Alan Greenspan: finanční systém není funkční

Alan Greenspan byl předchůdcem B. Bernankeho včele Fedu a strávil tam 18 let. Minulý týden se vyjádřil ke stavu ekonomiky Spojených států. Ačkoliv mu bylo kladeno za vinu to, že všechny problémy řešil pumpováním peněz do ekonomiky a křeslo šéfa Fedu opustil jen rok a kousek před nastartování finanční krize, jeho názory stojí za to si vyslechnout.

Podle něj se dopustil chyb, ale na takových, aby byl nucen změnit své kroky v čele Fedu. Pokud jde o finanční krizi, přiznává, že dlouho nevěděl o rostoucím trhu se Subprime hypotékami a poprvé jeho velikost zjistil až v roce 2005 (tohle mě velmi překvapilo).

Politiku Fedu, resp. jeho konkrétní kroky odmítá komentovat. Vzhledem k nafukování rozvahy Fedu je inflace před námi, i když se dosud nemusela projevit. V historii není podle něj znám ani jeden případ, kdy by centrální banka zmenšila velikost své rozvahy nebo kde by tištění peněz neskončilo inflací.

Hlavní prioritou by podle něj mělo být ozdravění finančního systému, ke kterému dosud nedošlo. Spíše naopak.

Mimo jiné oceňuje nominaci Janet Yellen o kdo čela Fedu, podle něj má kvalifikaci pro tuto funkci velmi dobrou. I tak J. Yellen bude mít plné ruce práce.

 

Komentáře
  1. Toxic napsal:

    Opravdu zajímavé názory. Nejprve odmítá komentovat tištění peněz (ačkoliv sám byl jeho zastáncem), ale vzápětí oceňuje nominaci Yellenové, která s tištěním bude nejen pokračovat, ale imho to bude zvyšovat. Reklamština jako vyšitá..

Přidat komentář