Akcie: Aristokrat s pytlem peněz

Představte si, že se vám 25 let zvyšuje plat. Každý rok vás čeká víc a víc peněz. Hezké, že? A což kdyby se vám plat zvyšoval 25 let, aniž byste museli hnout prstem … 🙂

V tomto článku uvidíte, že to jde

Seznamte se: Toto je šlechtic !

Pentair je řadí mezi dividendové aristokraty, tedy firmy, které zvyšují dividendy vyplácenou na jednu akcii minimálně  25 let po sobě. A není sám!

Dividendových aristokratů je aktuálně 51. Zde je přehled prezentovaný na našem nedělním webináři: Růst dividend je uveden jako průměr za celou dobu zvyšování dividend.

Společnost Pentair paří k těm nejlepším mezi dividendovými aristokraty, proto jsem ji vybral.

Mimochodem, akcie s dlouhodobým růstem dividend 10 %  a více jsou zeleně, mezi 8-10 procent žlutě. Akcie společnosti Pentair jsou v zelené skupině.

pentair

Tady máte vše od A do Z: Doporučuji webinář shlédnout celý. Je „zadara“, ale máte tu návod na strojek na prachy 🙂

Jaký je byznys tohoto šlechtice?

Společnost se zabývá vodou a elektřinou. Pokud jde o vodu, dodává zařízení pro řízení vodovodů, filtraci (včetně těch pro bazény), zařízení zajišťující zavlažovací systémy, apod., dodává i kontrolní systémy. Představuje to 57 % tržeb. Zbytek jsou tržby z energetického segmentu – zde se jedná o dodávky zařízení zajišťujících stabilitu elektrického proudu nebo teploty u extrémně citlivých zařízení.

Cena akcie je zde

pnr

Výhodou jsou dlouhodobé vztahy s klienty, zejména díky výborné pověsti společnosti. Díky tomu společnost generuje zajímavé příjmy za servisní služby následující po dodávce zboží. Něco takového je dobrý zdroj stabilních příjmů a cash flow. Díky tomu jsou tržby méně volatilní. Kvůli větší volatilitě tržeb se společnost loni zbavila divize ventilů a podobných zařízení, i když to generovalo cca čtvrtinu tržeb.

Finanční výsledky

Kromě roku 2012 má společnost silné volné cash flow umožňují udržení stabilní dividendové politiky, provozní marže plynule roste (i díky rostoucím úsporám z rozsahu). Teď se stabilita tržeb dík výše uvedenému prodeji zvýší.

Pro větší přehlednost operací se během prvního pololetí příštího roku společnost rozdělí na dvě společnosti – jedna se bude zaměřovat na vodárenství, druhá na energetiku. Investoři držící dnes akcie firmy Pentair dostanou automaticky akcie obou firem.

Obě společnosti budou dostatečně finančně silné, aby jim toto rozdělení nečinilo problémy. Navíc investice v těchto dvou oborech v příštích letech porostou. Tahounem posledních tří let byl energetický segment.

Přesto se zdá, že zajištění pokračování růstu dividend je díky volné cash flow silné. Vždyť výplatní poměr z volného cash flow je třetina. Zadluženost – dluh je na úrovni třetiny vlastního kapitálu, úrokové krytí =5 je také akceptovatelné.

Přece jenom dvě společnosti mohou být náchylnější k dopadům trhu než jedna větší společnost. Je to něco za něco.

Ocenění akcie

P/E = 30 se může zdát hodně, ale je významně ovlivněno prodejem čísti společnosti. To je přesně důvod, proč nelze pracovat jenom s vykázaným P/E a je třeba jít více do hloubky. Tady je předvedeno jak.

Forward P/E =16 je OK, zvlášť když historický průměr společnosti je 20. Akcii zařazuji na můj vlastní seznam možných nákupů.

Poklady, králové, aristokrati

Hodnoty a balík peněz se dá najít na mnoha místech. V neděli jsem ukázal mapu k pokladu.

Poklady nám nabízejí dividendoví králové i aristokrati. A samozřejmě jsou desítky dalších příležitostí,  které si budeme ukazovat v našem Kompletním kurzu Ziskové akcie 2017, který právě startuje. Nastupte na palubu, jdeme si pro poklady!

 

Komentáře

Přidat komentář