Akcie a politika

O tom, že politika ovlivňuje akciové trhy, není třeba pochybovat. Politická rizika mohou významným způsobem ovlivnit kapitálové trhy, proto stojí zato se na vzájemné propojení podívat. Přáním politiků je stabilní růst akciových trhů, díky čemuž se lidé budou cítit bohatší, a spokojenější.

Pokud bude Trump pokračovat v tažení za nominací do prezidentského klání, dojde k růstu rizika. Investoři se budou jistit, protože netuší, co od něj čekat. Podobně je tomu i v Evropě, stačí, když se podíváme na atentáty v Belgii, nedávné nizozemské referendum a podobně. Výsledkem v Evropě je posilování populistů.

Přesně toto posilování vnímají standardní politické strany jako velké riziko.  Nemají představu, co z toho může vyvstat, proto se toho bojí.  To vše je po dlouhé době nový jev a zvyšuje to tak riziko, obavy investorů a promítá se do dění na kapitálových trzích

Pokud jde o ekonomiku, řešení stávajících strukturálních problémů není sprint, ale běh na dlouhou trať. Levné peníze včetně záporných úrokových sazeb bohužel nijak neléčí příčinu, levné peníze slouží k utišení boleti pacienta.  Proto to není dlouhodobé řešení. Bohužel, toto je klasický přístup politiků.

Co se týče ekonomiky –  tištění peněz, šrotovné, záporné úrokové sazby či podobné akce ve snaze povzbudit poptávku však pouze přesouvají poptávku v čase. Přesouvají budoucí poptávku do přítomnosti. Tím se zlepšuje dnešní stav na úkor budoucího vývoje.

Kombinace zvýšených politických rizik a ne zrovna oslnivých (již) dnešních hospodářských výsledků řady společností je situace, kdy se nehrnu se vstupováním do nových pozic.

Protože na světě jsou jisté pouze dvě věci – daně a smrt – podívám se v dohledné době na zoubek jedné veřejně obchodovatelné pohřební službě.

 

Komentáře

Přidat komentář