Cash is Trash – přidává se Francie

Francie je podle mého názoru jedna z nejvíce přeceňovaných zemí Evropské unie. Její skutečná ekonomická situace je výrazně horší, než je její obraz. Zatím se snaží vypadat (třeba tím, že odhad změny HDP pro letošní rok je +0,8%), že je na straně těch „zdravějších“, přitom to není pravda.

Rozpočtový deficit se pod sledovaná 3% jen tak nedostane, i když vláda zvyšuje daně. Nyní bude nucena sáhnout na výdaje. A to vlády nerady dělají. Proto, aby tento krok minimalizovala, vyhlásila boj daňovým únikům.

Ne aby šla po velkých rybách, opět kde po malých. Zakáže hotovostní platby nad 1.000 euro (dnešní limit činí 3.000 euro). Ale ne pro všechny, pouze pro daňové rezidenty. Na fyzické osoby nerezidenty se vztahuje limit 10.000 euro.

Francie se tak přiřazuje ke Švédsku či Španělsku, kde k podobnému kroku již přistoupili (Švédové dokonce uvažují o úplném zrušení hotovosti), Italové raději pašují hotovost ven ze země.

Jak jsem napsal loni v dubnu – nevěřím, že toto opatření zůstane jenom v jedné zemi. Je to tak.

Celé to směřuje ke zvýšené kontrole, nad jakoukoliv peněžní operací. Tedy prakticky nad vším.

 

 

Výroční analýza 2013

Pohled na penzijní reformu


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Komentáře
 1. VoDo napsal:

  Určitě nám předloží jaký to má výhody a jak to minimalizuje riziko korupce financování teroristických skupin.

 2. Oracle napsal:

  VoDo iste to je/bude oficiálne odôvodnenie. Čo je ale skutočným dôvodom, toho sa snažím dopátrať. Zatiaľ moja teória je táto:
  – velebnosť je priposraná kvôli skutočnej ekonomickej situácie (môže byť veľký rozdiel medzi publikovanými a skutočnými ekon. číslami) a nechcú aby sa opakovala scenár z Argentíny, keď sa nastala hon na banky a kvôli nedostatku peňazí sa z panikáriaceho sa stal naštvaný dav.
  Kde, kedy a čo bude spúšťačom masovej paniky to je otázne, ja očakávam že takáto udalosť nastane v 1. polroku 2013. Dve veci sú ale isté násilnosti páchané rozzúreným davom sa prelejú aj do štátov PIGS-u a do Česka a Maďarska (zhoršujúca sa sociálna situácia v týchto krajinách) a to ovplyvní celý všetky trhy a dôjde ku kolapsu niekoľko ekonomík.

  Čo vy na to?

  Poznámka č.1: Vo Francúzsku sa stala prvá samovražda dokázateľne z ekonomického dôvodu https://www.freepub.cz/2013/v-parizi-se-upalil-nezamestnany-francouz/ že následky môžu otriasť s Francúzskom to je jasné, ostatne Francúzi majú masové protesty a revolúcie v krvi.
  Poznámka č.2: Argentína podľa mnohých zdrojov bola testovacím polygónom „bankárskych elít“ (dá sa tým súhlasiť na základe ekonomickej histórie Argentíny) a na základe výsledkov z ich poslednej krízy postupujú na západe dá sa byť logické, že následne v Argentíne a na Islande dostali sa k moci tí, čo majú nielen národné reči ale aj národné cítenie, to je kúzlo nechceného a že Čínsko-Rusko-Indický blok vedome spiera ich snahám je už zákonitosť.

 3. Jan Altman napsal:

  Že státní moc bude dále utahovat šrouby, zpřísňovat regulace a dohled, to je jasné.
  Ale na „zrušení hotovosti“ (viz ty švédské nápady) nevěřím. Stát nemá zájem podtrhávat vlastní monopolní měnu a dávat tak prostor spontánnímu vzniku konkurence. Pokud by to teoreticky došlo až tak daleko, že by hotovost byla opravdu zrušena, stát by si jen uškodil. Černá a šedá ekonomika by nezmizela. Nezmizela by poptávka po drogách a prostitutkách. Nezmizela by snaha vyhýbat se daním, zatajovat příjmy. Nezmizela by snaha po anonymitě a ochraně soukromí. Nezmizela by nedůvěra k finančním institucím (tedy snaha mít část úspor pod matrací či v příručním sejfu).
  Jediné, čeho by stát dosáhl, by bylo to, že by lidé začali používat nějakou alternativu. Pokud by cash zakázalo jen např. Švédsko a Česko, místní by začali používat eurovou hotovost. Pokud by to byl celounijní zákaz, začaly by se používat USD a CHF. No a samozřejme, jaká to katastrofa, Au a Ag mince. Lidé by vytáhli ze zasutých šuplíků ty 5ti, 10ti a 20ti koruny po prababičce z první republiky, třeba i nějaké ty 10ti, 20ti a 100koruny po prapra z dob monarchie, no a samozřejmě ta kvanta 100, 200 a 500 korun s podobiznami horníků, gottwaldů a partyzánů.

 4. Jan Dvořák napsal:

  Zrušení hotovosti úplně ne, ale limity používání půjdou níže a níže

 5. Jan Altman napsal:

  To souhlasím. Ale limity mohou fungovat jen tam, kde to maj pod kontrolou. Tedy např. při vkladu do banky. Ale když si Franta nechá vymalovat barák za 12.000 a limit bude třeba 10.000, tak co? Stejně ten malíř porušuje zákon už tím, že řekne, že bez dokladu to bude jen za 9000.

  Nebo že by nám bránili si těch 9000 vybrat z bankomatu/přepážky? Že by hotovost limitovali např. limitem na výběr 2000/měsíc? S odůvodněním, že vše již jde platit kartou? No nevím….

  Teoreticky by mohli zakázat držet hotovost např. nad 500.000, nebo třeba i nad 50.000. Tzn, každej, kdo by měl doma hotovost nad limit, by byl automaticky považován za zločince, peníze by mu zabavili a ještě ho poslali do basy. No nevím, každopádně stát je zde ve schizofrenní pozici. A to nejen proto, že nejčastěji s kufry hotovosti zde pobíhají sami naší milí zákonodárci…

 6. Jan Altman napsal:

  Až trhům dojde, že FR není DE, ale spíš SP, nastane cvrkot…

 7. Oracle napsal:

  Pán Altman iste bude to cvrkot, ale do nohavíc. Tí bohatší ktorí utekajú z francúzska majú zväčša dobré ekonomické povedomie a Hollandeova milionárska daň a eutanázia 2 slonov bola len výhovorka.

  Takže chcem tím povedať Francúzsko je pred kolapsom (ako svojho času Argentína). Táto udalosť spôsobí zánik € v terajšej forme (možno aj EU), vlnu sociálnych nepokojov a možno aj kolaps globálnej ekonomiky ako celku.
  Tento článok: https://proinvestory.cz/eurojeden-obrazek-za-1000-slov skôr sedí na kolaps Francúzska ako na kolaps Grécka. Na kolaps globálnej ekonomiky sa už pár rokov pripravuje Čínsko-Rusko-Indický blok paralelným finančným systémom založený na barteru a na konečnom vyrovnaní v zlate, istá obmena Brettonwoodskeho systému len oveľa stabilnejšia.

 8. Jan Altman napsal:

  Ohladně Francie rozhodně nejsem optimista. Na druhou stranu kolaps podle mne není na pořadu dne, ještě to nějakou dobu bude trvat. A během té doby se teprve vyrýsuje, kde to začne. Třeba ve Francii, ale třeba taky v Japonsku či jinde. Ale rozhodně bych nevsázel na to, že to bude letos, napřezrok a asi ani do 5ti let.

  Což je zamozřejmě škoda, protože ta protahovaná agónie je úplně zbytečná a stejně jen oddaluje nevyhnutelné. Ale můžeme zahnívat třeba i dalších 20 let.

 9. Oracle napsal:

  Pán Altman, nepamätám čo bolo pred Argentínskym kolapsom, ale naznačovalo niečo že ich ekonomika skolabuje a čo bolo spúšťačom (totiž nie som pamätník)?

  Podľa mňa na spustenia kolapsu francúzskej ekonomiky stačí aj krach niekoľkých veľkých podnikov (kvôli insolventnosti) a následné prepúšťanie alebo zistenie veľkých nezrovnalostí v účtovníctve niekoľkých veľkých spoločností, ako za svojho času u Enron-u. Pri oboch scenároch investori prehodnotia svoje investície (eufemizmus pre útek) panika sa rozšíri medzi ľudí a vďaka niektorým opatreniam ohľadom cash-u a sociálnych reforiem panika sa premení na zúrivosť.
  Samozrejme veci sa nezostanú len vo Francúzsku, investori utečú aj z ostatných krajín PIGS-u, z Česka aj z Maďarska a sociálne nepokoje zachvátia prakticky celú EU. Politické a ekonomické otrasy zničia €zónu v tejto podobe typujem, že Švajčiari a Rusko-Čínsko-Indický blok z toho vyjde z toho víťazne a USA môže byť rád že uhrá remízu.

 10. Ives napsal:

  K Francii jeden pikantní článeček:
  „Výrok o líných Francouzích rozpoutal hospodářskou válku mezi USA a Paříží“
  https://www.novinky.cz/ekonomika/293884-vyrok-o-linych-francouzich-rozpoutal-hospodarskou-valku-mezi-usa-a-parizi.html

 11. Jan Altman napsal:

  No některé významné podniky ve FR už zkrachovat měly, ale vyděšená EU jim povolila nestandardní záchrany, dotace, záruky. Tzn. není dovoleno nechat padnout FR a proto není dovoleno nechat padnout nějakou významnější FR firmu (automobilku, banku, …). A v záloze stojí ECB, která FR bankám může poskytnout neomezenou LTRO likviditu či nakoupit téměř libovolné množstvý FR státních dluhopisů.
  Politika „Extend and Pretend!“ tak ještě bude nějakou dobu vesele pokračovat.

 12. fellow napsal:

  V článku na Novinkách se píše „I když produktivita práce ve Francii patří k nejvyšším v Evropě…“

  Je to opravdu tak? Kde se dá taková informace vyčíst?

 13. Oracle napsal:

  Pán Altman musím povedať niekoľko vecí:
  -na základe praktík manažmentu amerických firiem a bánk dá sa usúdiť, že veľká čiastka tej pomoci je evidovaných ako príjem a z toho si manažéri a akcionári vyplatili nehorázne dividendy,
  – keď sa neskrachujú „dôležité“ podniky tak skrachuje Francúzsky štát, to je len otázkou času (dúfam že netreba pripomenúť ekonomickú situáciu Francúzska),
  – keď sa skrachuje dostatočné množstvo „nedôležitých“ podnikov (stredné a malé firmy), tak budú možno na tom horšie ako keby nechali padnúť veľké,
  – derivátová bublina ešte nepraskla (podľa niektorých odhadov v derivátoch je ukožený až 8,5 násobok setového HDP články: https://news.e-republika.cz/article1253-Trh-s-finan-nimi-derivaty-asovana-bombahttps://news.e-republika.cz/article1481-Nekontrolovatelny-derivatovy-trh-u-ohro-uje-nejen-banky .

  Podľa článkov z konca minulého roka niekoľko veľkých miest je donútených šetriť kvôli nedostatku peňazí (dôvody sa rôznia): https://news.e-republika.cz/article1232-Z-medii-na-ich-soused-4-2012

 14. Jan Altman napsal:

  Já nepochybuji o tom, že francouzský stát zkrachuje. Podle mne nutně a neodvratně zkrachuje každý demokratický stát, protože demokracie vede k socialismu, náhradě vlastnických práv intervencí vlády většiny.

  Stejně tak jsem skálopevně přesvědčen, že každá nekrytá fiat měna skončí hyperinflačním kolapsem.

  Stejně jako byl sovětský komunismus odsouzen k bankrotu a rozkladu již v roce 1917 a československý v roce 1948.

  Problém je, že přesvědčení o neodvratném a zákonitém kolapsu ještě neznamená, že se tak stane zítra. Liberálně uvažující ekonom v roce 1949 také nemohl uvěřit, že systém vydrží dalších 40 let. Ale podcenil vůli establishmentu používat svou kreativitu a moc k jeho udržení. Ani nyní establishment ještě nevystřílel veškerou munici – ještě stále se neznárodňuje, nestřílejí se kulaci, nemáme převýchovné tábory pro odpůrce eurointegace, atd…

 15. Oracle napsal:

  Pán Altman 2 veci:
  – nikde nebol komunizmus, vláda komunistov a jej budovanie žiaľ áno,
  – obrazne povedané establishment síce nevystrieľal všetok muníciu, ale musí znova nabiť. Myslím si že súčasný režim je zločinnejší než Mussoliniho taliansko, hitlerovské Nemecko či minulí režim.

  Inak ste začali zaujímavú tému:
  – pracovné a koncentračné tábory vynašli Briti, Stalin a Hitler len prebrali to,
  – revolúcia v Rusku bola masová vražda a masové rabovanie zrealizované revolucionármi,
  – Stalin veľmi dobre vedel, že kto zorganizoval a financoval revolúciu v Rusku, takže nemeckých agentov a slobodomurárov zatváral hneď po tom, čo skonsolidoval svoju moc.
  Zaujímavé je, že v Stalinskom sovietskom zväze bolo povolené podnikať, pokiaľ viem tak bolo povolené 3 druhy podnikania: 1. drobné podnikanie/živnostníci, 2. družstvá vrátane kolchozov a 3. štátne podniky.

 16. kubik napsal:

  O tom,jestli skrachuje řecko jsme se bavili asi před 1-2 roky,s VoDo jsme psali,že je to velmi nepravděpodobné,skoro všichni tady na webu čekali krach do týdne,měsíce,… a co se stalo?Potisklo se od té doby tuny a tuny papírků s názvem Euro.V případě Francie budou zněkoliknásobovat počty tiskařských strojů,pravděpodobně to bude jediný důsledek možného dalšího prohloubení krize.No a co na to USA,Japonsko,Čína…? Myslím že ty tiskařské stroje se nebudou stačit vyrábět.Ve finále se smažou nuly všude a pojedeme nanovo.Problém,který se ale objeví bude nedostatek surovin,ale to je otázka pomalého upadku v době 50-80 let.

 17. kubik napsal:

  https://www.nwoo.org/view.php?cisloclanku=2013020111

  Také velmi pravděpodobné vyustění.

 18. Oracle napsal:

  Kubik chcem poznamenať niekoľko vecí:
  – Grécko skrachoval len to ešte nepriznali, totiž štát skrachuje vtedy keď nedokáže plniť svoje záväzky na dohodnutý termín a grécko rokovalo niekoľkokrát o znížení dlhu a preplánovaní splátok zahr. dlhu,
  – Rusko-Čínsko-Indický blok vedie ekonomicko-finančnú vojnu proti západu, takže otázkou sa stáva dokedy budú dodávateľské krajiny (či už surovín alebo produktov) akceptovať potlačené papieriky s názvom € a USD?

  Treba pripomenúť že Rusi podriadili centrálnu banku národným záujmom a zmenia spôsob Rubľa, to je namiesto toho aby Rubeľ emitovali priamo na menovú burzu a skupovali za ne USD a €, tak budú emitovať priamo na svoj trh. Toto opatrenie má niekoľko veľmi dôležitých dôsledkov:
  – zanikne 100%-né krytie Rubľa s $ a €, tieto meny vďaka tlačiarenského lisu strácajú na hodnote,
  – zlacnie úver, tým sa vytvorí čisto Ruský kapitál,
  – môžu znížiť svoje rezervy do 25% súčasného stavu. (Toto všetko je vo videu čo ste sem priniesli.)

  Takže Rusi po tom nielenže prestanú predávať svoju zem za babku, ale ako protiútok môžu začať požadovať to aby namiesto potlačených papierikov západ im platil v reálnych hodnotách za ich suroviny, tj. v zlate a vo výrobkoch.
  Keďže zlata v EU je relatívne málo a výrobu väčšiny vecí je v Číne, tak čakajú nás horké chvíle a studené zimy a na priamu vojnu s Čínou, Ruskom a Indiou nikto netrúfa.

 19. VoDo napsal:

  Souhlasím s Oraclem ohledně Ruska. Jsem přesvědčen že Evropa bude víc a víc Rusko potřebovat, protože svoje zdroje Evropa vyčerpala již před několika staletími a tyto použila blbě. Evropani totiž promarnili svojí šanci zůstat v TOP už někdy začátkem 20 století válčením proti sobě namísto vtrhnutí do Afriky a tu zabavit, namísto toho nechali vthrnout Afričany do Evropy. A dneska Afriku začíná okupovat Čína.

 20. Oracle napsal:

  VoDo Nemci si už uvedomili, že budúcnosť Európy je spolupráca s Ruskom a na základe toho sa realizuj obchody a projekty napr. Severný potok, pretože Afriku kolonizujú Číňania(a to šikovne a inteligentne v duchu kunfucianizmu-obchod sa robí tak aby sa vytvorili spoločné hodnoty) a Južná Amerika sa stáva svetom pre seba.
  Myslím si, že po nadchádzajúcom období ekonomického-politického kolapsu Európskych krajín zostane v celku intaktným Švajčiarsko, jednak ich poľnohospodárstvo je málo závislí od fosílnych palív a od subvencií a jednak majú tam v celku zaujímavé projekty (švajčiarsky politický systém je v celku stabilný prakticky niekoľko storočí, takže to nebudem rozoberať).
  Podľa môjho názoru, keď vznikne nejaká Euro-Ázijská únia, tak to bude mať politický systém a územné členenie so základom vo Švajčiarskom systéme.

 21. Ives napsal:

  Myslíte, že Bulharsko je další Řecko nebo Španělsko a že míří do anarchie? Nechystáte náhodou Honzo Dvořáku na téma Bulharska nějaký kratší článeček?
  https://www.finmag.cz/cs/finmag/ekonomika/bulharsko-nejde-o-penize-cez-jde-o-povest-ceska/

Přidat komentář