Americké HDP

stock_analysis

Před cca měsícem jsem psal o americkém HDP. HDP Spojených států za Q1 bylo revidováno z poklesu o 2,9% na pokles o 2,1%. To již tak neřve.

Dalším krokem je zveřejnění prvních odhadů za Q2. První odhady činí růst o 4%, zatímco odhady byl pokles o 3%. Takový rozptyl, to je něco nevídaného.

Soukromá spotřeba a zásoby – ty byly hlavní tahouny americké ekonomiky ve druhém čtvrtletní.

 

 

Komentáře
 1. Petr Gejdos napsal:

  Statistika (prolhaná), propaganda (automaticky a zaručeně prolhaná), fiktívní svět fiktívních hodnot – toť svět soudruhů študovaných ekonomů odborníků. Včetně kupříkladu těch, co „učeně bádají“ a hodnotí kroky švédské centrální banky, jako by tomu opravdu rozuměli – viz článek výše z dílny Charles Bridge Global Macro Fond. Vsadím poslední pětikačku – není možno prohrát tu sázku !! – že jsou to všechno lháři, lháři a ještě jednou lháři stejně, jako asi 99,99% dalších takových odborníků ekonomů. Jediná a poměrně pochybná polehčující okolnost může být, že jsou to prostě idioti = užiteční idioti.

  Americké HDP roste, klesá, stagnuje, není, je, bude, nebude … vyberte si každý, kdo chce co chce. V takto pochybném státě, kde nelze nikomu věřit ani pozdrav „dobrý den“, protože pravidlo „keep smiling“ veškerou vážnost čehokoli takového anuluje, je potom možné, že něco jako hurikán Katrina udělá škody za stovky miliard papírků a o totéž číslo podle srandálních pravidel tohoto srandálního státu zde vzroste HDP.

  Nelze se potom divit vůbec ničemu ! Pro USA by evidentně byla záchrana a skvělý impuls pro růst HDP, kdyby v Kalifornii letos bylo zničující zemětřesení, které by americký JZ srovnal se zemí. V téže době pak, že by zároveň vybuchnul super vulkán v Yellostone, Missisipi by se rozvodnilo a spláchlo ve svém povodí i byť jen známky života a zároveň by na východní pobřeží uhodila serie ničivých hurikánů ve spojení s omylem americké armády, že by cvičně na města nad milion obyvatel svrhla US armáda atomové bomby.

  Já nevím, co to mají zde někteří v té dutině, zvané lebka, za podivnou organickou hmotu a zda ta hmota vskutku jeví známky inteligence. … Zajímal by mě myšlenkový postup, kterým by někdo dokázal vysvětlit, kolik hurikánů a’la Katrina, Yellowstonských vulkánů a kalifornských zemětřesení by muselo být, aby v USA přestal úspěšně růst HDP a naopak by tento stát prostě zaniknul, jsa zničen na padrť …

 2. lulinak napsal:

  Petre, davam to tu podruhe, je cas konecne definitivne prijmout fakt na jake planete ziji, anebo se odstehovat na jinou, nic mezi neni…

  https://www.imagehosting.cz/?v=dqwindmill.gif

  Ale nekomu prijde jako smysluplne porad tapetovat jak je to vsechno spatny, inu stejne jako u soudruhu odboraru, mozek maji obe skupiny nastaven stejne podivne….

 3. Petr Gejdos napsal:

  Netuším, oč Vám jde …
  Já přece nenapsal nic takového, že je vše špatně. Já pouze reagoval na článek, ve kterém se autor podivuje, jak je něco takového možné – cituji:
  „…Dalším krokem je zveřejnění prvních odhadů za Q2. První odhady činí růst o 40, zatímco odhady byl pokles o 3%. Takový rozptyl, to je něco nevídaného. ..“ kde to číslo 40 patrně je překlep a mělo být 4%.

  Uznejte. pane lulinak, že já byl vcelku věcný alespoň v tom, že jsem jistou parabolou projevil podobný údiv – přece je fakt podivné, aby v 1Q byl pokles -2,9% a po jakési revizi -2,1%, kdežto v 2.Q byl odhadován pokles až -3% a ejhle – vono je údajně nárůst 4%.

  Kdežto Vy nereagujete věcně vůbec na nic. Pouze se poměrně zbytečně a nejasně podivujete nad mou osobou, doporučujete mi nepřímo odstěhovat se na nějakou jinou planetu – čili nepřímo vyslovujete tézi, že jsem „mimo mísu“ a ničemu nerozumím, k tomu pak jakby mě přirovnáváte k remcajícím odborářům.
  Skutečně Vás nechápu a netuším, co tím míníte…

 4. Jan Dvořák napsal:

  Dík, 4% byla opravena

 5. Pet napsal:

  2 PG – předpoklad pro flash odhad HDP za USA 2Q/2014 byl uváděn +3,1% – netuším , odkud máte data pro svoj příspěvek – btw – v odhadu jsou použity odhady pro výkon US ekonomiky za červen 2014- tedy k revizi dojde, jakým způsobem je vcelku jedno, bo podstatné bude jak se bude vyvíjet spotřeba.
  tohle je docela zajímavé – https://www.zerohedge.com/news/2014-07-30/deja-vu-gdp-stunner-over-half-us-growth-past-year-inventory-accumulation
  (ale přiznám se , že mne dostává jedno z vysvětlení propadu za 1Q/2014 v USA – poměrně velký problém vznikl , bo nevznikly náklady na čerpání zdravotní péče v obvyklé výši ( tuhá zima = nebyla chřipková epidemie, lidi se nedostali k doktorovi) – to je fakt až komické, spíše až zvrácené.
  Jinak je geopolitická krize na UKR a blízkém východě a ropa WTI klesá, že by bylo potřeba rozpumpovat spotřebu v USA? – zlevníme benzín a vši budou happy.

 6. Pet napsal:

  zdánlivě nesouvisející odkazy – Začal odliv kapitálu z Číny (Colosseum) Během druhého čtvrtletí letošního roku zaznamenala Čína čistý odliv kapitálu. Podle státní správy devizových rezerv se tak stalo poprvé za téměř dva roky a to ve výši 36,9 miliardy dolarů. Přitom ještě v prvním čtvrtletí země zaznamenala čistý příliv kapitálu ve výši 94 miliard dolarů.
  Pozor na Belgicko, Čínu a dlhopisy USA? (forexpro)- Belgicko za posledných 12. mesiacov zrealizovalo nákup amerických dlhopisov viac než ktokoľvek iný, keďže viac než zdvojnásobilo svoje podiely – medzi novembrom a decembrom navýšilo jeho podiel o 56 miliárd dolárov, Čína v rovnakom období navýšila podiel iba o 47 miliárd dolárov. A zatiaľ čo nákup Číny bol utlmený, nákup Belgicka explodoval – od mája roka 2013 a po svoj vrchol v marci roka 2014 dosiahlo čistý nárast podielu o 206 miliárd dolárov
  – pohled na denní graf 10Y US bondu vypadá na gold cross – což může katapultovat výnosy k 2% – co to udělá s USD/JPY je poměrně jasné, zároveň to bude potvrzení a)geopolitické riziko je nezvladatelné, b) US ekonomika potřebuje další vzpruhu – revize HDP za 2Q/2014 bude výrazně pod 3%

 7. Oracle napsal:

  @ Pet
  Aký kapitál opúšťa Čínu, špekulatívny či iný? Pretože keď špekulatívny tak Čínske vedenie sa môže radovať (špekulatívny kapitál vždy spôsobuje problémy), keď iný nuž to značí vážne problémy.
  Čína stále nakupuje US dlhopisy, ale sú to krátkodobou splatnosťou to znamená Číňania buď dali ako zábezpeku všetky svoje 10 ročné dlhopisy na založenie BRICS bánk/fondov alebo ich vymenili za 1-2 ročné US dlhopisy. Dôvody sú 2:
  -likvidujú sa ľahko;
  -sú to takmer peniaze na financovanie takmer hocičoho, hlavne na nákup komerčných nehnuteľností, produkčných kapacít, prístup k surovinám, firiem s know-how, lucernových polí atď. A preto FED nemôže de facto ukončiť tlačenie peňazí (nech tvrdí čokoľvek), lebo by to znamenalo okamžitý bankrot USA a prasknutie hneď niekoľkých fin. bublín (čo sa aj tak stane).

 8. Pet napsal:

  pokud by China investovala do krátkodobých bondů, tak se asi nepřipravuje na pád USD v krátké době, naopak se bude snažit o udržení USD na silnější hladině, což mi dává větší logiku, než katastrofické vize o zbavení se USD z pozice rezervní měny – státy se nechovají jinak než podle své politické orientace, ke které jejich vládnoucí elity přizpůsobují výkon a potřeby vlastní ekonomiky – žádný stát si nemůže dovolit snížit hodnotu svých devizových rezerv o desítky mld. USD – to možná ustojí Putin, ale za jakou cenu? China tuto potřebu nemá a bude jednat daleko pragmatičtěji = co nejvýhodněji pro Chinu = podepíše co nejvíce dlouhodobých dohod za výhodné ceny a je jedno jestli v juanech, nebo USD, EUR … . O tom se Rusku může jenom zdát. A HDP USA – vcelku je jedno jakého výsledku bude dosaženo – v letech 2011 – 2013 byl výsledek 2,2% – po poslední revizi 2%, spíše bude zajímavé posuzovat jednotlivé složky , resp. vývoj exportu bez ropy, bo zvýšený prodej ropy, ev. plynu může v současné době nahradit výpadky exportního průmyslu, ale těžko pomůže v oblasti zaměstnanosti.

 9. Oracle napsal:

  @ Pet
  Nepochopili ste pointu, krátkodobé dlhopisy:
  -sa likvidujú ľahko;
  -sú takmer také dobré ako peniaze na nákup skutočných aktív. Z týchto mi logicky vyplýva, že keď Čína nebude už môcť kúpiť za US$ nič hodnotné, tak pustí US$ k vode pretože to bude znamenať, že US$ už prakticky nemajú žiadnu hodnotu. Rezervný status sem, rezervný status tam. Znamená 2 veci to, že Číňania (a nielen oni: https://www.bloomberg.com/video/inside-vietnam-s-factory-of-the-future-yG6_V9DGQjmc21IhqXH2gg.html) kolonizujú USA, takže odhadujem, že keď Číňania skúpia USA tak na 80-90% tak pustia US$ k vode; a aj to, že nechcú byť tými ktorí držia najväčší čierny Peter, rozhodli sa, že by to mal by to byť niekto iný napr. Americké subjekty.
  Nezabúdajte, že Rusko a Čína budujú alternatívny finančný/ekonomický systém, ktorý má nahradiť súčasný systém a o tom sú BRICS banky, horúčkovitý nákup zlata a striebra, menové swapy, nové platobné systémy a dohody o obchodoch vo vlastných menách.
  Samozrejme nemusia to stihnúť, pretože západný fin. systém nie je práve najstabilnejší viď cirkus okolo Banco Espirito Santo. Keby som musel prirovnať k niečomu západný fin. systém tak by som to prirovnal k mozgovo mŕtvemu pacientovi držaného na podpore života s rakovinou v terminálnej fáze, de facto mŕtvola.

 10. Pet napsal:

  China pustí k vodě 1,2 bilionu USD v US dluhopisech? – ale jo, proč ne. Já si to nemyslím. A pokud čtu, že někdo skupuje reálná aktiva za USD, tak už to nedává logiku vůbec – proč by měl některý prodejce inkasovat USD, který jde údajně do kytek? To postrádá reálný základ, takhle to nefunguje ani v Rusku, natož v Chině.

 11. kubik napsal:

  Jde o to,jestli čína a rusko ještě drží tolik dluhopisů,co se uvádí.Třeba čína investovala ohromné množství peněz v africe,nejen do dolů atd,ale i do infrastruktury,nakupují suroviny na sklad,třeba už dost velkou část těchto dluhopisů ani nemají a asi se jich zbavují,ale do čínské kuchyně nikdo nevidí.

 12. Oracle napsal:

  @ Pet
  Práve že dáva, skutočné aktívum ako komerčné nehnuteľnosti, produkčné kapacity, poľnohospodárska pôda, prístup k surovinám/bane, know-how, základná infraštruktúra atď aj po menových reformách predstavujú hodnotu viď Zimbabwe, Argentína alebo Weimarská republika.
  Vás mýli, že veci sú teraz denominované v US$ ktoré sa tlačia ako Zim doláre. Práve preto hovorím, keď Čína už nebude môcť kúpiť skutočné hodnoty za svoje US$ v USA alebo vo svete a bude môcť kúpiť tovary, služby, suroviny a energetické nosiče za svoju menu alebo za meny svojich obchodných partnerov potopí US$, pretože bude to znamenať, že US$ sú dobré k ničomu.

  Takže Číňanom (a Rusom) bude/je prakticky jedno v akej mene je ten zisk, dôležité je, aby za tie zisky mohli kúpiť tovary, služby, suroviny a energetické nosiče, ale Američania prakticky tlačia US$ ako Zim dolár, tým pádom US$ rapídne stráca na hodnote. Teda vynára sa otázka:
  Držal by niekto prakticky bezcennú menu napr. Zim $ vo veľkom množstve?
  Ja nie a určite ani krajiny nie. Preto robia Číňania to čo robia t.j. skupujú všetko možné za svoje „našetrené“ US$ ešte teraz, lebo hociktorá dôležitá krajina napr. Rusko, Saudská Arábia alebo samotná Čína môže povedať z hocijakého dôvodu na US$ nie, a vtedy bude neskoro vymeniť svoje US$ za skutočné aktíva/hodnoty. Pikantné na celej veci je, že nevedia na isto ani oni čo ešte môžu kúpiť za svoje US$, preto zatiaľ hromadia US dlhopisy. Teraz sa vynára ďalšia otázka:
  Čo príde skôr, menová reforma v USA, nová rezervná mena (rezervné meny), hyperinflácia v USA, raketový vzostup cien na svetových trhoch kvôli prepade hodnoty US$, kolaps bankového systému atď?

 13. J@ napsal:

  V tomto videu najdete základní odpovědi: Čína môže ekonomicky položiť USA
  https://www.youtube.com/watch?v=dy9FV25l9ic

 14. Oracle napsal:

  @ J@
  Krásne ste potvrdili moje slová, Číňania veľmi dobre vedia, že USA svoje dlhy nesplatia, preto ten nákup.
  Staněk sa mýli, je tu viac možností ako znovu zaviesť zlaté krytie, žiaľ každý v sebe nesie de facto rozbitie menovej únie/€. Otázka znie: kedy sa k tomu dôjde, lebo mám také podozrenie, že Nemci urobili výpočty a zistili, že menová únia a EU v tejto podobe je pre nich nevýhodné?

 15. Oracle napsal:

  @ kubik A Čínske obavy sú oprávnené, jedna aktualizácia v protivírovom programe a je tam taký backdoor ako hrom, a to isté platí v podstate o všetkom, pretože sa dá prepašovať do všetkého software-u.
  Teoreticky je možné vytvoriť aj hardvérový bakdoor kde v podstate BIOS systému umožní špehovať všetko, preto Rusi a Číňania vykopli západné spoločnosti a začali preferovať domáce konštrukcie ako Ruský Elbrus.
  Všetko po tom čo Snowden poskytol svoje dokumenty, a preto NSA a celá americká politická „elita“ prskala, že je vlastizradca. 😀

 16. lulinak napsal:

  jojo jasne, jedna aktualizace antiviru a ses v zabezpeceny siti aniz by si toho kdokoliv vsiml, tak jakou pohadku tam mame pripravenou prozmenu zase na zitrek?
  Min cist nesmyslny blaboly…

 17. plukin napsal:

  Oracle: odkud beres, ze $ ztraci na hodnote?? Videl jsi vubec dolar index za poslednich nekolik tydnu? Euro pada jako hruska, kiwi pada jako hruska, AUD taky poklesl, libra pada jako hruska, kanadsky $ taky, Yen taky, Swiss F taky…a co ze to roste? US $ prakticky vuci vsemu..jak vubec muzes tvrdit ze $ „rapidne ztraci na hodnote“? ..nemas ten graf nahodou naopak? Srovnani se Zim $ je timpadem naprosto mimo.. Ktere ze zdroje to pouzivas?

 18. Oracle napsal:

  @ lulinak:
  Chcete my nahovoriť 2 veci:
  -každý Čínsky úrad/firma má zabezpečené vnútorne spojenie;
  -nedá sa ukryť monitorovací podprogram do antivírusov/firewallov, ktorý monitoruje čo kedy otvorili alebo napísali a ako ste niečo pozmenili a to všetko odosiela ako pravidelnú šifrovanú správu pre spoločnosť.
  Detto hardware, ku ktorému Intel/AMD/HP/IBM tuším v spolupráci s Microsoft vyvinuli nejeden špeciálny program na špehovanie často na báze BIOS, lebo hardware má v sebe zabudovanú možnosť.
  Správca siete ani to nemusí všimnúť, lebo je to jednak pravidelné od začiatku a jednak môže to byť v dodávateľskej zmluve, že daný program odosiela toľko a toľko dát na firemnú adresu s výhovorkou na „skvalitnenie služieb“.
  PS: Zaspali ste dobu a poriadne. 🙂

 19. Oracle napsal:

  @ plukin
  Momentálne posilnenie indexu po pozitívnych správach o HDP USA pre Q2 2014 sa dá použiť na dlhodobé predpovede ohľadom osudu US$. Dobrý vtip. :lol
  Videl som vývoj indexu, ale Číňanov to zaujíma najmenej, lebo nie sú traderi. Pretože vedia niekoľko vecí:
  -ekonomika je skôr súborom činností ako objekt, zväčša je to súborom dlhodobých činností;
  -USA svoj dlh nesplatia, nemajú z čoho;
  -FED síce vyhlasuje, že ukončí QE, ale jednak môže prísť ďalší podobný program, jednak vedia odkiaľ má tá belgická firma peniaze na nákup US dlhopisov (majú lepšie informácie než Vy či ja);
  -každá volne tlačená mena skôr či neskôr dosiahne svoju vnútornú hodnotu, a tým je 0. Veď prakticky oni vynašli volne tlačenú menu.
  Nehovoriac o tom, že aktívne podkopávajú pozíciu US$, dôvodov je mnoho, najväčší je to, že FED tlačí US$ kvôli ZIRP a aby zakryl insolventnosť a bankrot vlády USA. Samozrejme to Číňanov štve, lebo ich rezervy tým pádom sa znehodnocujú. Preto robia nákup všetkého možného, robia emisiu Čínskych RMB dlhopisov vo Frankfurte, vytvárajú spolu s Rusmi alternatívny platobný systém a vytvárajú swapy po celom svete, lebo sa aktívne pripravujú na svet bez US$ ako všeobecne akceptovaného platidla a chcú aby obchody bežali ďalej bez väčších prekážok či prerušení. A to, že sa US$ momentálne posilnil, Číňania len vítajú, môžu robiť lepšie nákupy po celom svete. Veď oni myslia aj na to čo bude „zajtra“ po US$.

 20. plukin napsal:

  Oracle: nejde o momentalni posileni indexu, od 2011 $ roste tj. posledni 3 roky tj. pokud ty tvrdis ze „US$ rapidne ztraci na hodnote“ tak posledni 3 roky se MYLIS a nechces to videt! Jestli tady nekdo zaspal dobu..a to 3 roky..najdes ho v zrcadle..! 😀
  Chapu, ze se ti to nehodi do kramu, ale pochop, ze dstit tady siru na bezceny dolar ktery vzhledem k ostatnim menam evidentne bezceny neni, ba naopak je v posledni dobe cim dal vice v kurzu..se pak nediv ze lidi si od tebe nenechaji poradit. Proc taky, kdyz ignorujes to co je a maximalne tak pises o tom co si myslis ze by „melo“ byt?
  Kdyz nevidis to co je, proc bys mel byt schopen videt to co by „melo“ byt? 🙂

 21. Pet napsal:

  2 Plunkin – berme to objektivně – dnes USD na klasickém USD indexu dosáhl 50% Fibo návratu na HI-LO 2005 – 2008 – jinak nad touto hodnotou strávil výrazně méně času, než pod 50% – ano posledních 5 týdnů posiluje z hladiny 61,8% Fibo návratu, ale je otázkou zda dnešní HI není jen vrcholem před opětovným posunem blíže k hladině 61,8%, bo v tomto intervalu se pohybuje 48 týdnů, i ztohoto pohledu se dá dedukovat, že rozuzlení na Ukrajině se blíží, bo v pásmu Gazy se boje zastavily

 22. Pet napsal:

  ad HDP – dnes byla zveřejněna US obchodní bilance – opticky dobrý výsledek – ale export přidal jen 0,1% , to je docela smutné překvapení, bo nenarostl export ropných produktů, naopak se dramaticky snížil jejich import( USA nahrazuje dovoz vlastní produkcí), což snižuje spotřebu a cenu ropy – další problém pro Ruskou ekonomiku

 23. Oracle napsal:

  @ Plukin
  Rástlo US$ alebo poklesli ostatné meny?
  Vzhľadom na posilnenie RMB a ostatných ne-košových mien v medzinárodnom obchode, vyzerá to na poslednú variantu. 😀
  Mimochodom nech nikto nerobí ilúzie o tom, že US$ bude dlho kráľ, dôvodov je mnoho, poviem len jednu, čoraz viac krajín podpisuje s Čínou bilaterálne dohody v obchode vo vlastných menách a o swapoch, naposledy to bola Švajčiarsko a týmto počet krajín stúplo na 25, a medzi nimi sú krajiny ako Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Kanada, Brazília, Japonsko atď takže žiadne ekonomicky bezvýznamné krajiny.
  Dôvodom prečo Švajčiari sa pridali je asi to, že USA neustále rýpali do ich bánk.

  Mimochodom o koľko ste prišli v poslednom flash crashe?
  https://www.zerohedge.com/news/2014-08-06/dollar-flash-crashes
  Iste US$ je silný a bude ním veľmi dlho, že? Potom nedivte, že prídete o všetko. 😀

 24. Oracle napsal:

  @ Pet
  Prečo by to malo byť problém? Veď Rusi svoju ropu a plyn predávajú za Ruble a Yuany, a to sú práve také meny za ktoré Ruské spoločnosti a Ruský štát môže nakúpiť všetko čo potrebuje.
  Mimochodom počkajme si na čísla z USA ktoré hovoria koľko ropy/plynu vyprodukovali, exportovali a importovali, a potom robme závery.

 25. plukin napsal:

  Pet: neslo mi o propagovani $ bull only..reagoval jsem jenom na „rapidni ztraceni $ na hodnote“ ktere jaksik nikde neni videt..

  oracle: vzhledem k tomu jaky halo kolem toho „flash crashe“ je, bych cekal vetsi pohyb.. Oukej, ja muzu prijit o dost, nebylo by to poprve, takze na rozdil od tebe jsem s touhle eventualitou dost vyrovnanej. To samy se ovsem muze stat tobe i kdyz jsi presvedcen, ze nikoliv. To by asi bylo dost prekvapko vid? 🙂

 26. Pet napsal:

  velkých pohybů jako v 2009 – 2011(GBP/USD, USD/CHF) se už asi nedočkáme, celá to zakončuje JPY a od 2013 GBP, volatilita je stažená na minimum, prakticky se vymetají SL. Jinak dnes ráno byla reportovaná dost velká opce na USDJPY na 102 – sice strike na 18:00, ale posun ceny dolů je dost velký, takže bych čekal, že další 2 týdny bude USD slábnout a JPY posilovat, vojna, nevojna.

 27. Pet napsal:

  oprava – strike na 16:00

 28. Pet napsal:

  flash crashes, byl tedy spíše fat fingers, ale co je pro někoho možná překvapivé – po 13 hod. je gap vyplněn
  zajímavé je, že posílení došlo po solidní snaze o oslabení JPY – International Transactions in Securities data from Japan’s Ministry of Finance, for the week ended August 1:
  •Japan Buying Foreign Bonds, Y 897.4B
  •Japan Buying Foreign Stocks, Y 246.2B
  •Foreign Buying Japan Bonds, Y 367.5B
  •Foreign Buying Japan Stocks, Y 94.9B
  Japan official reserve assets for July $1276.027bn (prior was $1283.9bn)
  Dnes zveřejněné – Japanese pension fund is planning to allocate over 20% of funds to Japanese stocks which is up from the current 12% target.
  They are also likely to lower their JGB allocation to around 40% vs the current 60%
  The sources say it’s also likely that they will increase investments onto global stocks when they officially announce plans later in the year.

 29. Petr Gejdos napsal:

  Situace světa v ještě „stále počínající“ druhé polovině roku 2014 je velmi podobná situaci světa v téže části roku 1939. Tehdy se svět taky topil v ekonomických problémech, „hladce skousnul“ Etiopii, anšlus Rakouska, Protektorat Böhmen und Mähren, masakry v Číně, Franka ve Španělsku… atd atp. Přemýšliví lidé tehdy v tom viděli počínající konec světa a nechápali, co se děje. NECHÁPALI !! Dnes lidé nejen západního světa „u bedny“ (=televize, internetu) nechápavě sleduje skvělá vítězství demokracie v Iraku (ISIL, Kurdistan), Libyi, Egyptě, Afghanistanu. Nechápavě kroutí hlavama nad Gazou, Ukrajinou či skvělou demokracií v Saudské Arabii a okolí.
  ………………………………………………………..
  https://www.blisty.cz/art/74225.html
  https://www.blisty.cz/art/74207.html
  Proč bych dlouze psal. Přemýšivý člověk dneška, pravděpodobně s vyjádřením té pravděpodobnosti blízko blizoučko ke 100%, pokud by chtěl chápat aspoň trochu, by si měl nejen přečíst, ale hlavně důkladně promyslet, co „naznačují“ ony výše postované články z Blistů.
  Zdejší moudra třebas pana plukin mi neodbytně invokují následující obraz, jak bych charakterizoval dnešní stav světa. Je to, jako bychom lidstvo celeho světa seděli v rychlovlaku, který se rychlostí X km/hod řítí krajinou po zdánlivě nekonečných a skvělých kolejích. Skeptici tvrdí, že ty koleje nejsou dostavěné a brzy prostě končí v krajině – jen tak, někde v nějakém dopravně zapeklitém místě v dálce již viditelných velehor. A na „palubě toho rychlovlaku“ se vedou učené diskuse. Někteří tvrdí, že sice ty koleje fakt nejsou dostavěné, ale prý se staví tak rychle, že vlak může jet stále. Obzvláště propagandou zblblí – nebudu ukazovat prstem – jsou spokojeni, protože oni bezpečně vědí, že koleje jsou postavené kolem dokola celého světa a jizda prostě neskončí nikdy. Že vše je naprosto OK. Obzvláště nespokojení nedůvěřiví odbojníci se shromažďují v zadních vagonech a řeší možnost, jak by ty „svoje vagony“ odpojili a zabrzdili, by se vyhnuli blížící se katastrofě. Nu a pak jsou zde odborníci na palubě – ti sice říkají, že jakési problémečky ten vlak má, ale všechno je řešitelné. A vysvětlují, jak …
  …………………………………………………………
  Ale ti v zadních vagonech to již nechtějí slyšet. Oni chtějí vystoupit. VYSTOUPIT !!
  Já chci taky vystoupit.
  Mě nezajímá, že tady mnozí vědí, jak se ten vlak řídí – oni to totiž zaručeně nevědí. Oni si jen myslí, že to vědí. Oni tady řeší složité fajnové detaily, jak ten vlak má zabezpečemo prakticky úpně všechno a tedy s použitím historie, nám tady blazeovaně říkají, že „…Titanic je bezpečná nepotopitelná loď.“ A já takovým říkám, že víc jak století již Titanic leží na dně Atlantiku. A dále jim říkám, že to místo, kde ty koleje končí, to je již vidět, je nedaleko v těch již na obzoru pozorovatelných velehorách !! Není tedy otázka zda, ale kdy. K tomu dodám čistě za sebe, že prakticky zaručeno je, že brzy = letos bude již „vymalováno“.

 30. Oracle napsal:

  @ plukin
  Máte neotrasiteľné presvedčenie v sile US$, vyvodil som z toho záver, že ste bull na US$.
  Tento mesiac starý článok napovie čo sa bude diať resp. sa už deje v zákulisí: https://voiceofrussia.com/2014_07_08/Ruble-and-Yuan-to-pave-the-way-for-US-dollar-substitution-expert-3108/
  Čoraz viac krajín prestáva používať US$ vo vzájomných obchodoch a prechádza na alternatívy, ktoré poskytujú Rusko s Čínou. Akonáhle sa prebehne de-dolarizácia vo vnútri BRICS, kúpna sila US$ začne rapídne klesať, akonáhle sa bude viac než 50% svetového obchodu prebiehať mimo US$, jej index prejde do voľného pádu. Akonáhle Čína nebude môcť kúpiť nič a Saudská Arábia spolu s OPEC povie, že berie všetky väčšie meny tak kúpna sila US$ bude prakticky 0. A toto sa môže udiať prakticky cez noc resp v priebehu 2-3 mesiacov. A nemyslím si, že ste s touto eventualitou vyrovnaný, lebo akonáhle sa to začne diať skolabuje sa prakticky celý západný finančný systém spolu s príslušnými ekonomikami a na toto nie je nikto emocionálne pripravený, pretože to znamená nielen stratu financií ale aj pocit bezpečnosti a pohody. 🙂

  PS: Relatívne lepšie na tom bude BRICS, pretože ich ekonomiky vďaka bilaterálnym dohodám sa budú navzájom podporovať, Čína bude mať aj tak vážne problémy, ale ustojí to.

 31. plukin napsal:

  Oracle: moje presvedceni o smeru trhu je jen takove jake trh ukazuje. Tj. dokud $ roste jsem $ bull atd. Ukaze-li se zasadni zmena trendu jsem v shortkach. Proste se prizpusobim situaci az bude situace zrala.. Btw stale jeste cekam az mi ukazes z ceho vyvozujes ze „$ rapidne ztraci na hodnote“, nedockam se vid?

  Diky za starost, ale snazit se hodnotit muj emocni stav na zaklade svych vlastnich strachu je usmevne. 🙂 Muze me leccos prekvapit, muze me leccos zaskocit..nebude to poprve, uzil jsem si svoje..
  Btw co ty vis o ztrate pocitu bezpeci a pohody ze o tom tak smele pises? Znas to z knizek nebo jsi to zazil na vlastni kuzi?

  Vidim to tak, ze dollar zatim nema co nahradit ani v mezinarodnim obchode, takze predstava ze se tohle najednou vyresi a jeste k tomu pres noc..to je podobne jako s krachem ktery prorokujes furt dokola a porad nic.
  Nehodlam doufat, predpokladat, tipovat, odhadovat..obchoduju to co vidim.
  https://armstrongeconomics.com/2014/08/05/the-shift-from-west-to-the-east/
  „The liquidity of the US dollar market does prevent the easy use of any other currency and even the liquidity of the euro, sterling, the Swiss Franc and then Yen all combined together with the arrival of the Yuan, still cannot displace the dollar on the global scene“
  Nejde o to ze nejaka mena jednou nahradi dollar, otazka je KDY. A tihleti „experti“ co o tom ted pisou muzou byt taky peknych par let popredu jenom proto, ze nevidi tak hluboko jak si mysli. A proto ja cumim na grafy a vidim, ze jaksik dolar stale v kurzu oproti ostatnim menam je a vic nepotrebuju vedet..

 32. Pet napsal:

  Zduř Oracle – mám návrh – dovolím si tvrdit, že většina přispěvatelů na ProInvestory chápe, že ve světě existují různé pohledy na tak složitou věc jako je „život“, jednoduše jak “ přežít “ v dnešní době – odlišnost názorů je jistě zapotřebí a jde o formu jakou je presentovaná. Nedílnou součástí presentace a názoru je i uznání, že jiný účastník diskuse má odlišný názor – já rozumím, že máme rozdílné názory a nepokouším se Vás přesvědčovat, že je to špatný, nevhodný, zastaralý, sebezničující, katastrofický, …. pohled na věc. Beru – máte jiný názor, podložíte jej nějakým odkazem, ok, není co řešit – ale jakmile do toho začnete s hodnocením jiného názoru, jde diskuse úplně jinam a to si nezasloužíte ani Vy , ani druzí přispěvatelé – i ti zdejší „realisté“ a další skupiny diskutujících mají pouze jiný pohled na věc – proto navrhuji – nehodnoťme úroveň příspěvků( vždyť všechny strany je nakonec potřebují), nehodnoťme duševní , ani jiné zdraví ostatních diskutujících – zabývejme se tématem, uvádějme své postřehy,komentáře …. a NAVRHUJME ŘEŠENÍ, RADY, DOPORUČENÍ pro Investory.

 33. Pet napsal:

  2 Plukin – jak jsem psal minule s odkazem na index USDX, tak předpoklad, že po testu hladiny 61,8% Fibo návratu může jít o odraz zpět, se vyplňuje – na W1 je pinbar. Jinak 10Y USA bond roste velmi slušně a oproti všem přáním BoJky tlačí USDJPY pěkně dolů. Tak aspoň narostla trochu volatilita, že.

Přidat komentář