov, TSA nemá právo prehliadať vaše telesné otvory, Amerika sa nefašizuje a už vôbec nevyvolá vojnu na Blízkom Východe a na Kórejskom polostrove. 😉

  Teraz vážne, Vy si naozaj myslíte, že od roku 2008 zmienené krajiny nepripravujú sa na eventuálny krach ekonomického systému.

  Rusko sa nielen re-industrializuje, ale bezplatne rozdáva pôdu (cca 1 ha Ruským občanom), na ktorom sa pestujú ekologické potraviny, pričom už sa takto pestuje 50% všetkých potravín (takže nielen že je potravinovo a surovinovo, ale aj energeticky sebestačná-to je čo sa naozaj ráta), India rozvíja vlastný trh viac menej rovnakým tempom ako svoj export a Čína práve reštrukturalizuje svoju ekonomiku aby unikol krachu a hladomoru.

  Pozrime sa na slávny západ:
  – v EU len Nemecko a Škandinávia má solídnu výrobnú základňu, všetci buď krachujú (francúzske automobilky), dovážajú (Anglicko) či sú montovne kde málokto je schopný kúpiť montované produkty(Česko a Slovensko)-USA viac menej to isté;
  -v EU je centralizované poľnohospodárstvo energeticky a zdrojovo náročná (nehovoriac o všetko deformujúceho systému regulácií a subvencií)-detto USA;
  -štáty USA a EU takmer na pokraji krachu, alebo de facto skrachované (krajiny PIGS);
  prakticky každá západná krajina prakticky žije na dlh (či na vonkajší alebo vnútorný, to je jedno);
  -čo sa týka bankového systému západu mnohých krajín nezaplátateľné diery a 441 biliónový (európskych biliónov t.j. 12 núl) vo forme derivátov: https://www.blacklistednews.com/The_441_TRILLION_Dollar_Interest_Rate_Derivatives_Time_Bomb/26903/0/38/38/Y/M.html

  Vy tu bľabocete niečo o tom, že fyzické zlato je na nič a BRICS sú pred krachom.

 40. VoDo napsal:

  Ano blabolim tu o tom ze zlato pujde dolu, od unora, kdy bylo na 1600 ted je na 1250.
  Blabolim tu o tom ze BRIC specilalne cina pujdou supem dolu. Brazilska burza pada jak kamen, cinska je kousek od minim z pred peti lety, cina zachranuje banky. Pro zacatek si zjistete dluh ciny, rusko ted nepocitam to zbankrotovalo pred patnacti lety, tudiz dluh ma zatim malej, dokud je ropa jeste draha. Dale tu volate po krachu systemu do trech mesicu, uz pul roku. Znovu opakuji blizici se krize se bude tocit okolo BRIC, hlavne ciny, ta byla desetileti na steroidech. Indicka mena pada jako kamen, atd.
  https://d1w116sruyx1mf.cloudfront.net/ee-assets/gsd/yesterday/Gold_Trendline.jpg

 41. VoDo napsal:

  Jim Rickards nejen o Cine, o te kolem pate minuty.
  https://www.abc.net.au/news/2013-06-25/slashing-rates-a-big-mistake/4780352

 42. Oracle napsal:

  Iste zlaté certifikáty padajú, lebo tí hlupáci, čo ich kúpili zisťujú či už zistili, že sú bezcenné, naproti tomu fyzické zlato nielenže na cene neklesá, ale sú aj problémy s dodávkou (naznačujú to dlhé dodacie doby), mimochodom India, Čína (ako najväčší producent zlata) a Rusko kupujú zlato veľkom už nejaký ten rok (minimálne 5 rokov).

  Ropa- USA, Saudská Arábia, Turecko, Jordánsko a Katar rýpajú do Sýrie a Irán jasne vyhlásil keď Katar, Jordánsko a SA začne rýpať do Sýrie, tak vybombarduje ICH ropné infraštruktúry, jednoznačne nikto neberie vážne Iránske vyhrážky. Mimochodom USA poslal jednotky blízko Sýrskych hraníc do Turecka (toto je dosť stará novinka), novšia vec je USA poslala jednotky aj do Egypta, údajne preto, lebo „obáva sa nepokojov v blízkosti Izraelských hraníc“, podľa mňa to je lož, chcú ochrániť Izrael pred Egyptským útokom.
  Takže skutočne im podarí vyvolať vojnu na Blízkom východe a cena ropy sa vyletí do stratosféry, čo bude ďalší klinec do rakvy západných ekonomík.

  Keď začne zachraňovať Čína problémové banky tak bude mať tie isté problémy ako Japonsko a USA. Takže nielenže nebude ich zachraňovať, bude zachraňovať len vklady malých a stredných vkladateľov, tým samozrejme očistí svoju ekonomiku. Čínska ekonomika má šancu prežiť túto „katastrofu“, lebo má výrobné kapacity a zdravé fundamenty obzvlášť potom, keď urobí menovú reformu, alebo prebuduje svoju ekonomiku (o tom hovoril aj ten analytik). Mimochodom tie mestá duchov sa dajú označiť za hladové steny (čo nie je z mojej hlavy).

  USA má mizerné fundamenty (čo bolo aj v tom videu), ostatne USA majú problémy ich rast HDP je menšia (prakticky všetko dovážajú a máločo exportujú): https://investmentwatchblog.com/todays-us-gdp-revision-is-a-disaster-moderate-consumer-spending-weak-business-investment-and-declining-exports/
  -bližšie o prakticky neexistujúcom raste:
  https://www.businessinsider.com/q1-us-gdp-final-2013-6#ixzz2XKJ3AWve
  – keď k tomu prirátame priškrtenie emisií CO2 vo forme ďalšej de-industrializácie zničí ekonomiku USA: https://investmentwatchblog.com/america-is-finished-barack-obama-to-cut-emissions-in-vow-to-save-planet/
  (nič nemám proti záchrane biosféry planéty, ale toto nie je cesta).

  Ja som už odpísal USA, tá je už teraz mŕtva ekonomika. Čo sa týka burzy tá je skôr indikátorom problémom v hlavách (a ich naprávaní), ako problémov ekonomiky.

 43. Lime napsal:

  Podle předpovědí Asociace těžebního průmyslu ČLR vyroste v roce 2013 objem těžby zlata v Číně o 10% na 440 metrických tun.

  ČLR zůstává světovou jedničkou v těžbě zlata už šestý rok v řadě. Do roku 2007 se první místo dařilo více, než 100 let držet JAR.

 44. Oracle napsal:

  Podotýkam Čína neexportuje zlato, Čína importuje zlato niekoľko stoviek metrických (okolo 500) ton ročne, hlavne zo západných depozitov.

  Mám ten pocit, že tie stratové austrálske doly chce kúpiť Čína, aby si mohla zvýšiť svoje zlaté rezervy.

  Mne z toho vychádza, že predajné ceny fyzického zlata sú v poriadku resp. „mierne“ podhodnotené, nech VoDo ironizuje akokoľvek.

 45. Oracle napsal:

  Teraz je to oficiálne EU schválila bail-iny, ekonomickému kolapsu (pred ktorým bude kolaps bankového systému EU) nezabráni nič: https://www.reuters.com/article/2013/06/27/us-eu-banks-idUSBRE95Q02L20130627

Přidat komentář