Banky fixlující sazby LIBOR dostaly pokuty – schytala to i Deutsche Bank…

… a schytá i další věci.

Loni na jaře byla manipulace mezibankovních sazeb LIBOR tématem číslo 1 na finančních trzích. Psal jsem o tom, že tento skandál bude rozbuškou a zatím to tak vypadá. Největší pokutu od EU dostala Deutsche Bank, tak se na ní podívám podrobněji.

Manipulace úrokových sazeb ve své podstatě postihly prakticky každého, kdo se ať tou či jinou formou přišel do styku s finančním trhem.  Přitom pokuty od EU jsou menší, než pokuty již dříve udělené britskými či americkými orgány.  Nejde ale jen o pokuty za manipulaci trhu, ale i za bankovní kartel.

Toto je první velká pokuta pro Deutsche Bank, která rozhodně není v ideálním stavu. Podle jejího chování to však nebude pokuta poslední. Proč jinak by tato banka již po několik čtvrtletí vytvářela miliardové účetní rezervy konkrétně přes 4 miliardy euro. Miliardové pokuty jí hrozí i ve Spojených státech. Dopadnout na bedra Deutsche Bank by tyto pokuty měly dopadnout pravděpodobně v příštím roce (i když např. na JP Morgan dopadly v nedávné době pokuty ještě výrazně větší).

Podle vlastního vyjádření nebere Deutsche Bank tuto pokutu na lehkou váhu. Protože patří k největším světovým devizovým obchodníkům, pravděpodobně se jí významně dotkne o skandál se manipulací devizových trhů.

Relativně nové vedení banky se snaží minimalizovat budoucí rizika a následné škody. Práce to rozhodně nebude jednoduchá, vedení začalo představením nových firemních hodnot. Jako klíčovou hodnotu vedení banky představilo integritu (což pro řadu firem není nic nového a překvapuje mě, že banka velikosti Deutsche Bank s něčím takovým dávno nepracuje), mění se vnitřní postupy.

Uvidíme, jak zareagují i další banky, zda dojde k zásadní přeměně bankovního sektoru.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář