Budoucí P/E amerických akcií nad mnohaletými průměry

Autor článku: 15. 4. 2015

Hodnota indexu S&P 500 na konci minulého týdne činila 2102 bodů. Budoucí 12-ti měsíční EPS je aktuálně na 122,7 (na konci roku činilo budoucí EPS 126,9). Dohromady to dává budoucí P/E rovno 17,1 (na počátku roku činilo 16,2).

Průměrné P/E za poslední víceletá období jsou následující:

5 let… 13,6

10 let… 14,1

15 let…16,0

Všechny tyto hodnoty jsou pod aktuální hodnotou budoucího P/E.

Na první pohled nevypadá nadhodnocení nijak hrozivě. Jenom to ukazuje na skutečnost, že investoři počítají spíše s pozitivními překvapeními nežli s nedosažením očekávaných zisků.

Jen od začátku letošního roku vzrostla hodnota indexu S&P500 o 2,1%, zatímco očekávané budoucí zisky klesly o 3,3%. K tomu nesmíme zapomínat, že i přes výše uvedený pokles budoucích 12-ti měsíčních zisků, stále platí očekávání rekordních zisků v druhé polovině letošního roku. Pokud by jich firmy nedosáhly, pokles cen akcií by byl vysoce pravděpodobný.

Našel jsem i názorný graf, přikládám ho níže.

BudouciPE

 

 

 

 

E-BOOK ZDARMA
Průvodce burzou a investicemi

 • – Akcie
 • – FOREX
 • – Indexy
 • – Futures
 • – Opce a další

Ke stažení ZDE

Štítky: ,

Komentáře

 • VoDo napsal:

  Nejnenavidenejsi bull market v historii a pritom treti nejdelsi, zatim. Trhy nezacaly v roce 2000.

 • diego004 napsal:

  Nemecký Die Zeit dnes informuje, že sa pripravuje na scenár bankrotu Grécka, no s tým, že krajina ostane v eurozóne. https://zo.trimbroker.com/financne-spravy/Sumy-z-EU-Grecko-ostane-v-eurozone-aj-v-pripa-150415-1321 neni to snad pro Reky ten nejhorsi scenar? nechat si pro ne prilis silne Ojro misto devalvovatelne new drachmy...

 • lulinak napsal:

  at si klidne krachne i s eurem, protoze ta jednotvarna nuda na trzich zacina uz byt dost ubijejici, jeste ze muze clovek byt na zahrade... Kurna jaktoze uz tu alespon mesic nebyl zadnej clanek o tom udajne probihajicim kolapsu a krachujicicm dolaru? Asi se nejakej peknej pripravuje, ale mozna uz to misni postapa pod tlakem reality po x letech definitivne vzdala, skoda.

 • VoDo napsal:

  Lulinak: pravda, prave ted jsou trhy nachylny na vetsi korekci, ale nikdo to nechce spustit. Nikde clanky o tom jak se OPEC zeme zbavujou majetku drzenyho v USD, v unoru tam toho hodili nejvic za poslednich patnact let a jednou tolik co v roce 2009. O tom jak se z ciny stahujou investori protoze jsou cinani uz drazi o tom jak komodity padly na hubu, zelezna ruda ze 190 na 50, ropa ze sta na 50, uhli taky pod polovinou, med jakbysmet. Jak data s ciny jsou horsi a horsi jak export tak import. Cas na obrat na komoditach a na USD a akciich.

 • kubik napsal:

  https://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/1612-svetova-financni-a-energeticka-valka-od-jemenu-po-barmu-ke-globalnimu-konfliktu-uz-chybi-jedina-potopena-lod-armageddon-i-apokalypsa-krize-muze-vypuknout-jiz-zitra.htm

 • Pet napsal:

  2VoDo - teda nevím co čteš, ale o všech těch story se píše i v českém prostoru, když pominu, že Slováci jsou rychlosti ekonomických info asi o řád před českem. Na druhou stranu proč za korekci nebrat po letech 2012,2013 (propad JPY,) propad ropy a EUR v 2014, 2015 - někdo tady psal, že cykly jsou věčné, jen je potřeba nastoupit na správnou vlnu. Koukni na rubl - dnešní cena - 49,15 USD/rubl. Není to dost výživná korekce? Zajímavé je, jak si poradí China se silným Juanem, bo moc nástrojů než devalvaci měny na řešení stávající situace nemá.

 • diego004 napsal:

  soudruzi utahuji srouby... :-) https://zpravy.idnes.cz/trvaly-pobyt-stat-vyhledavani-dze-/domaci.aspx?c=A150415_203627_domaci_aba#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6

 • diego004 napsal:

  to tricko by se mohlo dobre prodavat :-) End the ECB dick-tatorship https://youtu.be/hHEnrpwRIMw

 • VoDo: všechno nestíhám :-) Tenhle článek jsem měl vybraný do zítřejších Článků týdne: https://www.bloomberg.com/news/articles/2015-04-13/oil-rich-nations-burn-through-petrodollar-assets-at-record-pace

 • Komantář k ropě jsem publikoval

Napsat komentář