Chystá se ve Spojených státech masivní kontrola vlastníků zlata?

Kilovka zlata

Ve Spojených státech se začíná spekulovat, že úřady se chystají kontrolovat zlato v držení amerických občanů, a to i v zahraničí a včetně služeb typu GoldMoney.  Majitel zlata bude povinen prokazovat, že zlato nabyl z řádně zdaněných peněz – něco jako v České republice v jednu dobu tolik diskutovaná majetková přiznání. Pouze s tím rozdílem, že úřady ve Spojených státech by šly pouze po zlatě. Bude zajímavé tento vývoj sledovat.

Cílem kroků Spojených států ani odhalení daňových úniků. Větším cílem může být odrazení investorů od nákupů zlata hrozbou zanesení na seznam podezřelých z daňových úniků a podstoupení náročné dodatečné administrativy za účelem prokázání, že zlato bylo nakoupeno z legálních příjmů.

Silně mi to připomíná vývoj v Itálii, kde policie zastavuje luxusní auta a po řidičích požaduje prokázání, že luxusní auto nabyl z řádně zdaněných peněz – výsledkem je pokles prodejů Ferrari o desítky procent.

Proč to všechno? Protože podle Billa Grosse, spravujícího největší světový fond investující do obligací, se zlato pomalu ale jistě stává uchovatelem hodnoty. Obligace jako investiční třída přichází o svůj post bezpečného přístavu.

Výrazný přesun investorů směrem zlato je to poslední, co si mohou Spojené státy přát. Tak se brání i tímto způsobem.

 

 

10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Komentáře
 1. mssite napsal:

  Tedy možná se pletu, ale bez soudní obsílky mi v USA nikdo do baráku natož do safeboxu nemůže, ne? A soudce by musel mít důvod… Je k tomu článku zdroj?

 2. Jan Dvořák napsal:

  Zdroj je několik placených reportů.
  Jsem zvědav, co z toho bude dál.

 3. VoDo napsal:

  mssite: uz davno ne, z USA se stal policejni stat to nemyslim obrazne, dalsi krok kterej Obomba schvalil je 30000 bezpilotnich letadel nad mestama, a to ze zacatkem prosince udelali z USA bitevni pole je uz taky asi vstrebany, jojo media mlcej, jak rika Gerald jsou to PRESTITUTES.

 4. Miroslav Piták napsal:

  Kontrolou zlata se straší a zbytečně se šíří panika kvůli historickému vyvlastnění v roce 1933. Myslím, že to je přehnané, podívejme se do historie.

  Povinný zpětný prodej zlata do rukou státu za oficiální cenu se týkal jak zlatých mincí, slitků, ale i certifikátů (bankovek emitovaných na základě množství deponovaného zlata) Co se dělo od dubna 1933? Zlatých certifikátů, kterých bylo ještě na konci února 1933 v oběhu za 649 mil. USD se ke konci ledna 1934 nevrátilo za 178 mil. USD a nic se nestalo. Trvalo desítky let než se stáhly v oběhu. Zlatých mincí se vrátila cca polovina v porovnání se stavem ke konci února 1933, nevrácené zlato v objemu 278 mil. USD bylo prohlášeno za ztracené a FED zpětně upravil statistiky.

  Takže než někdo začně strašit historií, měl by se ji nejdříve naučit 🙂 , myslím, že by si USA hodně rozmysleli krást zlato svým občanům. Ještě krátkou zmínku, vyvlastnění zlata předcházela bankovní panika, vybírání peněz bank a následně bankovní prázdniny, aby se zabránilo kolapsu bankovního systému. Problematika je trochu obsáhlejší, kdo chce nechť si údaje najde třeba na wikipedii.

 5. Jan Dvořák napsal:

  ETF na zlato za čínské yuany

  Hongkongská Hang Seng Bank připravuje ETF na zlato obchodované výhradně v čínské měně. Nejde jenom o cenu ETF. Jde hlavně o to, že ETF bude poskytovat výnosy v čínské měně. ETF by mělo být uvedeno na trh v nejbližších dnech.

  Velmi zajímavé bude sledovat velikost poptávky po tomto ETF, obchodovat se bude na burze v Hong Kongu.

 6. Joe napsal:

  To ETF už, myslím, pustili do oběhu: https://www.bloomberg.com/quote/83168:HK
  Zatím ale údajně poptávka ze strany investorů není tak velká.

 7. František Sousedík napsal:

  Že by to znamenalo, že prezidentovi ekonomičtí poradci mají historii nastudovanou velice dobře?
  Že by věděli, že Rubikon je již překročen a blíží se den zúčtování čím dál rychleji?
  Že by věděli, že pohár je již naplněn, že jde již jen o to kolik kapek se tam ještě vejde a velmi dobře vědí, že veřejnosti to říci nemohou?

Přidat komentář