Burza drahých kovů v Číně

Je to zhruba šest týdnů, co jsem psal o burze zlata v Hongkongu. To samo o sobě je významným faktorem. Rýsuje se ale ještě jeden, faktor. Chystá se otevření burzy zlata a stříbra přímo v Číně – Pan Asia Gold Exchange. Tato burza zjednoduší přístup klientům čínských bank na trh drahých kovů, velké čínské banky je hodlají integrovat do své nabídky.  Zákazníci čínských bank získají přístup ke kontraktům na 10 uncí zlata kotovaných v renminbi, přímo z vlastního běžného účtu.

Ve své prezentaci na MoneyExpo jsem prezentoval i velikost trhu s drahými kovy. Jen Agricultural Bank of China má více než 300 miliónů retailových klientů. Angažování pouhého zlomku z nich má potenciál výrazně ovlivnit trh s drahými kovy. Matematika je to jednoduchá – i kdyby se na trhu objevila navíc poptávka po “jen“ pár set tisících desetiuncových kontraktů zlata, na trhu to bude znát… U stříbra je přitom trh ještě menší.

Pokud sledujete trh zlata a stříbra, tento faktor neopomeňte zahrnout do svých analýz.

 

Komentáře
  1. kubik napsal:

    Já myslím,že to nebude až tak horký.Pravděpodobně si amíci udělají svoje zlato,které bude na věčné časy stát cca 1500 usd,název bude třeba USA GOLD,a ostatní svět bude mít svoje třeba za 1800 usd,něco jako u ropy Brent a WTI.Ten rozdíl se bude postupně zvyšovat.Je proto nutné mít nakoupené evropské zlato.(Toto je psáno ze srandy,ale člověk nikdy neví)

Přidat komentář