Akcie: Peak Apple?

Před pár dny jsem četl úvahu nad tím, při si řada lidí pořád o firmě Apple myslí, že to nejlepší mí již za sebou. Výsledkem tohoto chování je skutečnost, že akcie Apple se obchodují s P/E 14 a forward P/E kolem 11. Úvaha mě zaujala, proto jsem připravil stručný výcuc. O co tedy jde? Je to tak nebo tak?

 
Toto tvrzení není ničím novým, lze ho pozorovat již řadu let a sahá ještě do doby S. Jobse jako CEO. Firma podle nich ztratila „drajv“, není schopná přicházet s inovacemi. I v minulosti bylo na řadu aktivit společnosti nahlíženo jako na málo inovativní, na nedostatečné pro další rozvoj. Přitom v porovnání s jiným podobně velkými firmami, společnost stále rostla nadprůměrným tempem. Přeci není možné, aby firma stále rostla.

 
Toto tvrzení zesílilo poté, co ve finančním roce 2016 zaznamenala společnost pokles obratu z 233 na 216 miliard dolarů. Řada lidí se honosil „já jsem to říkal“. Podle nich se nad společností stahují mračna, protože firmě utekla vlna inovací, kterou nikde nedohoní, a proto může skončit na dně. Ano, na dně skončily i firmy Myspace, kterou převálcoval Facebook.

 
Firmu tak čeká desetiletí problémů. Fajn, ale předpovídat v technologiích na deset let dopředu? Vždyť před deseti lety neexistoval ani iPhone, Netflix, Spotify nad Snapchat. Černé předpovědi jsou dělány na základě toho, že na obzoru není žádný „nový iPhone“, tedy revoluční produkt.

 
Co ale bude revoluční produkt budoucnosti? Nikdo přesně neví. Co když Apple „jen“ monitoruje vývoj, zaměřuje se na víc produktů, aby, až se situace vyjasní, napnul své síly nejperspektivnějším směrem. Co jiného by dělal, když na výzkum a vývoj vynakládá historicky největší sumy prostředků? Samozřejmě, ne každý produkt je homerun typu iPhone.

 
Nevěřím, že pozice firmy se bude jen a jen zhoršovat. Stejně tak si ale netroufám si tvrdit, že Apple je na prahu dalšího raketového růstu. Pravděpodobně se bude chovat jako většina jiných firem, kdy se budou střídat úspěšná období s těmi méně úspěšnými.

Originál je zde

 

 

 

Pokud vás jak tyto fundamentálně zdravé akcie, stáhněte si zdarma můj ebook a podívejte se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:

 

EBOOK ZDARMA ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

 

Moje kompletní know-how jsem shrnul do Online kurzu Ziskové akcie, který absolvovalo již přes 700 lidí. Vstupte do kurzu a naučte se

  • jak vybudovat penězovod, který zabezpečí i vaše potomky
  • jak získat pasivní příjem z dividend
  • jak budovat s pár korunami skutečné bohatství
  • a mnoho dalšího
  • vstupte do Online kurzu Ziskové akciezačněte ihned pracovat na svém bohatství!

 
 

 

Komentáře

Přidat komentář