Baltic Dry Index na historických minimech a firmy bankrotují

Baltic Dry Index existující od roku 1985 je index měřící cenu, za kterou jsou pronajímány různé typy námořních lodí k přepravě surovin.

Tento index je nyní na historickém minimum 550 body (v roce 1985 začínal na 1000 bodech a ještě v listopadu loňského roku se pohyboval těsně pod hladinou 1500 bodů).

To, že za cca 3 měsíce spadl o více než 60% svědčí o zesilujících problémech světové ekonomiky, respektive o slábnoucím výkonu mezinárodního obchodu.

Proto se nedivme obchodníkům, kteří si v poslední době začínají pronajímat za tyto nízké ceny tankery a na nich skladují ropu k pozdějšímu dodání. Výsledkem je bankrot některých přepravců, což uvolňuje další kapacitu a tlačí na ceny.

Zda a jak se tento začarovaný kruh podaří rozetnout, ukáže až čas.

 

Výroční analýza 2015 – Pohyb finančního světa se zrychluje

Výběr článků určených předplatitelům

Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:

 

E-BOOK ZDARMA
Průvodce burzou a investicemi

 • – Akcie
 • – FOREX
 • – Indexy
 • – Futures
 • – Opce a další

Ke stažení ZDE

Komentáře
 1. lulinak napsal:

  ano, drive se dal BDI spolecne napr. s Dow Jones Transportation Average pouzivat jako solidni predstihovy indikator a davalo to smysluplne signaly, ale v soucasne dobe, kdy trhy jiz davno nemaji s realitou zcela nic spolecneho a je to cele jen hra na kocku a na mys je to uz tak nejak jedno…

 2. Jan Dvořák napsal:

  Je to předstihový indikátor pro ekonomiku, netroufám si ale říci, že i pro akcie.

 3. VoDo napsal:

  V tehlech indexech vidim jediny problem a to ten ze svet se meni index zustava. Treba se vice pouziva potrubi, treba vlaky, letadla urcite taky. Navic se meni vurobni procesy kdy i vlady tlacej na vyuzivani co neivice mistnich surovin. Nerikam ze by index byl na 2000 jen ze svet je o tricet let dal.

 4. Petr Gejdos napsal:

  Pane lulinak ! Je to zvláštní projev jakby schizofrenní nekonzistentnosti u Vás a podobě naladěných zdejších diskuterů. Na jedné straně hájíte jakýsi trh, jako by existoval – na straně druhé říkáte, trhy nemají s realitou dávno již nic společného. Nu a pak třeba někteří říkají, že účastňovat se té hry na pseudorealitu je počestné řemeslo jako každé jiné – jako třebas pečení cheba. Ačkoliv všichni dobře víme, že je to obludná pyramida či letadlo, sloužící výhradně na okrádání a tím ilegální zlodějskou obří redistribuci hmotných i nehmotných statků. Nu a někteří potom nevrle nesou, když se udiveně ptám, v čem by potom nebylo počestné řemeslo „bankovní lupič“, „daňový podvodník“ nebo vykrádač chat a podobná veskrze vlastně stejně počestná řemesla.

 5. VoDo napsal:

  PG: pozor ať nepraskne žilka v mozku. Zbytečně zaměstnanjech lidí je asi tak 70% tak proč prudit do lidí co neparazitují ale investují své peníze do společností?

 6. Petr Gejdos napsal:

  Ale nééé, pane VoDo ! Takový problém u mě nehledejte. Já jsem v klidu – jen se maličko, skutečně jen maličko podivuji. Jinak – v systému, který by byl skutečně funkční, by nebyli žádní zbytečně zaměstnaní a podobně, respektíve by takový pojem byl vlastně neznámý neb zcela irelevantní. Vážený pane, já jsem vzděláním a celoživotní praxí ekolog. Jako ekolog vím, že jediný systém, který může dlouhodobě fungovat, aniž by nutně kataklysmaticky zkolaboval, je právě ten, kde každý jeho prvek je nějak smysluplně zapojen do systému. Pokud Vy zde mluvíte sic zastřeně o nějakých zbytečných lidech – vůbec se nestyďte a řekněte to přesně, co máte na mysli ! Zajisté se časem sám zařadíte mezi eugeniky jako takové a vymyslíte nějaké šikovné opatření – třebas že by nebyly od věci nějaké plynové komory. Vše už tady bylo – tedy byste nebyl na světě první a zajisté se všichni budeme úpěnlivě modlit, abyste nebyl ani poslední. Totiž – to co se děje na Ukrajině, to vede dosti přímou cestou právě k tomu Vašemu konečnému řešení. Když se stydíte to říci, vyjádřím ochotně Vaší myšlenku za Vás – prostě podle Vás jsou tady zbyteční lidé a je to třeba nějak vyřešit a až potom bude na Zemi ráj. Vystihl jsem Vás správně ??

 7. VoDo napsal:

  Třeba ekologie je jedním z pseudooborů kde tito lidé za ochranou přírody schovávají svoje vlastní zájmy. Kdy tito pokrytci lítají letadly na kongresy kde pojednávájí o škodlivosti výfukových plynů zatímco jejich let zaneřádil planetu víc než celoživotní používání osobního vozu a to vše většinou placeno z daní právě lidí co něco tvoří. Ne nejsem pro plundrování planety ale právě ekologové způsobují větší problémy přírodě než podniky. Viz energetika kde tito lidé bez špetky technickýho vzdělání přesvědčí další pitomce z podobnejch oborů, úředníky, že vítr fouká zadarmo slunce svítí zadarmo, elektřina je přece v zásuvce a tak stačí ten větrník připojit a je to. Stejný je to s elektromobilama kde se zbytečně utrácí miliardy z daní na tyto zbytečný pokusy.

 8. diego004 napsal:

  Vodo: mate to marne 🙂

 9. diego004 napsal:

  neda mi to, abych alespon nezminil k tomu peceni chleba, kdyz jsme na tom inv. foru 🙂 Un. Bakeries + Penam vlastni jediny clovek a „prekvapive“ Penam napr. investoval do zefektivneni vyroby miliardu a …. zavrel XY pekaren… 🙂 a jediny clovek ovlada 1/3 trhu pro 10mio lidi 🙂 (i vice, protoze podnika v cele stredni Evrope)… na druhou stranu se pekarem muze doma stat i ten zavrzenihodny trader … a upece takovy chleba, o kterem se nejakemu eko-bio-logovi zdat jen v tech nejvlhcejsich snech 🙂 🙂 🙂

 10. Martin Kopáček napsal:

  Petr Gejdoš: Fíííha, vy to fakt myslíte vážně? Teda to je mazec 🙂

 11. diego004 napsal:

  MK: ano opravdu to mysli vazne… predseda poulicniho vyboru, ktery „ma svou pravdu, svou viru“ a nevaha pro tu pravdu bez vahani posilat lidi na smrt … nedejme se zmast, armageddon dvojka to nikdy nerekla na „plna usta“… ale je to tak 🙂

 12. VoDo napsal:

  Systém založený pouze co příroda nabídne existuje. Žijí tak ještě něktěří domorodci v Austrálii, teda i k nim došla už civilizace jako oblečení, domy a peníze. Ano tito lidé žili s přírodou nějakých 40 000 let, nejstarší civilizace na světě. Jenže, kdo by tak chtěl žít? Oni nepotřebovali ani domy ani chýše dokonce nedělali ani díru do země aby našli vodu, prostě jen co příroda nabídne. Já se přiznávám že tak žít nehci, ikdyž poslouchání jejich příběhů může znít romanticky ale též velice krutý systém ke slabším jedincům, žemám a dětem a konečně i zvířatům.

 13. diego004: PG se mi jeví jako elitní absolvent VUMLu a ještě Leninova institutu dohromady 😀

 14. Oracle napsal:

  @ VoDo a spol
  Žiaľ musím PG dať za pravdu aj napriek tomu, že som o cca 30-40 rokov mladší, pretože presadzujete to, čo hlásal Hitler a jemu podobní napr. anglosaskí eugenici:
  „Zbaviť sa ľudskej škodnej a podľudí, pričom treba zabrániť ich ďalšieho množeniu akýmkoľvek spôsobom.“
  – S takýmito názormi je jeden problém (okrem toho ako to dopadlo a čo spáchali nemecký nacisti a čo spáchali ich spojenci, Japonci), že ten kto hlása sa môže veľmi ľahko ocitnúť na zozname „ľudskej škodnej a podľudí“. 🙂

  Je to len suché konštatovanie, že hlásate to isté ako hajlujúci holohlaví debili resp. tí ktorí ich inšpirovali.

  Ďalšia vec v zdravej spoločnosti a v zdravej ekonomike nie sú nepotrebný ľudia a ani pre chod nepotrebné prvky. Keď to niekto nie je schopný pochopiť , nuž je to hlavý problém dotyčného (čiastočne aj mňa, lebo musím zabrániť tomu aby ten hlupák nestiahol ma so sebou do fašistického/nacistického inferna).

  SLUŽOBNÁ: Pod článkami s príspevkami 50 a viac sa nedajú pozrieť tie staršie.

 15. VoDo napsal:

  Oracle: jsi demagog stejne jako PG nikdo z nas tady nepise nic o likvidaci lidi. Vy dva neustale pouzivate vase zcestny argumenty ktery nam vkladate do ust.

 16. Jan Dvořák napsal:

  Oracle: teď by měly být vidět všechny komentáře na jedné stránce, i když jich je více než 50

 17. PeHl napsal:

  to Martin Kopáček: Zato Vy, pane Kopáčku, budete soudě dle Vašich příspěvků mistr světa. Což díky Vašim superúspěšným obchodním strategiím a jim odpovídajícímu objemu bankovního účtu není úplně překvapivé, ale stejně by člověk čekal, že se čtyřicítkou přichází jakási životní moudrost…

 18. PeHI:
  Nikoliv, nejsem. Ale díky za vaše kladné hodnocení 🙂 Píšu k věci, píšu o tom, co a jak dělám.

  Nekritizuju nikoho, kdo něco umí a předvede to. Mám moc rád lidi, kteří si jdou za svým a za kterými jsou vidět výsledky.
  Naopak nesnáším „traviče studní“, kteří pořád kritizují vše, co sami neumí. Nesnáším nesmyslné plky o absurdních věcech.

  Já jdu s kůži na trh, podepisuji se jménem pod svými příspěvky, pane PeHI.
  Umíte něco zajímavého?
  Napíšete lepší článek než pan Brejcha?
  Umíte něco v investicích, tradingu?
  Vytvoříte lepší server, než tu ve svém volném času dělá Honza Dvořák?
  Zajistíte lepší obsah?
  Sem s tím, rádi se přiučíme.
  Zatím, ať hledám jak hledám, tu od vás nic nevidím. Takže sorry, mistr světa nejste. Zatím jste bohužel jen ten „travič studní“, který si prostě musí zarýt do druhého. Nebo se mýlím? A jen tak mimochodem, k té kvalitě:
  Honza Dvořák je velmi skromný člověk, takže to sem sám nenapíše. Jeho web, ano proinvestory.cz , je od loňska zařazen mezi profilové weby, které archivuje Národní knihovna. To se mimochodem týká v tuzemsku jen pár stovek webů. Tolik teda ke kvalitě, která podle vás jde „mílovými kroky dolů“.

 19. Martin Kopáček napsal:

  diego004: Zajímavý článek. Potvrzuje to, že Bernanke (a následně Draghi) si likviditou koupili čas. Otázkou je, jak dlouho tento model bude fungovat.
  Teoreticky by mohl fungovat velmi dlouho. Jestliže se dluh splácí dluhem a všechny strany (ne dvě, to je málo) to akceptují, může to držet i pěkných pár roků.
  Co pak? Vzájemné zápočty a anulace? Já to nevím, ale moc by mne to zajímalo.

 20. VoDo napsal:

  Martin Kopáček: věřím že nás z toho vytáhnou technologie. Tech. bublina se nafukuje docela rychle, po splasknutí nám zůstane spousta užitečných produktů, patentů. Silicon Valley zase platí násobky, platy v řádech statisíců pro běžnýho kodéra nejsou ničím vyjímečným. Tady je tak trochu rozdíl kam ty QE peníze jdou, v USA se používají na půjčky pro mladý firmy, na půjčky pro odvážný mladý podnikatele. V Číně se vytvoří třikrát tolik peněz a ty jdou do kaps zkorumpovaných developerů, úředníků a jejich rodin-prožerou se bez užitku pro společnost.

 21. diego004 napsal:

  MK: to je jeste beh na dlouhou trat, dnes napr. Svedove rozjeli QE + zaporna urok. sazba, u 9 evropskych zemi se uz objevily zaporne vynosy dluhopisu, menove valky se staly novym normalem… a co pak? to je ta otázka za bilion 🙂 nejake skrtani a zapocty – a urcite se tomu tak nebude rikat, ovce to nemaji rady 🙂 – bude az uplne posledni, nouzove reseni… fiat meny se ted pretahuji, kdo bude slabsi a to muze trvat dalsich XY let… ovcan mezitim zjisti, ze ta „deflace“ mu na uctu, v penezence nenecha uz vubec nic… ale nema na to zadnou medicinu, takze jen pokrci rameny a zadava si u piiiva 🙂

 22. diego004 napsal:

  mimochodem, mimo zajmu mainstreamu uz oddluzovani probiha – nedavno tusim ve Slovinsku pro cca 60k domacnosti, ALE… domacnost nesmela mit nemovitost, nesmela mit nejaky nasobek prijmu atd. takze plivanec do tvare tem pracujicim, tem co se staraji, aby neco meli … 🙂

 23. diego004 napsal:

  pardon, bylo to v Chorvatsku 🙂

 24. VoDo napsal:

  Svedsko dneska taky zavedlo minusove uroky a jejich centralni banka bude kupovat dluhopisy, je to bullish. 🙂

 25. VoDo napsal:

  deflace je previt!

 26. VoDo napsal:

  Jak se dela klikaci odkaz?

 27. VoDo, diego : Díky, čili to mi potvrzuje plus mínus teorii, že to hoši „od velkých peněz“ mají připraveno na nějaký ten pátek dopředu 🙂 Záporné úroky plus inflace/deflace, k tomu systematické znehodnocování měn (díky, drahá ČNB!), to podle všeho dokážou udržet v chodu.
  Koukám, že dnes optimismus zase nezná mezí, všechny indexy zelené… škoda, já bych bral pořádnou korekci. Prémia na opcích nic moc, trh je na maximech. No holt optimismus jak fík po Řecku, sláva dlužníkům 🙂

 28. VoDo napsal:

  MK: Jsme v bull trhu, korekce jsou koupeny. V USA krize zacala a taky jako prvni skoncila, navic sama dobra zprava, „dohoda“ ohledne Ukrajiny, Svedsko se toho taky neboji, Recko je pevna soucasti EU at se to nekomu libi nebo ne, osobne si myslim ze Recka burza je buy a ma nejhorsi za sebou. Jeste k tomu bull trhu, tento je nejnenavidenejsi bull trh v historii a pritom je jednim z nejdelsich.

 29. Jan Dvořák napsal:

  Pokud hledáte „buy“ zemi, zvažte Argentinu.

 30. VoDo: Jo jo, jako vypisovatele opcí mně netěší nízká volatilita a drahý trh. Marginy zbytečně rostou. Takže teď je ta nudná část tradingu – čekání na příležitosti.

 31. Hugo napsal:

  Tedy já si nemyslím že nějaká krize v usa skončila, jen se šoupla do bubliny ta se šoupla do další bubliny a ta se šoupla do ještě větší bubliny. ale souhlasím s tím že je třeba masírovat investory aby nakupovali na maximech protože my potřebujeme prodat a nechceme aby nám cena padla moc rychle, dokud bude mít retail prachy a bude nakupovat, dolů nepojedeme.

 32. VoDo napsal:

  Nasdaq zavřel tam kde nebyl od Března 2000.
  Hugo: retail burza ještě nezajímá, nejsou ve zprávách příběhy o tom jak se dalo vydělat. Pamatuju léto 2011 jak se psalo o zlatě a jak to dopadlo.

 33. Petr Gejdos napsal:

  Patrně jsem staromódní, rozhodně však nikoliv „pláču“ za zlatými časy za France Josefa. V každém případě vcelku asi neprakticky si myslím, že člověk by neměl lhát, krást, podvádět … A podobné praktiky, jež jsou v systému tak milém některým pánům zde zcela obvyklé, ba vlastně pro spokojený život těchto pánů nutné. Je to zvláštní, ba až skoro neuvěřitelné, kterak myšlení těchto pánů evoluuje. Kde to asi tak skončí, tato výsostně podivuhodná evoluce myšlení ? Měl bych skromný dotaz, skutečně velmi skromný. Zdalipak jste četli příkladně od autora Aldous Huxlei „Zánik civilizace“ ?? Totiž, mám mít za to, že zrovna toto je vás sen ? Tam spějete svým „moderním myšlením“ ?? Jest mi líto … Ale vězte, pánové, že já vám to přeju !! Přeju vám to zcela úpřímně a to s pozdravem „s Bohem rozume !!“ Já pro vás v takovém tom vašem světě jsem nadbytečný … a jsem tomu moc rád.

 34. arpad napsal:

  Je to zvláštne. Na čisto pragmatickom webe diskutujú čistí praktici s totálnymi idealistami a zopár divnými indivíduami a všetci sa divia, že im to tí „druhí“ a „tretí“ nebaštia. Navzájom sa utvrdzujú v tých svojich pravdách a ani len netušia, že prazákladom existencie ich všetkých (možno snáď s výnimkou niektorých „tretích“) je symbióza praktičnosti a „idealickosti“. Aj Petrovia Gejdošovia musia jesť a existovať v spoločnosti, ktorá sa skladá najmä z VoDovcov a Luliňákov. VoDovci sa zasa aspoň niekedy (v noci, v chorobe, v prítomnosti smrti blízkeho) zamýšľajú aj nad vecami, ktoré sa nedajú merať indexami, peniazmi, ale ani teplomermi, len vnútorným svetom a ideami. Nad nimi poletujú Oraclovia ako dotieravý hmyz, ktorý ich otravuje všetkých (v našom prípade privolávaním katastrof a múk pekelných, zvestovaním jazdy nebeskej prinášajúcou pád dolára a iných strašidelných tráum).
  Navrhujem, aby sa vytvorili tri sekcie diskutérov, ktorí by sa nemohli vzájomne navštevovať. Pragmatici by riešili tie svoje témy – burzy, obchod, pracovný trh a pod. Idealisti by filozofovali nad najlepšími ideami súčasného sveta, ako ho vylepšiť či zachrániť. No a tí tretí by sa mohli vzájomne utvrdzovať v tom, že koniec sveta už je tu, že len pre brvno v oku ho ešte niektorí nevidia.
  Ja si potom prečítam tých praktikov, večer pred spaním idealistov a keď nebudú chcieť deti poslúchať, prečítam im niečo od Oracla.

 35. diego004 napsal:

  arpad: navrh na moznost vytvoreni soukromeho „ban listu“ tu uz byl davno a opakovane… mozna s novym webem by sla tato moznost realizovat? 🙂

 36. VoDo napsal:

  arpad: pravda, problem je ten ze ja taky nelezu na weby o koncich sveta a nepresvecuju je tam o tom jak je na svete krasne a jak stoji za to zit, nelezu na weby o bio a eko zalezitostech a nesnazim se je presvedcit ze kdyz se kaci les tak litaj trisky. Tento web ma v nazvu pro investory, tudiz by jeden predpokladal ze se tu budou probirat investice a ne ufouni, konec sveta kazdej druhej mesic, utcite takova odbocka neni na skodu, ale kdyz po kazdem konstriktivnim nazoru prijde blabol o tom jak je vsechno na nic a zmanipulovany. Ja se osobne snazim sirit to co me muj ucitel naucil, sirit vedomosti ktery mi trh dal, ktery jsem se za ty roky naucil. Zijime v 21 stoleti je hloupost chtit po lidech navrat nekam do praveku jen z toho duvodu ze si to preje par alternativcu.

 37. Petr Gejdos napsal:

  Pane arpad ! Největší „legrace“ a vlastně nejrealnější realita je ta, že „všechno souvisí se vším“. Můžete sic separovat jakési „čisté praktiky“ ma straně jedné a jakési „idealisty“ na straně druhé a tvářit se, že tím něco řešíte. Nebude to však mít žádný skutečný smysl a vlastně jste to sám řekl ! Každý člověk je do jisté míry duální ba až schizofrenní entita, tedy kompilace čistě materiálního pragmatismu a ryze duchovního idealismu. Nevím tedy, jak byste vlastně chtěl takovou segregaci vlastně zařídit ? Ten duální charakter máte i Vy, v každém člověku dřímá Dr Jekyll i Mr Hyde zároveň. Je to otázka pouze toho, kam který člověk aktuálně ve svém vývoji uvědomění si reality až dospěl, v neposlední pak řadě to závisí na okolních zvláště materiálních podmínkách, ve kterých ten či onen člověk žije. I Vy budete někdy doslova plakat nad „krutým osudem“ nějaké oběti současného systému věcí a druhá část Vaší osobnosti bude pragmaticky bezcitně realizovat svůj čistě pragmatický životní plán, který právě ale způsobuje to, nad čím budete plakat. Jest to čistě otázka vnitřní inteligence každého člověka, do jaké míry si toto dokáže uvědomovat a zařídit se podle toho. Zde na tomto foru se tedy nepotkávají idealisté s pragmatiky, nýbrž se zde potkávají lidé, kteří spíše chápou a kteří spíše nic nechápou. Žel Bohu – ti pragmatici se zajisté alespoň zdánlivě mají nejčastěji podstatně lépe čili vypadají jako úspěšnější jedinci. Není však snad větší omyl každého člověka, pokud jen to zdání úspěšnosti je hlavním motorem jeho jednání v životě. Nechci se povyšovat, nenechám se ani ponižovat. Dále to již zkrátím – Mene mene tekel ú-parsín ! A jen maličké PS – milisendy smrti jsou nesrovnatelně delší, než celý život byť stoletého člověka – na to myslete.

 38. lulinak napsal:

  kazdopadne zacina to tu byt pekna nuda, v podstate pod kazdym clankem zcela bez ohledu na jeho tema se „diskutuje“ porad stejne, dva tabory ktere se nikdy nemohou pochopit, protoze jejich zivotni filozofie je zcela opacna, maji tendenci si stale pomerovat suliny. A protoze jsme na webu i investovani, a vysledovka investovani je cela jasna – aktualni REALIZOVANY zisk/ztrata, nikoli virtualni zisky po konci sveta, tak dokud se dani diskuteri nebudou pomerovat realnym vysledkem sveho obchodniho uctu, bude to jak v matersky skolce, kde se deti dohaduji, co po nich asi rodice vecer budou chtit, cili diskuze s prominutim zcela o hovne.

 39. Petr Gejdos napsal:

  Pane VoDo ! Kdybych na Vás chtěl smysluplně reagovat, patrně by to nakonec bylo beze slov. Vy sic možná „nelezete nikam“, kde je řeč o těch „koncích světa“ a podobně … Ale neuvědomujete si zcela evidentně, že jste to takový Vy pan VoDo, na kterého plně platí ten vtip o tom, na co vlastně má muž manželku. „… Manželka svému muži pomáhá řešit problémy, které by ten muž neměl, kdyby se neoženil…“ Tedy vskutku nemusíte skutečně nikam lézt mezi koncosvětové konspiratiky – Vy tam implicitně totiž stále přítomen jste.

 40. Petr Gejdos napsal:

  Pane lulinak ! Mate naprostou pravdu a já s Vámi souhlasím vlastně ve všem. Měl bych jen jedinou maličkou prosbičku – nechtěli byste si ty svoje toxické kšeftíky provozovat v nějakém jiném světě a nechtěli byste nechat slušné lidi na tomto světě slušně žít ? Zatím totiž jaksi zde nikdo nedokázal jasně ukázat, jaký prospěch mám příkladně já z toho, co vy takoví zde provozujete pro výhradně svůj prospěch,přičemž ale produkujete na druhou stranu jasně viditelné škody, které však evidentně hodláte sdílet již se všemi. Protože neplánuju řešit to tak, že Vás budu chtít zastřelit – vysvětlete mi tedy, proč já mám snášet škody, plynoucí z Vašeho soukromého prospěchu ??

 41. VoDo napsal:

  https://starecka-skleroza-senilita-demence.nasclovek.cz
  Výpadky krátkodobé paměti, poruchy soustředění, zhoršený úsudek, zhoršená schopnost rychle a racionálně vyhodnotit situaci, rozhodnout se. Též se objevuje porucha vnímání času či prostoru.

  Člověk může pociťovat zmatenost, z čehož může plynout následná deprese, podrážděnost, agrese.

 42. lulinak napsal:

  jinak v souvislosti s ECB QE se nam rozumnejsi korekce na indexech asi (opet) vyrazneji odklada, cili pripravit do bloku a v breznu vyrazime do oblak.
  Kdo pojede take gratuluji, kdo bude dal psat o tom jak je svet nespravedlivy atd., at si dal pise a truchli a ceka na konec, hlavne ze to jemu a jeho rodine nese…

 43. VoDo napsal:

  lulinak: někdo se snaží živit se sám, jiný bere dotace na „ekologický“ skládky.

 44. Libri napsal:

  je téměř nemožné vysvětlit dítěti, když nechápe, k čemu je prospěšná dálnice a přeje si dálnice zrušit, protože škodí lidem – někteří řidiči porušují předpisy a jezdí jako utržení ze řetězu, jiní bourají do nevinných šoférů a ti největší zločinci přejíždí i malé děti. takže když zrušíme dálnice bude ráj na zemi. a jelikož finanční trhy jsou poněkud složitější na vnímání, nelze se divit ani těm, co volají po jejich zrušení. akorát mi přijde trapný snažit se dovolovávat vysvětlení, když to tu bylo již několikrát napsáno, ale stále to přesahuje rozsah a chápání daného jednotlivce a stále mele dokola svoji písničku o své pravdě. a to, že to nepochopil používá jako důkaz o svém morálním vítězství. to je pak lepší pomáhat sysifovi do kopce s tou koulí 🙂

 45. diego004 napsal:

  souhlas s lulinak – ohrana pisnicka a nuda …

 46. cipinek napsal:

  Sell in May and go away:-)))

 47. Oracle napsal:

  Páni po masívnom rozšírení HFT a po začatí ZIRP/NIRP a tlačenia „peňazí“ finančné (a aj ostatné) trhy zanikli, boli nahradené HFT kasínami. Nehovoriac o tom, že trhy sú viac menej samoregulačné mechanizmy na distribúciu produktov, financií a zdrojov, teda sú to objekty ktoré sa dajú manažovať.
  Preto, keď niekto začne hovoriť o trhoch ako o „mystických kreatúrach“ t.j. o subjektoch mám ho za gamblera ktorá nevie „ktorá bije“ alebo za klamára.
  Ale na druhú stranu, nie sú to moje peniaze, ktoré gambleri riskujú v kasínach, takže beriem to s nadhľadom.

  Čo ma ale vyvádza z mieri je rozdiel medzi rétorikou a činmi bánk, CB a politikov. Kážu nám o demokracií a kapitalizme, ale keď sa príde na to, že banky vydali viac papieru ako majú aktíva alebo hrozí vážna platobná neschopnosť, tak začnú vyhrážať vládam (rok 2007/08) a CB, že keď skrachujú, tak nastane koniec sveta.
  No a keď dostanú tie peniaze o ktoré žiadali, tak ako správny drogovo závislí nielen, že nenapraví svoje problémy ale ich aj prehĺbi.

  Ja sa pýtam, čo má robiť človek alebo investor Jano z ulice aby si uchoval svoje bohatstvo? Na finančné trhy nie, lebo sú to kasína, banky tiež nie, lebo negatívny úrok, tak zostávajú nehnuteľnosti (poľnohospodárska pôda, záhradkárstvo atď) a drahé kovy.

 48. Oracle napsal:

  @ VoDo
  Odkedy je demagógia, keď niekto poukáže na to, že „riešenie“ systémového problému (ktorá by v zdravej spoločnosti neexistovala), znamená pre spoločnosť samovraždu?

  @ J Dvořák
  Vďaka.

 49. Petr Gejdos napsal:

  ……………………………………………………………………………………………………
  „…je téměř nemožné vysvětlit dítěti, když nechápe, k čemu je prospěšná dálnice a přeje si dálnice zrušit, protože škodí lidem…“
  ……………………………………………………………………………………………………
  Tak to se musím vcelku cynicky zasmát. Když jste, pane libri, užil pro demonstrování nechápání ty nešťastné dálnice, já u nich tedy zůstanu. Ten Váš příklad zcela příkladně kulhá – asi jako když stonožka kulhá na 99 noh ! Vy jste zapomenul totiž dodat, že systém je nastavený tak nějak zvláštně. Totiž, že je povinné používat dálnice skoro pod trestem smrti – de iure je to povinné pro každého, de facto ale někteří = „ti rovnejší mezi rovnými“ ty dálnice používat nemusí. Tedy ti „rovnější“ si jezdí po úplně stejných cestách, které vedou paralelně, akorát jou tam sami. Na těch povinných dálnicích pro normální rovné je každých 100 metrů mýtná brána, kde všichni platí a platí a platí. Ač sice nechápou proč – platit musí (= daně). Zároveň v těch mýtných branách co 100 metrů se složitě a stále opakovaně kontroluje technický stav vozidel (= spousta zákonů, kterým nikdo nerozumí a které jsou vysloveně vymyšlené na buzeraci pro aplikaci úsloví „kdo chce psa bíti, hůl si najde !“). Kdežto na těch vedlejších cestách, kde si jezdí ti „nejrovnější z rovných“, tak tam se jezdí rychle, bez placení, bez jakýchkoli kontrol. Pane libri – já chápu smysl dálnic – o tom nepochybujte, já nechápu smysl „těch Vaších dálnic“ !! Na druhou stranu – nechci to příliš dále natahovat – tedy již jen vyslovím pochybnost, zdali Vy budete ochoten chápat, co se Vám snažím pomocí Vašeho příkladu s dálnicemi a mým vysvětlením říci. Moc si ale naděje nedělám… ne, že byste to nebyl schopen chápat, ale že nebudete chtít chápat !

 50. Libri napsal:

  PG: vy motáte dohromady fiat měny (dle vás povinné používání dálnic, což tak samozřejmě je) a finanční trhy (dálnici jako takovou, na kterou může každý dobrovolně, a jestli na trzích někdo podvádí – jakože zcela jistě ano, je to stejné jako podvody kdekoli jinde, nevymýtíte je zrušením tradingu, stejně jako vraždy nevymýtíte zákazem zbraní). jestli to nechcete chápat a překrucujete přirovnání tak jak vám to vyhovuje, tak už sem raději ani nepřispívejte – aneb máslo bych zrušil – https://www.youtube.com/watch?v=ysAoZ4CgcHM

 51. Petr Gejdos napsal:

  Myslím, že si ty své dálnice nepřípustně idealizujete – samozřejmě ve prospěch své fikce. To, že Vy dobrovolně vstupujete na finanční trh = onu dálnici, neznamená, že to není ta samá dálnice s mýtnými bránami + STK každých 100 metrů. Vy do toho sice vstupujete dobrovolně, ale jako ochotný dobře placený služebníček = personál tohoto obludného systému = pseudo-elita ! Jste však pouhý zaměstnanec – pravda je pouze ta, že dobrovolný. Pouhý oportunistický služebníček, který na straně jedné sice taky nesmí jezdit po vedlejších volných a neplacených dálnicích = tedy takto patříte k utlačovanému plebsu, ale máte poměrně výdatné služební výhody za to, že na tom obludném systému participujete aktívně. Vy nechcete vidět totiž to, že zde „NĚKDO“ pod firmou „SAD“ (svoboda a demokracie) vybudoval obludný samosvorný systém utlačování a ovládání mas lidí. A Vy si sám sobě samozřejmě nechcete přiznat, že jste jen oportunistickiý lokaj toho „NĚKDO“ a že jen sbíráte drobečky jako odměnu za své přisluhování. Proti Vám svědčí veškerá realita kolem Vás, Vy ale máte výhody a tak si to všelijak omlouváte, nalháváte a vysvětlujete ve svůj prospěch. Račte si povšimnout, že jste věcně nenaznačil žádnou užitečnost finančních trhů pro 99% lidí. Vy pouze ten systém omlouváte s falešnou představou, že to „přece je ve prospěch všech !!“ Já v tom případě ale netuším, z čeho při takovém tvrzení vycházíte, proč vlastně si to myslíte. Kupříkladu já to vidím přesně naopak a vycházím právě z pozorované reality. Vidím zde úzkou skupinu těch „NĚKDO“, co vlastní v podstatě veškerý majetek a hodnoty světa. Dále pak vidím skupinku kolaborantů = třebas Vy a na straně druhé vidím 99% de facto otroků = zbývající plebs. Vy toto uznáte až v okamžiku, kdy Vás ten „NĚKDO“ kopne víte kam a budete naplno v těch 99%. Potom to MOŽNÁ začnete chápat. A ten okamžik je tady, je jedno, jestli to bude de dneška, nebo za rok. Pro mě je to teď ! Protože všechny pozorovatelné indicie reality tomu odpovídají. Jest mi líto… z tohoto ohledu zákony sociologické překvapivě platí stejně, jako zákony fyziky. A to tak, že prostě platí. Že Vy i to nemyslíte na tom nic nemění.

 52. VoDo napsal:

  PG: jak pristupujete na internet? Pres pocitac ketry vytvorili imperialisti (kdy penize byly ziskany prave na burze) nebo pres neco co bylo vytvoreno pracujici tridou ve svobodnem sovetskem svazu z penez vsech soudruhu? Zalezte si do zapachajici diry, prikrejte se kozesinou z medveda, zvejkete stovik a neprudte do slusnych lidi.

 53. Libri napsal:

  PG opět mícháte jabka s hruškama. to že je konstrukt politického uspořádání zacyklený do spirály smrti vidíme stejně. akorát vy z toho obviňujete nástroj a nechcete pochopit že tento užitečný nástroj je zneužívaný oligarchickou věrchuškou, která si okrádání legalizuje skrz politiky. pořád brojíte proti nástroji, a každému, kdo jej používá se snažíte vnutit stigma spoluviny. to co je přínosem tohoto finančního nástroje jsem spolu s několika ostatními popsal dost podrobně v jedněch z prvních komentářů, kterými tady dokola tapetujete. nemíním to dohledávat a ani znovu vypisovat. pokud vás to upřímně zajímá (a nepoužíváte své formulace pouze ke snaze verbálně zesměšňovat své oponenty), tak si tu informaci po které opakovaně voláte najdete. když ne, tak je to marné psát to znova. že dobré silnice zlepšují produktivitu to již jistě chápete i když nemáte exaktní data. to že ještě výrazněji zvyšuje produktivitu a pokrok využívání volných kapitálových toků (i přes ztráty způsobované okrádáním) na to již je potřeba víc než jen paměťové vzdělání. nemám vám za zlé pokud to nechcete vidět, ale prosím nepruďte tady lidi, které zde zajímají jiné informace než zde tapetujete. o nostradamovi, sybile či poznatky baby vangy si rád přečtu jinde. tady hledám ekonomické názory a tradingové zkušenosti.

 54. Jackpot napsal:

  Ačkoli sem chodím prakticky uz jen kvuli diskuzi Petra Gejdoše, nyní musím s politováním konstatovat, ze je vedle. Alespon z meho pohledu, co se týče několik prispevku nade mnou pravdu má jednoznačně LIBRI, kdy opravdu nelze obvinovat nástroj. A my jsme všichni plebs-já, VoDo, PG, Honzajs i pracovníci bank – všchno plebs.
  Mezi oportunisty v teto republice tak jedině Janeček(HFT), Tykač, atd a US jich take nejsou tisíce – jen desítky az stovky. Ani Libri ani VoDo tady nebude obhajovat uzitečnost finančních trhů, která dnes uz je asi tatam(kdysi nejspíš uzitečne byly – to všchno odnesl čas)-jak by to měli obhájit?
  My víme, ze jsme plebs a otroci a co? Co jako máme dělat? Revoluci?
  To nedělají ani jine národy s revoluční tradicí a my? Prostě budeme prezivat nez to praskne.
  Ale zkuste tu revoluci začít sám, já Vám fandím.
  Jinak nádherně definováno: „obludný samosvorný systém utlačování a ovládání mas lidí“, ale určitě muze být hůr – mnohem hůr. Vazme si toho , co máme nyní.

 55. plukin napsal:

  Jackpot: povazujete-li se za plebs, klidne jim budte. Ja osobne vim, ze mate na mnohem vice. Z meho pohledu jsme VIP, jeden kazdej. Takze otazka by mohla byt jak dlouho si jeste na plebs budete hrat? Nejde o nic jineho nez o minulost..jenze minulost je dobry nechat v minulosti, paklize to neni neco co cloveku opravdu prospiva. Me osobne „byt plebs“ lahodne nezni, vam ano? 😉

 56. plukin napsal:

  A naprosto se ztotoznuju s tim vazit si toho kde prave ted jsme, at to vypada jakkoliv. Jak se zpiva v jedne pisnicce „Dokud zijem, je vsecko oukej. Takze mate-li duvod dychat, gratuluju, je s vama vsecko v poradku. A s timhle vedomim jde pak vsecko lepe..az se clovek divi.. 🙂

 57. Petr Gejdos napsal:

  Pane Jackpot ! Nechci se hádat. Vy evidentně nedoceňuje jednu věc – ten nástroj, který podle Vás za nic nemůže, tedy ten nástroj je ve skutečnosti v podstatě ta hlavní zbraň systému na zotročení. Je to lež, institucionalizovaná jako povinná pravda. Zde se mýlíte vcelku očekávatelně a nic Vám nezazlívám. V klidu si to promyslete. Přece nikdo nemůžeme bojovat proti někomu, když jej vůbec neznáme. Ale můžeme a vlastně máme povinnost bojovat proti tomu nástroji zotročení a v jisté fázi pak uvidíme i toho „NĚKOHO“, kdo tím nástrojem vládne. Jestli víte jinou, lepší metodu boje za sebezáchranu, za sebeúctu – sem s tím. A neříkejte mi, že já mám sám jít bojovat s NĚKÝM, když chci. Víte dobře, že takových bylo a dnes o nich nejsou ani záznamy v matrice. Jediný způsob odporu je osvěta, osvěta a ještě jednou osvěta. A tu dělám podle nejlepšího vědomí a svědomí. Používám kromě jednoduché taktiky „pravda a nic než pravda“ taky ještě PROVOKACI ! Vycházím z jednoduché úvahy – nemá smysl proti systému bojovat jeho zbraněmi – to je dopředu prohrané. Je nutno povzbuzovat přirozený imunitní system – provokace je analogie očkování. Lidé dnes ve stavu podle nich „stavu bdělosti“ ve skutečnosti jsou v bezvědomí. Jsou to chodící mrtvoly, zombie. Je třeba je budit, budit a ještě jednou budit. Já nečekám ani nežádám žádný osobní zisk. Já se mám dobře a nic mi vlastně nechybí. Tak jako však mě v jednom okamžiku inicializovala jedna konkrétní osoba a myšlenka – tak doufám v totéž a vracím dluh. Tečka.

 58. Jackpot napsal:

  Pane Gejdoši, taky se nechci hádat ani být protivný, ale ta osvěta a to buzení tady na webu se Vám nějak nedari. Celkem rád bych byl vzbuzen, tak zkuste to z jine strany nebo nevím. Jako chodící mrtvola si nepripadám, ale kdyby se to poměrovalo skutky , tak asi zapadnu mezi tu většinu-ten plebs…….
  Kdybyste vytvoril nějake zajimave stranky, rád ne ně budu presměrovavat ovčany 🙂

 59. Petr Gejdos napsal:

  Není zapotřebí. Vše funguje, jak má… čistému vše čisté.

 60. Oracle napsal:

  @ Jackpot
  PG žiaľ má pravdu, SÚČASNÝ finančný systém ako celok je genocídny systém na zotročovanie, ktorý nám „niekto“ nanútil.

 61. lulinak napsal:

  Tak se bud konecne prizpusobte soucasne realite a vezmete ji na vedomi, anebo se zejtra odstehujte na jinou planetu, jiny moznosti nejsou. A prestanete pak (snad uz konecne) porad dokola fnukat jak nespokojeny soudruh odborar, ktery chodi denne nekam do prace, o ktere zaroven cedly zivot prohlasuje, ze ho vubec nebavi a ze se zamestnavatel nepostaral o to aby se mel vic dobre.
  Opravdu je nejvyssi cas rozdelit tenhle web hned v uvodu rozcestnikem „virtualni kolaps / realita“.

 62. xmart napsal:

  @lulinak:
  spíše by ten rozcestník měl mít položky „realita/virtualní realita“ a pak je tu otázka: Kdo do které skupiny patří?

Přidat komentář