Akcie versus komodity

Index amerických akcií S&P 500 není daleko od historických maxim. Proto mne zaujaly grafy porovnávající hodnotu indexu S&P 500 s cenou ropy, respektive zlata za posledních 25 let. Mimochodem, grafy mají velmi podobný vývoj. Silný dolar evidentně svědčí americkým akciím (a grafy jsou z dílny Bespoke).

Index S&P 500 se obchoduje za cenu více než 42 barelů ropy, přičemž pětadvacetiletý průměr je 21,7. Za tak významnou odchylkou od průměrů nestojí vysoké ceny amerických akcií, jako dramatický pokles ceny ropy od konce loňského roku.

SPropa

 

Když se podíváme na poměr indexu S&P 500 k ceně trojské unce zlata, zde není nic mimořádného. Aktuálně je tento poměr velmi blízko historickému průměru (resp. 23% nad ním). Pokud se ale podíváme na graf, tak vzhledem k volatilitě poměru hodnoty S&P 500 k ceně trojské unce zlata se jedná o hodnotu mimořádně blízkou průměru.

SPzlato

Komentáře
 1. VoDo napsal:

  Takze double na indexech do dvou let, OK.

 2. Hugo napsal:

  když to tvrdí goldmani tak to bude pravdivé na 130% 😀
  graf na zlatě říká že ten propad pod 1100 byl bleskově skoupený. ale čím víc mediálních masírek že zlato padne pod 1000 tím víc bude jistější že tam nepadne

 3. Jan Dvořák napsal:

  Já jsem četl scénář, kdy bylo dno v listopadu 2015 někde kolem 940-950. A pak prudký odraz nahoru. Tak schválně 🙂

 4. plukin napsal:

  The Tax Hunt for Loose Change – Germany To Cause Mass Exit of Existing Assets:
  – collections & another reason for stronger dollar in comming months/years.
  https://www.armstrongeconomics.com/archives/35308

  Traderi nepredikuji co bude, reaguji na to co je. Respektive meli by maji-li zajem uspet.
  Predikce jsou fajn kdyz vyndou, ale vyviji-li se trh jinak pak se clovek zbytecne obira o pekne zisky i kdyby trpelive cekal s rukama v kline.

Přidat komentář