BRICS směřuje k rozšíření

Není to tak dávno, co se skupina BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) rozšířila o Jižní Afriku. Tato skupina se snaží získat co nejvíce moci (včetně finanční). Proto by nemělo zapadnout vyhlášení z minulého týdne o připravovaném rozšíření této skupiny o další zemi. I když v tomto případě jde spíše o rozšíření z politických důvodů, nežli z ekonomických. O jakou zemi se jedná?

Jde o Argentinu. Členství Argentiny navrhuje Indie, Brazílie a Jižní Afrika. A to i přes současné ekonomické problémy Argentiny a nedávný propad měny. Vláda například nedávno přiznala, že inflace je trojnásobná (kolem 30%) oproti dříve publikovaným statistikám, rating země je hluboko ve spekulativním pásmu, do defaultu nemá daleko.

V polovině července se v Brazílii koná summit zemí BRICS na nejvyšší úrovni. Jak se zdá, tak poté Argentinu navštíví jak nejvyšší představitel Číny, tak i nejvyšší představitel Indie, který vzejde z právě probíhajících voleb.

Díky zmiňovaným ekonomickým problémům je na Argentinu vyvíjen nátlak, aby opustila skupinu G20. Nabídka k členství ve BRICS(A) tak může být hlavně politickým signálem směrem jak k Argentině, tak i dalším zemím.

 

 

Tagy:
Komentáře

Přidat komentář